Ako si udržať svoju triezvosť

Keď príde na uzdravovanie, vraví sa, že dosiahnuť triezvosť je to ľahké; to ťažké je udržať si ju. Hoci sú často pre mnohých závislých abstinenčné príznaky a celý proces liečby ťažké, lekcie, ktoré sa počas liečby naučili, nebudú stáť za veľa, ak sa nestanú súčasťou ich života po ukončení liečby. V tomto vstupe si povieme, ako si udržať triezvosť po ukončení liečby.

1 – Jedno jednoduché pravidlo: Neužívaj. Ak nič nevezmeš, nebudeš opitý, nadrogovaný. Hoci sa toto pravidlo môže zdať s ohľadom na prevenciu recidívy jednoduché a jasné, často sa najťažšie dodržiava. Preto nemôže existovať nič také ako dám si „kvôli starým časom“ alebo „len ochutnám“. Ak svoju závislosť nenaštartuješ, cyklus sa nerozbehne.

2 – Nájdi si pozitívnu podporu mimo liečebne. Hoci ti naši poradcovia budú vždy počas ťažkých období k dispozícii, je dôležité ponoriť sa do prostredia, ktoré ťa podporí v túžbe a odhodlaní zostať triezvym. Vyber si koníčky a aktivity, ktoré podporia tvojú sebadôveru a zvýšia tvoje zdravé sebavedomie. Čím viac budeš aktívny, tým lepšie sa budeš cítiť. A čím lepšie sa budeš cítiť, tým je pravdepodobnejšie, že si udržíš svoju triezvosť.

3 – Stanov si ciele. Od detoxu do konca liečby budeš mať dosť času, aby si rozmýšľal o svojej minulosti a chybách, ktoré si urobil. Využi ich k tomu, aby ťa v tvojom uzdravovaní správne smerovali. „Akčný plán“ ti pomôže zostať sústredeným na cieľ, odhodlaným a vedeným k úspešnosti. Keď si svoje ciele určíš dopredu, budeš mať menej príležitostí na spochybňovanie svojej triezvosti a na rozhodovanie, či pokračovať ďalej.

4 – Buď ostražitý v súvislosti so spúšťačmi. Niektoré obdobia môžu byť viac stresujúce a ťažké. Keď sa bude tento čas blížiť, obklop sa podporným prostredím a ľuďmi, ktorí tvojej triezvosti prajú. Choď na stretnutia AA a vyhýbaj sa situáciám a ľuďom, ktorí môžu spustiť tvoje negatívne emócie. Zostaň pozitívne naladený a silný. Aj toto prejde.

5 – Nebuď na seba tvrdý. Uzdravovanie nikdy nie je ľahký proces. Ak padneš, využi to ako príležitosť poučiť sa zo svojich chýb a vráť sa späť na správnu cestu. Nikdy sa nevzdávaj svojich cieľov a bojuj ďalej. Tvoje uzdravovanie nemusí byť také ľahké, ako si si možno myslel, no pokiaľ zostaneš na správnej ceste, odmena ťa neminie.

https://aboveitalltreatment.com/blog/how-to-maintain-your-sobriety/