Päť vecí, na ktoré je potrebné pamätať, keď ťa zavalí hanba

Postavme sa tomu tvárou v tvár – ak si prekonal závislosť, pravdepodobne rozmýšľaš o mnohých veciach, ktoré ľutuješ. A pre mnohých ľudí, ktorí sa uzdravujú, môže byť prekonanie hanby obrovskou prekážkou. No je to prekážka, ktorú sa oplatí prekonať.

Zdravá miera hanby je normálna. Pravdepodobne si rád, že ľutuješ niektoré veci, ktoré sa udiali počas závislosti, pretože zdravá dávka hanby ti pomôže pripomínať, aby si to opäť nerobil. No pretrvávajúca hanba, ktorá ti v noci bráni spávať, je tá, ktorej by si sa mal navždy zbaviť.

Či tomu veríš alebo nie, zdravá hrdosť ti môže pomôcť prekonať nezdravú hanbu. Takže začni tým, že si budeš zapisovať alebo premýšľať o veciach, na ktoré si hrdý.

Rozmýšľaj o nasledovnom:

1. Kedy si naposledy niekoho rozosmial: Povedal si pokladníkovi na benzínke niečo vtipné? Alebo si pohotovo odpovedal baristovi v kaviarni? Alebo sa ti možno podarilo povedať láskavý kompliment členovi rodiny. Spomeň si na niečo také bez ohľadu na to, aké to bolo malé a pamätaj, že ľuďom prinášaš šťastie a radosť. Nasmerovanie tvojej energie na spôsoby, ktorými prinášaš druhým radosť, môže slúžiť ako silná pripomienka toho, že si ťa druhí vážia, milujú ťa a že prispievaš k pozitívnym veciam na tomto svete.

2. Úspech, na ktorý si najviac hrdý: Môže to byť ukončenie stredoškolského či vysokoškolského vzdelania, povýšenie v práci či dokonca ukončenie liečby. Dávaj pozor, aby si nebol kritický či negatívny, ak sú tvoje úspechy odlišné od iných. Pamätaj, že všetci máme odlišný život, zručnosti a dary a uvažovanie o veciach, ktoré sme urobili, v nás môže a malo by vyvolávať hrdosť.

3. Najväčšia oblasť pokroku, ktorú si si všimol v uzdravovaní: Uzdravovanie je dlhá cesta a budú dni, kedy sa budeš cítiť, akoby si sa vôbec nikam neposunul. Namiesto toho, aby si v tejto chvíli rozmýšľal o celej ceste, rozmýšľaj o malom víťazstve, ktoré si prednedávnom dosiahol. Môže to byť napr. stanovenie zdravých hraníc s priateľom alebo členom rodiny či to, že si išiel na svoje prvé stretnutie. Z drobných víťazstiev sa stávajú veľké, takže je dôležité oslavovať aj drobné víťazstvá.

4. Najkrajší kompliment, aký si dostal od poradcu: Naši poradcovia či terapeuti zohrávajú na začiatku uzdravovania dôležitú úlohu. Pre mnohých z nás sú dôvodom, kvôli ktorému potrebujeme udržiavať nastúpený smer a usilovať sa o uzdravovanie. Čo bola tá najkrajšia vec, akú ti kedy tvoj poradca povedal? Možno to bola pripomienka tvojho výročia v uzdravovaní, drobné víťazstvo či dokonca nejaký komentár, ktorý si povedal v skupine. Zameraj sa na tieto povzbudivé slová, aby ti pomohli udržať si motiváciu.

5. Moment, kedy si chcel užiť, ale neurobil si to: Ako som už spomenula, drobné víťazstvá sú v uzdravovaní veľmi dôležité. Rozmýšľaj o tom, kedy si mal naposledy chuť dať si niečo, ale odolal si. To je obrovský úspech. Sú to práve takéto momenty pospájané dohromady, ktoré ťa udržiavajú v dlhodobej triezvosti, takže ak si bol dnes úspešný, považuj to za pokrok – a potom sa zajtra usiluj o ďalší.

Existujú stovky iných vecí, o ktorých môžeš rozmýšľať a byť na ne hrdý, ale tu je aspoň niekoľko. Snaž sa urobiť každodenné utvrdenie normálnou súčasťou tvojej praxe uzdravovania. Na konci každého dňa si vyhraď päť minút na rozmýšľanie o tom, na čo si hrdý.

Ak pracuješ s inými, ktorí potrebujú pomoc pri spracovaní hanby, existuje aktivita, ktorú si môžeš vyskúšať s klientami, priateľmi, rovesníkmi či sám vo svojom osobnom čase, keď sa venuješ písaniu denníka.

Bez ohľadu na to, ako pracuješ na budovaní zdravej utvrdzujúcej praxe, zostáva dôležitou súčasťou uzdravovania, ktorá ti pomôže prekonať hanbu a naučiť sa milovať seba bez ohľadu na tvoju minulosť.

Pripomínaj si, že si oveľa ďalej než si myslíš a že tvoja minulosť nemá žiadnu váhu, keď ju porovnávaš so svojou budúcnosťou v uzdravovaní. Zvládaš to!

https://www.soberrecovery.com/…/5-things-to-remember-when-…/