Ako povedať iným „nie“, keď pomáhaš sám sebe

Keď si triezvy, učíš sa povedať nie na veľa vecí. Hovoríš nie drogám a alkoholu. Hovoríš nie starým kamarátom. Hovoríš nie starým miestam. Jeden z dôvodov, prečo dokážeš zostať taký silný, je podpora, ktorú dostávaš od rodiny a priateľov. Keďže ti aktívne pomáhajú, aby si zostal triezvy, prirodzené je chcieť sa im nejako odmeniť. Robíme všetko preto, aby sme získali odpustenie, o ktorom si myslíme, že si ho naozaj zaslúžime – robíme to tým, že im robíme láskavosti, pomáhame, platíme za jedlo, no začína to byť nebezpečné, keď na to minieme všetku energiu a už nám neostane nič pre seba.

Prečo zachádzame až do krajnosti? Sčasti je to preto, že sme si vedomí úsilia, ktoré naša rodina a priatelia vkladajú do nášho uzdravovania, no hlavným dôvodom je, že si myslíme, že jednoducho nemôžeme povedať nie.

Prečo je „nie“ dobrá vec

Naši blízki si určitým spôsobom zaslúžia, aby sme im odplatili to, čo do našej triezvosti investovali. Pre každého to znamená niečo iné. Niektorí ľudia to splácajú finančne, iní dobrovoľne dávajú svoj čas a pomoc, keď o to niekto požiada. No v snahe sa niekomu ochotne odplatiť niekedy zabúdame na to, že je v poriadku povedať nie. Je to zdravý spôsob, ako si pripomínať, že máš byť na prvom mieste a to aj vtedy, keď si triezvy šesť mesiacov či desať rokov. Vyhradiť si čas pre seba je dôležitým kúskom skladačky triezvosti, ktorú budeš skladať do konca svojho života. Je to ako v bezpečnostných pokynoch, ktoré dostávame, keď nastúpime do lietadla – predtým, než nasadíš kyslíkovú masku komukoľvek inému, musíš ju nasadiť sebe. Ide o to, že nedokážeš pomôcť priateľovi či inému blízkemu človeku, ak sám lapáš po dychu.

Tvoji blízki pochopia, že povedať nie neznamená rozpoltenosť. Znamená to len, že máš priority, ktoré nemôžeš zanedbať. Tvojím cieľom NIE JE každému vyhovieť, čo sa ani nedá. Pamätaj, že povedať áno jednému človeku znamená v danej chvíli povedať nie sebe. Čas je tá najcennejšia vec, ktorú môžeš niekomu venovať a ty si zasluhuješ čas rovnako ako ktokoľvek iný.

Ako to robiť

Je ťažké urobiť rozhodnutie, keď stojíš na križovatke a nevieš, či povedať áno alebo nie. Ešte ťažšie je prísť na to, ako to urobiť láskavo. Niekedy sa zamotáme do toho, že vymýšľame tie najlepšie výhovorky, no klamstvo je vždy súčasťou nášho návykového správania a nie je férové ani k sebe ani k tomu druhému. Lepší spôsob je urobiť to slušne. Správne volené slová dajú dotyčnému na vedomie, že by si mu pomohol, keby si nemal iné záväzky.

Daj si záležať na tom, aby bola tvoja odpoveď jasná. Ak sa v tebe niekto snaží vyvolať pocit viny, zostaň neoblomný a povedz, že v danom čase mu pomôcť nemôžeš. Človek, ktorému na tebe záleží rovnako, ako tebe záleží na ňom, to pochopí a nebude vyzvedať prečo. Nie je dôvod zachádzať do podrobností, iba ak by si mu to chcel povedať.

Čo sa týka spôsobu, akým to podáš, použi takú formu komunikácie, ktorá ti je najpohodlnejšia. Ak to radšej povieš cez telefón alebo sms-ku, je to v poriadku. Ak je dotyčný blízko alebo ide o citlivú situáciu, môžeš sa prikloniť k osobnému rozhovoru. Najdôležitejšie je, aby si urobil to, čo ti je najpríjemnejšie.

Kedy povedať „áno“

Nedaj sa však pomýliť; je jasné, že pomáhať iným je dobrá vec. Okrem toho to v tebe obyčajne vyvolá dobrý pocit. Kedykoľvek môžeš urobiť niečo pre niekoho iného, mal by si tú príležitosť využiť, pretože to nielen pomôže jemu, ale aj tebe. Ak máš čas a nevadí ti niečo urobiť, povedať áno a pomôcť druhým ti pomôže udržať si pokoru.

Ide o to, aby si hovoril áno len vtedy, keď to naozaj môžeš splniť. Toto čarovné slovo funguje len vtedy, ak nie si zaneprázdnený a nemáš iné plány. Ak máš iné záväzky, drž sa ich – záleží aj na tvojom šťastí a prospechu. Starať sa o seba je rovnako dôležité ako pomáhať niekomu blízkemu.

Aby si tento proces vyvážil, snaž sa urobiť si zoznam vecí, ktoré robíš rád alebo na ktoré by si povedal áno. Ak si alergický na trávu, kosiť susedov trávnik by asi nebolo to najlepšie rozhodnutie. Samozrejme, nie všetko, čo robíš pre niekoho iného, musí byť zábavné. Pomáhať kamarátovi so sťahovaním je namáhavá práca, no je to aj úžasný spôsob ako sa mu odplatiť.

Keď dokážeš povedať nie veciam, voči ktorým sa nemôžeš zaviazať, urobíš si miesto pre kvalitné chvíle, na ktoré povieš „áno“ a do ktorých potom môžeš naplno investovať a tešiť sa z nich.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-to-say-no-to-others-when-youre-helping-yourself/