Päť mylných predstáv o užívaní drog a alkoholu

S nebezpečím sa spája niečo, čo priťahuje závislých. Možno sú to neohraničené možnosti či zvýšený adrenalín, no vábenie drog a alkoholu je veľmi silné. Takisto je veľmi zavádzajúce. Nespočetné množstvo mylných predstáv o drogách a alkohole môže spôsobiť, že človek sa im začne oddávať a často to začína tým, že „plusy“ zakrývajú „mínusy“. Na tieto klamstvá sa obyčajne príde až potom, keď je v nich človek namočený príliš hlboko – a je čas na ich postupné odhaľovanie.

  1. Tekutá odvaha – Nesmelým a plachým alkohol spočiatku ponúka liek, ktorý z nich magickým spôsobom urobí tých, čo všetkých dookola zabávajú. Mnohých alkoholikov najviac priťahuje droga práve preto, lebo im v spoločnosti pomáha cítiť sa lepšie. Keď alkohol začne účinkovať, obavy a rozpaky sa rýchlo rozptýlia. Hoci táto novoobjavená a chemicky vystupňovaná pohoda prináša úľavu, veľmi rýchlo sa môže stať opornou barličkou namiesto toho, aby bola domnelou pomôckou.
  2. Žiadne pivo, žiadna zábava – Tí, čo robia reklamu na alkohol, sú vynikajúci v tom, že svoje produkty vykresľujú zábavne a synonymom zábavy sa stáva alkohol. Či ide o sledovanie nejakej športovej udalosti, oslavu úspechu alebo obyčajný relax, alkohol sľubuje zábavu. Keďže tieto dve veci sú prepletené, človek začne veriť tomu, že jediný spôsob ako mu môže byť dobre je vtedy, keď bude piť. Táto mentálna závislosť dokáže prekonať aj nepríjemné stavy po opici, ku ktorým dochádza ďalší deň …
  3. Šťastie vo fľaši – Hoci alkohol môže byť vnímaný ako forma pozitívneho úniku, samotná látka je vo svojej podstate depresant. Človek, ktorý stereotypne pije po dni plnom sklamania či pohrome v osobných vzťahoch, v skutočnosti svoju mizériu ešte zhoršuje. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k depresii alebo hlbšej úzkosti kvôli zníženiu hladiny serotonínov v mozgu. Jediná analógia hodná opisu je piť jed a očakávať, že bude pôsobiť ako liek.
  4. Je to v súlade so zákonom – Legálna dostupnosť alkoholu dodáva užívateľovi falošný pocit, že ide o akceptovateľnú formu látkového zneužívania. Prvou klamnou výhovorkou je povedať: „Keby bol taký zlý, prečo by ho potom predávali?“ Užívateľ si môže myslieť, že je v poriadku zneužívať alkohol, pokiaľ nie je závislý od heroínu či inej nezákonnej látky. Tento falošný pocit istoty znižuje obavy dotyčného v ohľade na závažnosť alkoholovej závislosti.
  5. Každý to robí – Hoci sa zdá, že k jazde pod vplyvom návykovej látky dochádza veľmi často, je extrémne nebezpečné piť a šoférovať. Hoci sa toho dopúšťa veľký počet celebrít aj bežných občanov (a sú za to potrestaní), tento rozšírený fenomén by sa nemal brať na ľahkú váhu, hoci k tomu dochádza veľmi často. Vedomie o tom, že lemíkovia sa vrhajú z útesov, pretože „to robí každý“, nemení nič na skutočnosti, že všetci spoločne letia dole za svojou smrťou. Jazda pod vplyvom sa v mnohých prípadoch podobá na záchranný čln, ktorý je vo fatálnej situácii.

Nech je počiatočným vábením k drogám a alkoholu čokoľvek, je potrebné pamätať na to, že veci nie sú vždy také ako sa môžu javiť. Alkohol a iné drogy môžu byť spájané s úsmevmi, no alternatívne a realistickejšie vnímanie je ilustrácia autonehody. Hoci vzrušenie z tohto životného štýlu sa môže javiť ako zábavné a zdanlivo neškodné, obrázky toho, „čo sa stalo potom“ odhaľujú oveľa viac než rýchle zábery z toho, „čo bolo predtým“.

https://www.soberrecovery.com/addiction/top-5-misconceptions-of-using-drugs-and-alcohol/