11 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Máš príliš silné úzkosti, aby si dokázal fungovať? Tu je 25 lepších možností než pitie

Podľa jednej štúdie sa odhaduje, že 20 percent pacientov s úzkostnou poruchou trpí taktiež zneužívaním alkoholu alebo závislosťou. Jedna z teórií hovorí, že tento vzájomný vzťah sa objavuje preto, lebo ľudia trpiaci úzkosťou používajú alkohol na zmiernenie svojich strachov. Pijú nadmerne preto, aby zvládali svoje symptómy alebo aby im unikli. No existuje dôkaz, že alkohol pôsobí opačne a v skutočnosti úzkosť zhoršuje či dokonca spúšťa panické ataky.

Stres a alkohol: Zlý mix

Alkoholizmus a poruchy úzkosti sa často objavujú spoločne. Úzkosť je pocit obáv či strachu z toho, čo sa stane. Môže mať aj fyzické symptómy ako potenie, zrýchlený tep a chvenie. Na druhej strane alkohol je sedatívum a depresant. Takže na začiatku niektorí jednotlivci môžu mať pocit, že pitie môže znížiť ich strachy a fyzické symptómy a zároveň im pomôže uvoľniť sa.

No keď dotyčný začne piť, môže si vybudovať toleranciu na destresujúce účinky alkoholu. Alkohol mení úrovne serotonínu a iných neurotransmiterov v mozgu, čo v skutočnosti môže úzkosť ešte zhoršiť. Po odoznení alkoholu môže pocit úzkosti ešte viac zintenzívnieť. To je dôvod, prečo môže byť úzkosť a stres ešte ťažšie zvládnuť.

Tu je príklad typického cyklu:

Krok 1: Napiješ sa.

Krok 2: Na začiatku sa cítiš pokojne, keď začne alkohol pôsobiť na mozog.

Krok 3: Pociťuješ úzkosť ako symptóm doznievania alkoholu.

Krok 4: Chceš opäť piť, aby si uľavil svojej úzkosti.

Keď pominie prvotný upokojujúci pocit, opäť môžeš prežívať úzkosť, keďže účinky alkoholu doznievajú. A čím viac alkoholu vypiješ, tým vyššia bude tvoja tolerancia. Časom budeš potrebovať piť viac, aby si vnímal rovnakú úľavu od stresu a úzkosti.

Stratégie pre zvládanie úzkosti

Úzkosť môže človeka paralyzovať. Aby si dokázal zvládnuť záchvaty paniky a stresu, je nevyhnutné identifikovať iné stratégie ako alkohol na zvládnutie okolností, ktoré sú spúšťačom návratu k pitiu.

Keď budeš najbližšie cítiť úzkosť, tu je zoznam 25 vecí, ktoré ti môžu pomôcť znížiť stres a úzkosť bez toho, aby si užil látky.

  1. Medituj (rozjímaj), aby si podporil svoju všímavosť, bdelosť.
  2. Jedz vyváženú stravu – takú, čo ti dodá energiu.
  3. Dostatok spánku urob svojou prioritou.
  4. Praktizuj jogu a nauč sa zhlboka dýchať a zároveň prežívaj daný moment.
  5. Počúvaj hudbu, aby si podporil optimistickú náladu.
  6. Odpusti si, že nie si dokonalý alebo že niektoré veci nezvládaš ideálne.
  7. Vzdaj sa myšlienky na dokonalosť, rob veci najlepšie ako vieš a buď hrdý na to, čo si dosiahol.
  8. Denne cvič a buď aktívny, aby si pomohol zvýšiť úrovne serotonínu vo svojom tele.
  9. Akceptuj skutočnosť, že nemôžeš mať pod kontrolou všetko.
  10. Smej sa a podporuj vo svojom živote humor, aby si sa zbavil napätia a znížil úzkosť, aj keby to malo znamenať nájsť niečo smiešne na internete, čo v tebe vyvolá srdečný smiech.
  11. Spomaľ a snaž sa žiť pomalšie než obyčajne. Podporí to tvoj pokoj mysle.
  12. Vytvor si afirmácie (potvrdzujúce výroky), ktoré potom recituj a povzbudzuj cez ne viac optimizmu vo svojom každodennom živote.
  13. Prestaň robiť veľa vecí naraz. Príliš veľa senzorických vnemov zvyšuje stres a úzkosť. A aj tak nebudeš ani zďaleka dvakrát produktívny.
  14. Keď sa dá, udržiavaj nádejný a istý postoj. A kedykoľvek to nevieš, aspoň sa tak tvárJ Inými slovami – keď sa budeš nejaký čas tváriť šťastne a sebaisto, vytvoríš tak skutočnú istotu a oveľa viac budeš nahrádzať negatívne myšlienky pozitívnymi.
  15. Zapoj sa do dobrovoľníckej činnosti v oblasti, ktorá ťa naozaj zaujíma.
  16. Nadväzuj spoločenské kontakty pomocou návštev, telefonátov či e-mailov, hoci sa môže jednať o niekoho, s kým si dlhý čas nehovoril.
  17. Daj si pauzu od sledovania správ alebo čítania novín, čo môže zintenzívňovať tvoje úzkostlivé myšlienky.
  18. Využívaj predstavivosť, aby si dosiahol stav pokoja tým, že si budeš sám seba predstavovať na pokojnom mieste, napr. pri horskom prameni, v lese, či na odlúčenej pláži.
  19. Maznaj sa so svojím domácim miláčikom – kvôli bezpodmienečnej podpore.
  20. Daj si pauzu. Pamätaj, že keby niekto, na kom ti záleží, urobil niečo rovnako zlé ako ty, nebol by si na neho taký tvrdý ako si na seba.
  21. „Odpoj sa“ a vyhýbaj sa sociálnym médiám, sms-kám a všetkej elektronike, aby si mal pokoj.
  22. Choď do prírody.
  23. Všímaj si dobré veci a váž si malé, každodenné veci. Od postele, v ktorej si spal až po závan čistého vzduchu po daždi – prežívaj za to všetko hlbokú vďačnosť.
  24. Pamätaj, že nikto ťa nesúdi tak, ako súdiš sám seba.
  25. Keď ti je ťažko, nesústreďuj sa na to, čo sa mohlo stať. Namiesto toho sa pozeraj na nasledujúce kroky, ktoré môžeš urobiť preto, aby sa situácia zlepšila.

Liečba je jasná, no potrebuješ si vyberať

Látkový problém kombinovaný s úzkosťou vytvára bludný kruh, z ktorého sa ťažko vyslobodíš sám. Jeden z najlepších krokov, ktoré môžeš urobiť, je vyhľadať odbornú pomoc a ani to nie je také ľahké.

Keď si vyberáš zariadenie či liečebný program, vyber si taký, ktorý sa zameriava na obidve poruchy (duálna diagnóza). Je dôležité, aby užívanie liekov proti úzkosti bolo obozretne monitorované kvalifikovaným lekárom, keďže mnohé z týchto liekov môžu byť vysoko návykové. U ľudí s anamnézou látkového zneužívania sú šance na zneužívanie liekov proti úzkosti oveľa vyššie. Ak je cieľom úplné dlhodobé uzdravenie sa z oboch porúch, uisti sa, aby program taktiež poskytoval terapiu, ktorá je zacielená na zmenu vzorcov správania, ktoré k týmto problémom na začiatku viedli.

https://www.soberrecovery.com/recovery/too-anxious-to-function-25-better-options-than-drinking/