12 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

10 jednoduchých spôsobov ako v triezvom živote praktizovať pozitívnu sebalásku

Závislosť najčastejšie začína túžbou potlačiť zlé pocity. Chceš sa cítiť lepšie alebo ak je to možné, nechceš cítiť vôbec nič. Drogy pravdepodobne nejaký čas fungovali, ale potom sa stali len ďalšou negatívnou súčasťou tvojej identity. Keďže závislosť má sklony okradnúť ťa o akúkoľvek sebahodnotu, budovanie solídnej sebaúcty a rešpektu je dôležitou súčasťou akejkoľvek cesty uzdravovania.

Pre dosiahnutie nového života v triezvosti si stanov za cieľ zbaviť svoje telo a myseľ nie len od drog a alkoholu, ale aj od negatívnych vzorcov myslenia, ktoré s nimi súvisia. Pravidelné praktizovanie sebalásky a sebaoceňovania posilní tvoju sebadôveru a tvoju cestu k uzdravovaniu. Pre optimálne zacielenie na dlhodobú triezvosť odporúčam začleniť do tvojej cesty uzdravovania týchto desať techník:

Vypoť to

Prihlás sa na jógu, zacvič si doma, choď si zabehať okolo bloku – čokoľvek preferuješ, len to urob. Cvičenie zbavuje tvoje telo toxínov, zlepšuje metabolizmus, adrenalínový a imunitný systém (nehovoriac o tom, ako úžasne budeš vyzerať, keď si na to zvykneš). Zvlášť je dobré oslobodiť si myseľ od vecí vtedy, keď sa cítiš nedobre a neposedne, ale dá sa to zaradiť do programu kedykoľvek a v akejkoľvek podobe, ktorá pre teba funguje najlepšie.

Čo najviac sám seba pochváľ

Môže sa to zdať trocha čudné neustále si dávať komplimenty a podporovať svoje vlastné ego, no v podstate je to nevyhnutné. Neadekvátnosť je bežný pocit u tých, ktorí trpia závislosťou a posunúť sa z tohto „nedôležitého stavu“ do stavu uznania ťa bude motivovať, aby si sa ďalej poriadne snažil. Ak dosiahneš akýkoľvek cieľ, napríklad dosiahneš určitý počet triezvych dní, povedz si, že si na seba pyšný. Trocha to osláv (v triezvostiJ) a daruj si uznanie, ktoré si zaslúžiš.

Stanov si ciele

Ak chceš viac dôvodov, aby si mohol byť hrdý na to, že si niečo dosiahol, daj si viac cieľov. Hlavný cieľ na tvojej ceste uzdravovania je, samozrejme, triezvosť, no uzdravovanie je o zmene celého tvojho životného štýlu. Triezvosť je časť cesty, ktorá je veľmi dôležitá, ale nie je jediná. Uisti sa, že sú tvoje ciele dosiahnuteľné, aby si nebol sklamaný, ak sa ti tvoje úsilie nevyplatí a svoje ciele si rovnomerne rozmiestni po všetkých oblastiach svojho života – práca, priatelia, zdravie, koníčky atď., aby si zostal vyrovnaný.

Nauč sa povedať „nie“

Nastúpiť na cestu uzdravovania znamená konečne sa rozhodnúť starať sa o seba a o svoje potreby. Nauč sa chápať, čo ťa robí šťastným a čo spôsobuje, že sa cítiš dobre a správaj sa podľa toho. Vzdaj sa pocitu viny, ktorý so sebou často prináša slovo „nie“ bez ohľadu na to, či to súvisí s tebou alebo s niekým iným. Ak má niečo potenciál zabrzdiť tvoje uzdravovanie alebo dobro – jednoducho to nerob.

„Ozdrav si“ chladničku

Američania majú príslovie, že jablko denne je prevenciou pred návštevou lekára. No teraz vážne – zdravé stravovanie je najefektívnejšou formou medicíny. Už si svoje telo zbavil drog a alkoholu, takže choď ešte ďalej a zbav sa všetkých tých nechcených toxínov, ktoré sú pravdepodobne v tvojom tele uskladnené. Nemusíš nakupovať len v obchodoch so zdravou výživou, aby si sa zásoboval zdravým ovocím a zeleninou. Fungujú aj bylinkové čaje na zmiernenie stresu alebo upokojenie. Ak odložíš koláčiky a keksíky, budeš sa prebúdzať čerstvý a mať viac energie.

Odpoj sa

Na používaní technológie nie je nič zlé a dnes je to takmer nevyhnutné. Mal by si dokázať bez pocitu viny sledovať za sebou niekoľko filmov na Netflixe či youtube, no množstvo výhod má to, keď si vyhradíš čas na to, aby si zámerne zostal offline. Technológia nás rozptyľuje a je prekážkou, aby sme sa venovali svojmu vnútru a dopriali si niekoľko hodín denne či dokonca celý deň v týždni na to, aby sme prežili nerušený čas osamote. Sociálne médiá spôsobujú, že svoj život porovnávame s druhými, aj keď vieme, že to, čo vidíme, sú len vypichnuté veci. Vypni si mobil aj počítač a nauč sa prežívať len daný okamih.

Opäť nadviaž vzťahy so svojimi blízkymi

Závislosť nás dokáže odtrhnúť od tých, ktorí sú pre nás dôležití a ktorým na nás najviac záleží. Látky často nahradia vzťahy a keď dosiahneš triezvosť, prebudovanie týchto vzťahov posilní tvoje uzdravovanie a podporný systém. Či je to telefonát so starým priateľom alebo večera s rodinou – dopraj si šancu opäť nadviazať spojenie.

Buď k druhým láskavý

Často počúvame: „Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe“ a má to svoj dôvod. Keď pomáhame druhým alebo sme jednoducho láskaví, máme lepší pocit z toho, kým sme ako jednotlivci. Nie každý nám odplatí našu priazeň, ale to nie je dôvod, aby sme boli zlí. Niekedy aj to najmenšie gesto môže úplne zmeniť celý deň druhého človeka a byť človekom, ktorý je za to zodpovedný, určite zlepší obraz, ktorý o sebe máš. Či sa na niečo dobrovoľne podujmeš alebo sa jednoducho na niekoho na ulici usmeješ, venuj pozornosť času a správaniu, ktoré venuješ druhým.

Nájdi si šťastné miesto

Kde je to miesto, kde sa cítiš celkom uvoľnený, pokojný a slobodný byť sám sebou? Možno je to oceán alebo kaviareň. Možno je to vtedy, keď sa prechádzaš lesom alebo čítaš v posteli knihu. Nemáš také miesto? Výborne! To je dôvod, prečo máš ísť von a skúšať nové veci. Keď si také bezpečné miesto nájdeš, tráv tam čas a to najmä vtedy, keď je život zložitý. Všetci potrebujeme miesto, kde sa nemusíme kvôli ničomu trápiť, len si vychutnávať danú chvíľu a stav svojho bytia.

Buď trpezlivý

Uzdravovanie je proces tak, ako každý druh osobného rastu. Sebaláska (v pozitívnom zmysle) sa rozvíja a musí sa praktizovať každý deň. Aby si to zvládol dokonale, možno to bude trvať celý život, no každý krôčik predstavuje pozitívny dopad na tvoj život. Ak máš zlý deň, akceptuj to a zajtra sa usiluj ešte viac. Nikto nie je dokonalý a nemôžeme čakať, že každý deň budeme svojou najlepšou verziou. No môžeme očakávať, že sa budeme snažiť čo najlepšie a keď nás život zrazí, vždy sa opäť postavíme na nohy.

https://elevationshealth.com/10-ways-practice-self-love-sobriety/