Moja zbierka listov závislosti

Deň 1

Drahá závislosť,

Dnes je prvý deň nášho vzťahu s alkoholom. Dvorila si mi pocitmi opojenia a potláčaním problémov, o ktorých som si myslela, že ich mám. Tancovali sme spolu, flirtovali sme a neviem si pomôcť, stále ťa hľadám. Stretla som veľa ďalších, ktorí s tebou tiež radi tancujú a som si istá, že v našom novom vzťahu som šťastná.

Hoci sa necítim veľmi dobre ráno potom, čo sme spolu, teším sa na naše ďalšie stretnutie a dovoľujem ti, aby si sa cezo mňa prelievala a zobrala mi moje zodpovednosti. Áno, budú tu aj zajtra, ale teraz na ne nechcem myslieť. V tejto chvíli existuješ len ty a ja.

5 mesiacov a 9 dní

Drahá závislosť,

Všimla som si, že v poslednej dobe si trochu náročná. Vyžaduješ odo mňa viac pozornosti a aj ja ťa viac potrebujem, aby som cítila presne to, čo som cítila vtedy, keď sme sa stretli prvý raz. Tieto nové drogy – kokaín a metamfetamín – vo mne udržiavajú eufóriu a keď ju prežívam, vôbec sa nezaujímam o tento svet. Schudla som a prišla som o prácu. No to nie je dôležité, lebo nezáleží na ničom, len na nás. Neustále na teba myslím a možno som tebou aj trocha posadnutá. To, či je táto moja túžba po tebe podporovaná alkoholom alebo drogami, je nepodstatné, hoci preferujem oboje. Pokiaľ ide o náš vzťah, lepšie je, keď ťa mám viac.

2 roky, 1 mesiac, 27 dní

Drahá závislosť,

Nemám rada, keď ma podvádzajú. Som príliš chudá, vypadávajú mi vlasy a moja pokožka vyzerá hrozne. Aj moje zuby. Moja rodina sa na náš vzťah hnevá a bez ohľadu na to, ako veľmi som sa ich snažila presvedčiť, že k sebe patríme, nemajú ťa radi. Myslela som, že tvoríme jeden tím. Keď som s tebou, nedokážem pracovať, no bez teba tiež nedokážem fungovať. Toto vzájomné puto už pre mňa nie je zábavné. Chcem sa s tebou rozísť; idem sa liečiť.

3 roky, 1 mesiac, 4 dni

Drahá závislosť,

Hoci sme nejaký čas od seba, každý deň na teba myslím. Zistila som, že sa tu často zastavuješ a vo svojom živote máš príliš veľa ľudí. Všetci sa chcú dostať od teba preč a spoločne nám to ide oveľa lepšie, tak ťa prosím, odíď.

3 roky, 10 mesiacov, 18 dní

Drahá závislosť,

Liečenie a navštevovanie stretnutí mi pomáha držať sa od teba. Teraz mám prácu a tiež mám spolubývajúcu. Musím priznať, že to nie je ľahké. Kým väčšina mojich priateľov skončila výšku, má dobrú prácu a stabilné vzťahy, ja sa ešte stále uzdravujem z toho, čo si mi spôsobila. Často kvôli nášmu minulému vzťahu plačem. No teraz aspoň riadne jem a dávam si do poriadku zuby. Musíš sa odo mňa držať bokom.

5 rokov, 6 mesiacov, 1 deň

Drahá závislosť,

Veľmi som pribrala – mám späť všetky kilá, ktoré som zhodila, keď som bola s tebou a ešte aj o niečo viac. Je to v poriadku, pokiaľ na teba nemyslím tak, ako predtým. Niekedy, keď si na teba spomeniem, začnem jesť a ty opustíš moje myšlienky. Zmrzlina, maškrty, to je jedno čo. Najradšej jem pred spaním. Keď to robím, mám pocit, že si preč.

7 rokov, 23 dní

Drahá závislosť,

Opäť si ma podviedla! Nedokážem prestať jesť a som kvôli tomu v ohrození. Našla si spôsob, ako sa opäť vkradnúť do môjho života a ovládať ma cez jedlo. Už si nemám čo obliecť a chladnička ma drží v pasci. Som veľmi nahnevaná a trošku hladná. Možno si dám nejaký koláčik …

8 rokov, 2 mesiace, 16 dní

Drahá závislosť,

Začala som chodiť na stretnutia Anonymných prejedačov a do skupiny, kde sa zdravo stravujú. Tamojší poradca mi vraví, že si veľmi ľstivá a si tiež súčasťou skrytého problému, ktorý musím objaviť. Takže opäť na teba neustále myslím. Jediný rozdiel je v tom, že si sa zmenila z drog na jedlo.

9 rokov, 8 mesiacov, 8 dní

Drahá závislosť,

Mám takmer normálnu hmotnosť a moja skupina ma naozaj podporuje. Mám dve skupiny, ktoré mi pomáhajú prekonať kontrolu, ktorú si nado mnou mala. Sú to Anonymní narkomani a Anonymní prejedači. Ty stále sliediš dookola, však? Tváriš sa, že si moja kamarátka, že ma máš rada. Naučila som sa dávať si na teba pozor. Si nebezpečná.

9 rokov, 11 mesiacov, 28 dní

Drahá závislosť,

Chcem ti napísať, že som s tebou skončila. Už viac neberiem drogy, ani nepijem alkohol a stravujem sa zdravo. Mojou najobľúbenejšou činnosťou je návšteva mojich skupín, lebo vďaka tom som ťa prekonala. Teraz dokonca pomáham druhým, ktorí si začali uvedomovať, ako nenápadne im ubližuješ. Okrem toho mi môj nový priateľ hovorí, že som úžasná a že som tá jediná, kto mu rozumie. Nie je to úžasné?

11 rokov, 2 mesiace, 5 dní

Drahá závislosť,

Hoci som si rok myslela, že som s tebou skončila, stále s tebou zápasím. Ten priateľ, ktorého som mala, ma zneužíval a správal sa ku mne hrozne. Veľmi mi ťa pripomínal. Využíval ma k tomu, aby sa cítil dobre a to bolo všetko. Prestala som chodiť do mojich skupín a opustila som mojich nových priateľov. Skôr, než som si to uvedomila, opäť som s tebou chodila – v ľudskej podobe. Desíš ma, závislosť.

11 rokov, 4 mesiace, 7 dní

Drahá závislosť,

Spočiatku som sa bála vrátiť sa naspäť do skupín. Zavolala som jednej zo svojich sponzoriek a bola taká šťastná, že ma počuje. Privítala ma späť s otvorenou náručou a vôbec ma neodsudzovala. Nemusím nič obetovať. Povedala mi, že nie je ľahké prekonať ťa a že sa to nestane hneď. Takisto vie, aký si podrazák a aké máš rôzne podoby – napr. drogy, alkohol, jedlo, zneužívajúci ľudia … Tento zoznam môže pokračovať ďalej. Závislosť, teraz ťa vidím presne takú, aká si. Si niečo, pred čím sa musím neustále brániť.

Každý deň mám ďalšiu šancu vysunúť ťa čo najďalej z môjho života. Viem, že to dokážem vďaka pomoci, ktorú potrebujem a ktorú chcem. Budem to robiť. Navždy sa s tebou lúčim, závislosť.

https://www.soberrecovery.com/recovery/my-love-letters-to-addiction-throughout-the-years/