Sedem vecí, ktoré získaš, keď dnes nebudeš piť

Obrázok v článku Sedem vecí, ktoré získaš, keď dnes nebudeš piť

Ako uzdravujúci sa jednotlivci si neustále pripomíname, čo by sme stratili, keby sme začali piť, no obyčajne veľmi nerozmýšľame nad tým, čo získame, keď piť nebudeme. Ak k uzdravovaniu pristupujeme z pozície vďačnosti, objavujeme všetky možné spôsoby, ktoré nám prinášajú výhody, keď sme triezvi.

Všetci si uvedomujeme fyzickú a finančnú slobodu, ktorú nám zaručuje triezvosť. Tešíme sa z ušetrených peňazí a platného vodičáku, zo strechy nad hlavou a z áut pred domom. Nemusíme chodiť po súdoch a možno sa nám aj podarilo niečo zhodiť.

No tieto veci sa len okrajovo dotýkajú zmien, ku ktorým došlo vďaka tomu, že sme sa vzdali alkoholu. Môžeme získať oveľa viac z toho, čo máme v sebe, pokiaľ ide o charakter a osobné úspechy.

Tu je sedem vecí, ktoré prirodzene získame (alebo si ich udržíme), ak dnes nebudeme piť:

Integrita

Tým, že dnes nepiješ, si udržiavaš svoju integritu. Nemusíš klamať, aby si naplnil potreby svojej závislosti ani porušovať sľuby, ktoré si dal sebe a iným. Naše slová majú zmysel a sme považovaní za dôveryhodných ľudí. Môžeme stáť v pravde namiesto toho, aby sme od nej utekali a získať vyrovnanosť z poznania, že nemáme potrebu nič zakrývať.

Zúčtovateľnosť

To, že sme dnes triezvi spôsobuje, že sme zúčtovateľní a zodpovední. Vieme, že naše rozhodnutia a správanie ovplyvňujú všetkých okolo nás a preto sa rozhodujeme robiť to, čo je správne. Môžeme si vychutnávať pokoj, ktorý prichádza s poznaním, že zostávame zúčtovateľní a zodpovední za svoje činy.

Emocionálna zrelosť

Pitie nás udržiavalo v stave, keď sme po emocionálnej stránke boli neschopní a nedostupní a tým sa zastavil vývoj našej emocionálnej inteligencie. Triezvosť nám teraz dovoľuje desaťnásobne napredovať. Keď zostávame triezvi, sme dostupní a produktívni, schopní vyhľadávať zdravé vzťahy so sebou aj s inými.

Silná empatia

Okrem toho máme silnú empatiu, ktorá sa môže rozvíjať iba v procese prekonávania nepriazne osudu. Táto empatia a pochopenie nepriazne osudu z nás robí emocionálne stĺpy podpory pre tých, ktorých máme radi.

Osobný rast

Okrem podporovania emocionálneho rastu nám triezvosť pomáha aj na širšej ceste osobného rozvoja. Napredujeme nielen emocionálne, ale aj holisticky – duševne, fyzicky a duchovne. Alkohol viac nezatemňuje naše myšlienky; nie sme iracionálni ani paranoidní. Naše fyzické telo, ktoré je domovom našej duše, sa stáva zdravším – menej zamoreným toxínmi – a náš duch sa opäť spája s naším telom a s okolitým svetom.

Duchovná evolúcia

Keď sa v triezvosti začneme znovu spájať so svojím duchovným ja, napredujeme a začíname objavovať čaro vlastnej spirituality a to aj vtedy, keď nie sme nábožensky založení. Tým, že dnes nepijeme, sa rozhodujeme vnímať a prežívať zázraky. Uvedomujeme si, že sami sme zázrakom a rovnako zázračným je aj náš život, ktorý dnes žijeme. Začneme vidieť veci z úplne inej perspektívy a nevieme sa nabažiť života.

Triezve vzťahy

Tým, že dnes nepijeme, sa rozhodujeme popri žití aj milovať. Bezpodmienečná zdravá sebaláska sa stáva cieľom, o ktorý usilujeme. Existuje niečo také ako prílišná starostlivosť o seba?
Keď cez poradenstvo, koučing, duchovné vedenie a iné aspekty uzdravovania pracujeme na tom, aby sme sa mali radi a starali sa o seba, stávame sa celkovo zdravými a rovnako zdravé sú aj naše vzťahy. Keďže naše vzťahy sú odrazom vzťahu, ktorý máme voči sebe, môžeme dôverovať, že tým, že dnes nepijeme, vieme, že si zaslúžime naozaj zdravé vzťahy.

Sebaláska

Ako sme už spomínali, tým, že dnes nepijeme, si prejavujeme zdravú sebalásku. Môžeme žiť pravdivo a rešpektovať samých seba, keď uplatňujeme starostlivosť o seba a naďalej sa uzdravujeme a napredujeme namiesto toho, aby sme sa ničili.

Tým, že dnes nepijeme, dávame prednosť sebaláske pred sabotovaním seba, svetlu lásky pred temnotou strachu a vraciame sa k svojmu pravému ja. A tam, kde sme sa kedysi cítili stratení, teraz vnímame, že sme sa znovu našli.

https://www.soberrecovery.com/addiction/7-things-you-gain-by-staying-sober-today/