Ako si všimnúť funkčného alkoholika

Niektorí alkoholici si nedokážu udržať prácu, zničia si všetky vzťahy s rodinou a priateľmi a jednoducho žijú svoj každodenný život v zovretí smrteľnej choroby. Zhruba každý v ich okolí vie, že sú závislí. No existujú aj takí, ktorí majú stabilnú prácu, vzťahy, dobre sa starajú o svoje deti, majú veľa materiálnych vecí a celkom dobre fungujú. Títo ľudia sa volajú „funkční alkoholici“, pretože aj napriek ich závislosti od alkoholu dokážu veci zvládať celkom dobre a ostatní si možno ani nemyslia, že majú problém s pitím.

Varovné signály
U týchto funkčných alkoholikov je často pre ich blízkych ťažké vidieť varovné signály alkoholizmu. Samozrejme, že alkoholik sám možno neverí, že má problém. Popieranie je celkom bežné. No aj tak je pre členov rodiny dôležité, aby dokázali rozpoznať znaky alkoholizmu u tých, ktorí fungujú vo svojom každodennom živote zdanlivo celkom dobre.

Tu je niekoľko varovných signálov u funkčných alkoholikov:

• Častejšie vynechávajú prácu.
• Trochu sa začnú izolovať. Keď mali predtým slušný spoločenský život, už to viac neplatí.
• Zápasia s negatívnymi emóciami ako je depresia a/alebo úzkosť.
• Pijú každý večer alebo často a počas víkendov. Myslia si, že po ťažkom dni majú právo na večerný drink.
• Chvália sa tým, že majú radi červené víno alebo špeciálne značky piva a často pomocou nich oslavujú mnohé veci.
• Úzkosť, chronický stres a ťažké situácie riešia tým, že si niečo nalejú.
• Hovoria, že si dajú len trocha, no pijú viac.
• Celý ich deň sa krúti okolo pohárika vrátane obeda, po práci a večer.
• Majú problém so spánkom.

Veľakrát je to tak, že funkčný alkoholik bude piť celé roky bez toho, aby niekto vedel, že má problém. Je jasné, že môže mať vo vzťahoch problémy, lenže aj triezvi ľudia ich majú. Môže sa stať, že ho pristihnú pri jazde v podnapitom stave, ale ľudia si môžu myslieť, že to bola iba náhoda. Funkční alkoholici nepijú každý deň. Mnohí z nich sú nárazoví pijani a môžu piť napr. každý víkend.

Čo môžeš robiť?
Je pravdepodobné, že väčšina z nich nevyhľadá pomoc, pretože sami seba nevnímajú ako alkoholikov. Jednoducho povedia, že im to občas chutí a na tom nie je nič zlé. Ak máš pocit, že tvoj blízky je alkoholik, je dôležité pristupovať k nemu so súcitom. Ak sa bude cítiť ohrozený alebo odsudzovaný, asi sa pred tebou uzavrie.

Daj mu vedieť, že máš o neho obavy. Povedz mu, že sa ti zdá, že pije príliš veľa a že môže mať problém. Nech ťa neprekvapí, keď sa na teba nahnevá a celkom to poprie. Je pre neho ťažké vidieť to. Všetko, čo môžeš urobiť, je vyjadriť svoje znepokojenie a požiadať ho, aby naozaj premýšľal o svojom pití. Povedz mu, že pre závislých existuje pomoc a keby to začal riešiť, asi by sa cítil oveľa lepšie.
Uzdravovať sa z alkoholizmu nie je ľahké, ale dá sa to. Buď tam pre neho a maj trpezlivosť. Ak si dokážeš udržať optimistický postoj a jemne ho povzbudzovať, je pravdepodobnejšie, že ťa bude počúvať a vyhľadá pomoc.

https://www.soberrecovery.com/…/how-to-spot-a-high-functio…/