Osem znakov svedčiacich o tom, že si prežil psychickú zmenu

Podľa Modrej knihy Anonymných alkoholikov je psychická zmena transformáciou reakcií na život, zmenou v osobnosti či získaním viery vo Vyššiu silu. Je pravdepodobné, že si v určitom bode života už zažil psychickú zmenu. Napr. uvažuj o tom, ako vypitie alkoholického nápoja mení spôsob, akým reaguješ na svet. Získaš okamžité uspokojenie a komfort. Možno sa prestaneš veľmi hanbiť alebo máš pocit, že si zrazu nepremožiteľný. Bez ohľadu na jeho účinok znamená prežitie tohto zmeneného pohľadu psychickú zmenu.
Teraz, keď si na ceste k uzdravovaniu, si naklonený prežívať iný druh prebudenia. Pre niektorých je to okamžitý záblesk akejsi jasnosti, ktorý zatrasie tvojou mysľou aj duchom. U iných k tomu dochádza po určitom čase, čo Modrá kniha označuje ako niečo skúsenostné a výchovné.

Tu je osem znakov svedčiacich o tom, že si zažil psychickú zmenu alebo si na dobrej ceste:

1. Triezvosť. Jeden deň si v koncoch, ponorený do pitia a potom, takmer zázračne, už nie si. Hoci pre alkoholika je piť normálne, rozhodnúť sa nepiť je niečo neočakávané. Obyčajná skutočnosť, že teraz si na odlišnej ceste, sa dá pripísať pozmenenému myšlienkovému procesu alebo psychickej zmene. Dokonca aj u tých, ktorí majú nariadenú liečbu, sa môže stať, že budú otvorení a ochotní zmeniť sa. Nech je to čokoľvek, niečo spôsobilo, že si začal svoj život spochybňovať a teraz chceš mať odlišnú skúsenosť.

2. Otvorené a ochotné srdce. Uvedomuješ si, že sa v skutočnosti tešíš na stretnutia? Si zrazu ochotný s niekým zdieľať svoje najhlbšie tajomstvá a si otvorený pre proces uzdravovania? Možno ťa to v skutočnosti baví a dokonca to v tebe vyvoláva príjemné pocity. Ak je to tak, si uprostred duchovného prebudenia.

3. Prijímanie múdrej rady. Spomeň si na časy, keď si hovoril tým, ktorým na tebe záleží, aby sa starali o seba. Neznášal si, keď ti niekto hovoril, čo máš robiť, pretože si si myslel, že sa dokážeš rozhodovať sám. Zmena prichádza vtedy, keď si ochotný prosiť o pomoc. Teraz vyhľadávaš múdre rady od tých, ktorí sú triezvi a si otvorený prijať ich usmernenia.

4. Nové ihrisko a spoluhráči. Niekedy je tou najťažšou vecou pri vytriezvení vzdať sa starých priateľstiev. Napokon sme celé roky trávili tým, že sme ich pestovali a točilo sa okolo nich celé naše bytie. A potom príde deň, keď tvoji starí spoluhráči už viac nezapadajú do tvojho nového života a dokážeš sa ich vzdať bez akýchkoľvek zápasov či ľútosti.

5. Motivácia k aktivite. Hoci je tvojou hlavnou prioritou to, aby si zostal triezvy, v iných oblastiach je veľmi veľa priestoru pre rast. Napríklad fitness. Cvičenie nie je dobré iba pre telo, ale takisto pomáha vyčistiť myseľ. Ak si zrazu inšpirovaný k tomu, aby si si kúpil permanentku do telocvične alebo jednoducho chodil vonku a bol všeobecne viac aktívny, potom si si osvojil nový spôsob myslenia.

6. Nesebecké správanie. Väčšina alkoholikov a závislých je tak veľmi pohltených svojimi vlastnými potrebami, že pomáhajú druhým iba vtedy, keď je to prospešné pre nich. No keď sa začnú uzdravovať, zistia, že ak majú zostať triezvi, musia „to odovzdávať ďalej“. Keď začneš chodiť na stretnutia, budeš robiť návštevy 12. kroku či voziť nováčikov na stretnutia, robíš tým nesebecké skutky. Hoci ich robíš sčasti preto, aby si zostal triezvym, nedokázal by si urobiť ani polovicu z toho, ak by si k tomu nebol inšpirovaný.

7. Zmena v starom správaní. Jedno staré porekadlo hovorí: „Môžeš priviesť k triezvosti opitého zlodeja koní, no stále tu zostane zlodej koní.“ Vychádza zo skutočnosti, že niektorí ľudia síce vytriezvejú, no naďalej klamú, podvádzajú a manipulujú, aby získali, čo chcú. Zmena tvojho správania je podstatnou súčasťou procesu uzdravovania. V 12-krokovom programe slúži krok 6 a 7 k rozpoznaniu známych aj skrytých charakterových chýb. Keď je človek stále viac nespokojný so svojimi zlozvykmi, znamená to, že je na hranici psychickej zmeny.

8. Nové vnímanie spirituality. Keď na rozdiel od predchádzajúceho obdobia rozprávaš oveľa viac o Bohu, si uprostred prebudenia. Napokon si sa po celé roky snažil vytriezvieť z vlastných síl a nikdy to nefungovalo. Teraz si obklopený „uvedomovaním si Boha“ a ľuďmi, ktorí sú triezvi deň po dni. Vidíš, ako Vyššia sila pracuje v tvojej skupine a u iných, ktorí sú na duchovnej ceste. Zmena je viditeľná a z tvojho vnútra vyžaruje krása, keď sa udialo niečo, čo sa nedá vysvetliť. Tvoja Vyššia sila teraz pre teba robí to, čo si nemohol urobiť pre seba sám.

https://www.soberrecovery.com/recovery/8-signs-that-youve-had-a-psychic-change/