Čo robiť, keď sa nemáš na koho obrátiť

Prechádzať liečbou kvôli závislosti je jedna z najťažších skúseností, ktoré môže človek zažiť. Vyžaduje si to nekonečný počet hodín, skúmanie dobre ukrytých pocitov, prinútenie sa k tomu, aby sme tieto pocity vyniesli na svetlo a diskutovali o nich. Liečba si takisto vyžaduje veľký okruh podpory, pretože pre pacienta je prakticky nemožné, aby úspešne zvládol svoju závislosť osamote. Obyčajne je v tomto procese prítomný aj odborník ako terapeut a psychiater, no integrálnou súčasťou je aj podpora zo strany rodiny a priateľov.
Čo sa teda stane v prípade, že nemáš podporu od svojej rodiny a priateľov? Tí, čo sa nachádzajte v takejto zložitej situácii, nestrácajte nádej – stále existujú spôsoby, ako liečbu zvládnuť úspešne.

1. Obráťte sa na odborného poradcu. Licencovaní terapeuti majú skúsenosti a sú zapálení preto, aby pomáhali ľuďom so závislosťou. Študovali to a zasvätili tomu svoj život. Využívajte ich čo najviac. Väčšina terapeutov je v prípade núdze prístupná telefonátom. Ak cítite, že to na vás prichádza, zavolajte svojmu terapeutovi. Pravdepodobne vám veľmi rád pomôže upokojiť sa a nasmerovať myseľ správnym smerom. Pravidelné dochádzanie na terapiu je takisto veľmi dôležité. Využite svoj čas, aby ste prediskutovali všetko, čo vás počas týždňa trápilo a hovorte o každej situácii, kedy ste pociťovali nutkanie piť/užívať. Napokon nato je tu váš terapeut. Poskytne vám potrebnú radu, aby ste sa mohli posunúť ďalej. Ak zostane počas liečby vaša rodina vzdialená a nebude vás podporovať, porozprávajte sa o tom s terapeutom. Je veľmi pravdepodobné, že už sa stretol s pacientmi, ktorí boli v podobnej situácii a bude vedieť, čo máte urobiť, aby ste boli úspešní.

2. Nadviažte spojenie v skupinách. Je rozdiel medzi priateľmi a priateľmi, s ktorými chodíte na terapiu. Títo priatelia presne rozumejú tomu, čím prechádzate, pretože tým sami prechádzajú a budú sa vedieť do vás vcítiť. Takisto pri nich nikdy nebudete mať ten autoritatívny pocit, ktorý sa občas môže vyskytnúť pri terapeutoch. Vedia aké to je byť závislým, aké je to ťažké a ako sa občas zdá nemožné uzdraviť sa z toho. Keď potrebujete niekoho, pri kom sa môžete vyplakať a nemáte podporu zo strany rodiny, oslovte kamaráta, ktorý prechádza rovnakou liečbou ako vy. Bude presne vedieť, ako sa cítite, pretože sám prežíva rovnaké emócie.

3. Zapojte sa do online komunity. Ak z akéhokoľvek dôvodu nemôžete prísť na stretnutie, stále sa môžete tešiť z toho, že ste súčasťou triezvej komunity. Hoci je priama osobná interakcia stále najlepším zdrojom podpory, spojiť sa s druhými ľuďmi, ktorí sa uzdravujú, cez nejakú online platformu či inú podpornú skupinu vám môže pomôcť obohatiť váš plán uzdravovania a pripomenúť vám, že nie ste sami.

4. V prípade núdze využívajte poradenské linky. V živote budú chvíle, keď to budete musieť zvládnuť sami. Keď to bude veľmi ťažké a budete mať pocit, že nikomu na vás nezáleží, pamätajte, že je to iba váš „závislácky hlas“, ktorý vám to nahovára a je to nesprávne. Majte poruke zoznam krízových poradenských liniek a využite ich skôr, než zrecidivujete. Budete v spojení s človekom, ktorý vie ako počúvať a dávať vám tie správne otázky. Skúste s ním hovoriť o tom, čo pociťujete a uvidíte, ako sa budete cítiť potom.

Každý má dosť síl, aby mohol poraziť závislosť. Nemusíte mať pri sebe rodinu, aby ste sa uzdravili. Pomoc je dookola, len ju musíte využívať.

https://www.soberrecovery.com/addiction/when-you-have-no-one-to-turn-to/