Ako môže viesť túžba po úspechu k neplodnému životu

Cítiš ako sa krúti zem? Určite nie, no aj napriek tomu sa krúti dosť rýchlo. Podobne sa životy mnohých ľudí krútia tak rýchlo, že sa dostávajú mimo kontroly, no vôbec si to neuvedomujú. Zdá sa im, že keď pobiehajú z miesta na miesto a robia naraz tisíc vecí, je to normálne a cítia sa úspešne. Napriek tomu sa mnohí z nich cítia na konci dňa unavení, frustrovaní a príliš zaneprázdnení.

Definícia úspechu

Existujú rôzne definície úspechu a nedá sa povedať, ktorá je jednoznačne najlepšia, no vo všeobecnosti sa s nimi spája vnímanie dosiahnutia cieľa. Pre jedného môže byť úspechom ukončenie školy a práca v oblasti, ktorú študoval. Pre iného to môže byť určitá suma peňazí, ktorú sa mu podarilo nasporiť. Pre ďalšieho to môže byť krásny domov, partner, deti a rodinný pes.

Hoci mať na mysli určitý úspech môže byť prospešné, pretože to nabáda ľudí k vytváraniu cieľov a plánov na ich dosiahnutie, môže to občas takisto spôsobiť problémy. Keď sa človek príliš zameriava na to, aby bol úspešný a pri snahe o jeho dosiahnutie sa začnú vynárať negatívne emócie, potom to môže byť pre tvoj život škodlivé.

Čo je úspech?

Úspech je v skutočnosti koncept, ktorý môže byť prežívaný ako pozitívna emócia. Takže úspech pre teba môže byť úplne iný než úspech pre tvojho suseda. Pre teba môže byť úspechom život bez alkoholu a drog a pre tvojho suseda to môže byť to, že má partnera a deti. Oboje je úspech! Závisí to od toho, čo si človek v živote cení.

Snaha o dosiahnutie úspechu sa môže stať problémom, keď sa ľudia kvôli tejto snahe stanú vystresovaní a nešťastní. Životná cesta by sa každý deň mala spájať s niečím príjemným a nemali by sme na to príjemné alebo „úspešné“ čakať dovtedy, kým sa niečo udeje. Úspech by sme mohli definovať ako potešenie z toho, kde sa na svojej ceste za svojím cieľom nachádzaš. Takto môžeš vo svojom vnútri vždy prežívať úspech a mať celkom pekný život.

„Pozor na neplodnosť zaneprázdneného života“

Je v poriadku byť občas zaneprázdnený, no žiť v neustálom zhone ti môže ublížiť. Jeden citát hovorí: „Dávaj pozor na neplodnosť, prázdnotu zaneprázdneného života“. Znamená to, že len preto, že si zaneprázdnený, nemusíš byť aj produktívny či úspešný. Môžeš behať sem a tam a robiť rôzne veci, no aj napriek tomu vo svojom vnútri prežívať mizériu. Keď sa upokojíš a utíšiš, vnímaš ten mizerný pocit a tak si povieš, že radšej sa opäť pustíš do nejakej roboty, len aby si sa cítil lepšie. Je to zložitý cyklus, pretože len niečo robiť nespôsobí, že budeš šťastný alebo úspešný; je to vnútorná záležitosť. Len vtedy, keď sa CÍTIŠ úspešný alebo šťastný, SI NAOZAJ úspešný a šťastný.

Ako byť úspešný

Svoju úspešnú cestu môžeš začať už dnes tým, že sa rozhodneš prežívať úspech bez ohľadu na to, čo sa v tvojom živote odohráva. Teš sa z toho, kde sa práve nachádzaš. Akceptuj to, kto si. Znamená to, že nebudeš dosahovať svoje ciele? Nie. Znamená to iba to, že si sa rozhodol tešiť sa zo svojej životnej cesty. Keď totiž prídeš na koniec horizontu, objaví sa ďalší. Je to celoživotná cesta, tak sa teš z každého jej detailu.

Keď si myslíš, že budeš šťastný či úspešný vtedy, keď sa stane to a to, je čas, aby si svoj mozog „preučil“ rozmýšľať iným spôsobom. Rozhodni sa, že budeš úspešný a šťastný práve teraz. Keď sa stanú aj tie ostatné veci, teš sa, buď vďačný a choď ďalej. Ak sa tie veci nestanú, o nič neprídeš, pretože aj tak si šťastný a spokojný.

Každý deň si čo najlepšie vytváraj život, ktorý máš rád. Nebuď na seba príliš tvrdý a daj si záväzok, že sa budeš tešiť z každého dňa. Stojíš za to, aby si žil pokojný, radostný a slobodný život!

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-seeking-success-can-harm-you/