Päť najhorších výhovoriek prečo neprestať piť/drogovať

Koľkokrát si prisahal, že sa toho viac nedotkneš a zakrátko si bol späť v bare či na nejakom večierku? Existuje toľko veľa dôvodov, prečo ospravedlňujeme svoju neschopnosť vynaložiť úsilie na to, aby sme prestali ničiť svoje telá aj život. Niekedy jednoducho nie sme ochotní ani len sa o to riadne usilovať.
Ja osobne, ale aj mnoho iných ľudí v aktívnej závislosti, máme alebo sme k tomu mali množstvo dôvodov. Čítaj a uvidíš, či sa niektoré z nich vzťahujú aj na teba.

1. Moji kamaráti sa so mnou viac nebudú chcieť stretávať.

Každý z nás potrebuje vnímať spojenie s druhými – s priateľmi, rodinou, blízkymi, s domácimi miláčikmi. Ak si súčasťou nejakej skupiny, v ktorej sa pravidelne pije alebo droguje, môže byť pre teba ťažké predstaviť si, že od nich odídeš. Nie je to nezvyčajné a naopak je veľmi bežné uvažovať takýmto spôsobom. Obavy z toho, že budeš odvrhnutý z kruhu priateľov, sú desivé a to najmä vtedy, keď sa snažíš prekonať závislosť. Ak si tvoji priatelia z teba uťahujú alebo ťa šikanujú, keď hovoríš o triezvosti, môže to znamenať, že testuješ ich vlastnú vnútornú potrebu vytriezvenia. Zostať akceptovaným a príliš sa v tom nehrabať môže byť prekážkou pre lepší úsudok a triezvosť.

2. Neviem, či to sám dokážem.

Toto je príliš častá výhovorka. Strach z toho, že by som mal poprosiť o pomoc alebo priznať, že potrebujem pomoc, sa môže zdať nebezpečný. Oveľa jednoduchšie je plaviť sa s prúdom, nadrogovať sa alebo sa opiť a nechať tú skrytú túžbu po triezvosti len tak odoznieť. Je to prijateľnejšie kvôli strachu zo zmeny a z neznámeho a preto je lepšie zotrvať v tom, čo robíme neustále. Iba vtedy, keď si dokážeme priznať, že to sami nezvládneme, sa môžeme skutočne pustiť na cestu k uzdravovaniu. Nemusíme sa tváriť, že sme silní, keď nie sme. Sú úžasní ľudia, ktorí nám radi pomôžu.

3. Ak si niečo nedám, budem rozmýšľať o problémoch, ktorým nechcem čeliť.

Je to pravda. Osamelosť, duševná a fyzická trauma či zneužívajúce vzťahy – to všetko sa oveľa ľahšie zvláda v stave opilosti. Hoci liečba a zdravotnícka starostlivosť ti pomôžu nie len prestať drogovať, ale tiež zvládať niektoré veci, ktoré ťa priviedli k užívaniu, stále budeš zápasiť s týmto prvým krokom k uzdravovaniu presne z uvedeného dôvodu. Užívanie/Pitie sa jednoducho zdá ľahšie. Hoci si mohol prísť o niekoľko zamestnaní a vzťahov, aj tak sa chceš ďalej otupovať, aby si nepociťoval tú bolesť. No dôležité je uvedomiť si, že nech ťa zraňuje čokoľvek, nikdy to neprestane, kým to nebudeš riešiť s triezvou hlavou. Drogy a alkohol to nevyliečia.

4. Začnem od zajtra.

Je to podobné ako začať s cvičením – mnohí z nás to hovoria a myslia to vážne. Hovoríme si, že začneme zajtra, že už nebudeme brať, piť či robiť iné veci, ktoré zneužívame. Už potrebujeme iba jeden deň, iba jednu dávku a potom to naozaj budeme brať vážne a skončíme s tým. No keď príde zajtrajšok, vždy sa nájde dôvod, prečo v tom musíme pokračovať. Môže to byť čokoľvek od sebanenávisti, sebapochybností, potreby prijatia alebo kvôli závislosti samej.

5. Triezvosť je nudná.

Myslíš, že je to nuda? Je to obrovská chyba. Sedieť sám so sebou s aktívnym a triezvym mozgom je celkom iné ako keď človek berie/pije každý deň. Niekedy nás môže premáhať ticho a kľud. Závislí majú tendenciu nadrogovať sa, aby nemuseli venovať pozornosť sebe ani sa o seba starať. Radšej vyblokujú to, kým naozaj sú alebo kým by sa mohli stať. Keďže nemali nikdy príležitosť skutočne objaviť samého seba, skrývať sa je ľahšie. No jedna z najväčších radostí triezveho života je zistiť, kto naozaj som a to je naozaj veľmi vzrušujúce.

Je veľmi veľa výhovoriek, ktoré môžeš nahovárať sebe či druhým, aby si v tom zostal. Vždy to tak bude, až kým neurobíš rozhodnutie, že s tým naozaj prestaneš.

https://www.soberrecovery.com/addiction/the-worst-excuses-we-tell-ourselves-to-not-get-sober/