Ako našiel cestu domov: Inšpirujúca sága Camerona Douglasa

Cameron Douglas sa narodil do hollywoodských privilégií a do života bohatstva a výsad. Je to syn Michaela Douglasa a vnuk Kirka Douglasa, ktorí sa radia k ikonám Hollywoodu. Tak ako sa dieťa, ktoré má zdanlivo všetko, posunie od účinkovania vo filmoch popri svojich slávnych príbuzných až k závislosti od kokaínu, heroínu a k páchaniu zločinov kvôli získavaniu drog?

O tomto všetko Cameron hovorí vo svojom novom životopise s názvom „Dlhá cesta domov“. Úprimne opisuje svoje užívanie drog a ako sa ocitol blízko smrti tesne predtým, ako bol uväznený a odsúdený za zločiny súvisiace s drogami. Dokopy si odsedel takmer osem rokov vrátane dvoch rokov na samotke. „Dlhá cesta domov“ začína v roku 2004, keď bol na dovolenke s otcom a niekoľkými priateľmi v ich dome v španielskej Mallorke. Rodina sa dozvedela správu, že jeho strýko, Michaelov nevlastný brat Eric, zomrel vo veku 46 rokov na predávkovanie drogami. Eric bojoval so závislosťou väčšinu svojho života. V deväťdesiatych rokoch podstúpil protialkoholickú liečbu aj Michael. Zdá sa, že okrem slávy ovládala rodinu aj závislosť.

Michael neskôr vyjadril obavy z toho, že jeho syn Cameron môže mať rovnaký osud ako Eric, ak bude naďalej pokračovať vo svojej deštruktívnej ceste. Niekoľkokrát totiž neúspešne podstúpil liečenie (vrátane pobytu na pustatine) a takisto intervencie zo strany členov rodiny, no napriek tomu v užívaní drog pokračoval a veci sa mu vymykali spod kontroly.

Dospievanie v Douglasovom tieni

Cameron vo svojej knihe píše: „Je to divné vyrastať a vidieť svojho otca a starého otca ako obrov na obrovských plátnach a bilbordoch. Je to ponižujúce byť vnímaný najmä ako syn či brat niekoho iného a je ťažké rozvinúť si sebavnímanie ako človeka hodného rešpektu a úcty. Ako môžete súperiť s Kirkom Douglasom? Ako môžete žiť v tieni Michaela Douglasa?

Cameron sa narodil v roku 1978. Keď mal desať rokov, filmová kariéra jeho otca prudko stúpala nahor vďaka trhákom ako „Wall Street“ či „Osudová príťažlivosť“. Otca sotvakedy videl, takže sa zdalo nepodstatné, kedy ho pošlú do internátnej školy na východnom pobreží.

V roku 1992, keď mal premiéru „Základný inštinkt“, bol Cameron šikanovaný otcovými pikantnými filmami. V tom čase bol tínedžer a prvý raz vyskúšal marihuanu. Vyhodili ho zo školy, vrátil sa domov a pridal sa ku gangu, ktorý sa nazýval „Kanalizačné potkany“.

Cameron striedavo pracoval vo filme a ako diskdžokej v New Yorku. No ako jeho užívanie drog napredovalo, jeho sľubná kariéra ako dídžeja veľmi rýchlo skončila. Keď mal 25, pichal si kokaín do každej žily (vrátane krku), ktorá ešte nebola zničená od vpichov. Diane Sawyer povedal, že bol celkom blízko smrti.

Zápas so závislosťou

Do veku asi 25 rokov prešiel rôznymi liečebňami jedenásťkrát. Aj napriek tvrdej láske a podpore rodiny si naďalej denne pichal kokaín a prekonal aj epileptické kŕče zapríčinené užívaním drog. Priznal, že každý jeho euforický stav mal v tomto období blízko k predávkovaniu. Sawyerovej povedal, že sa pohrával so svojím životom.

Jeho otec sa cítil bezmocný a pripravoval sa na to najhoršie. Michael Douglas poznal muky úzkostí, ktoré prežívajú mnohí rodičia, keď sledujú svojich milovaných trpieť v dôsledku aktívnej závislosti.

Väzenie

V lete 2009 bol Cameron uväznený a čelil päťročnému odsúdeniu kvôli predaju metamfetamínu a kokaínu. Jeho rozsudok bol zdvojnásobený kvôli prechovávaniu drog počas väzby. To bolo jeho posledné dno a ešte počas väzby konečne vytriezvel.

Ochotne a hĺbavo sa zhodol so Sawyerovou v tom, že to, že je dnes v poriadku, je zázrak. Otec ho počas väzby pravidelne navštevoval aj napriek tomu, že sám bojoval s rakovinou. Je smutné, že jeho milovaná stará mama Diana Douglas zomrela počas jeho uväznenia a nemohol sa s ňou rozlúčiť.

Ako Cameron prežil dva roky na samotke? Sawyerovej povedal, že každé ráno si recitoval báseň Invictus: „Som pánom svojho osudu. Som kapitánom svojej duše.“ Nadviazal blízke vzťahy s inými väzňami až do bodu, kedy ho láskavo nazývali „Hollywood“.

Nový začiatok

V roku 2016 ho prepustili z väzenia a začal pracovať (s požehnaním svojho otca) na svojich memoároch. Vyrozprávanie jeho príbehu bolo pre nich oboch uzdravujúce. Pomohlo im to zmieriť sa s bolesťou, ktorú zažívali počas rokov v závislosti. Cameron dúfa, že jeho kniha môže byť varovným príbehom pre ostatných.

Dnes má 40 rokov a jeho život sa celkom zmenil. Váži si podporu svojej rodiny a podporu svojej nevlastnej matky Catheriny Zeta-Jones za to, že mu pomohli vrátiť sa do normálneho života po odpykaní trestu. Je otcom krásnej dcéry Luy a keď o nej hovorí, žiari. „Učí ma o úplne inom druhu trpezlivosti,“ povedal Cameron stanici ExtraTV.

Dnes si váži to, keď môže svojej komunite niečo vracať späť a pripojil sa k dobrovoľníckym aktivitám svojho starého otca v The Los Angeles Mission. Tri roky po svojom prepustení je stále v podmienke a musí pravidelne podstupovať testy na prítomnosť drog.

Ženám v programe The View povedal, že je preňho obrovským darom to, že má neochvejnú podporu a bezpodmienečnú lásku svojej rodiny, ktorá trvala počas celého života a trvá aj v jeho uzdravovaní.

„Stáli pri mne na každom mojom kroku.“

https://www.soberrecovery.com/…/finding-his-way-home-the-i…/