Rozdiel medzi užívaním a zneužívaním liekov na predpis

Zneužívanie liekov na predpis za posledné roky dramaticky narástlo a medzi najbežnejšie nehody súvisiace s užívaním drog patrí predávkovanie sa liekmi proti bolesti. Nanešťastie veľa ľudí, ktorí zneužívajú tieto lieky, sa k nim dostáva legálne aj ilegálne. Keďže lekári pravidelne predpisujú lieky, pacienti, ktorí ich dostanú, ich môžu ďalej predávať.

Jeden z dôvodov, prečo zneužívanie liekov na predpis predstavuje v súčasnosti pandémiu, je mylná predstava, že zneužívanie liekov nie je to isté čo zneužívanie drog. Ešte horšie je to vtedy, keď tieto lieky predpíše priamo lekár pacientovi. Niekedy lekári predpisujú lieky, ktoré sú silnejšie alebo ich predpisujú vo vyšších dávkach než je potrebné, čo následne môže viesť k závislosti. A aj keď to tak nie je, mnohí užívatelia liekov sami zvyšujú svoje dávky, pretože si myslia, že im to nemôže ublížiť. No lieky proti bolesti na predpis nie sú neškodné a ich zneužívanie môže dokonca viesť k ohrozeniu života.

Ako sa teda dá rozlišovať medzi legitímnym užívaním liekov a ich zneužívaním? Väčšina tých, ktorí lieky zneužívajú, nahovára druhým – aj sebe, že ich berú kvôli bolesti. Bez ohľadu na to, či je táto bolesť reálna alebo nie, je to len jeden z aspektov, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o tom, či je užívanie daného lieku namieste.

Znaky zneužívania liekov

Tu je niekoľko otázok, ktoré je potrebné si položiť pri posudzovaní toho, či sú u dotyčného zrejmé znaky zneužívania:

Má tieto lieky predpísané? Ak nie, odkiaľ ich má? Väčšina ľudí s veľkými bolesťami by nemala mať problém, aby im ich lekár predpísal.

Ako často ich užíva a aké je dávkovanie? Berie ich každých niekoľko hodín alebo sa snaží medzi jednotlivými dávkami udržiavať odstup? Berie nízke alebo vysoké dávky? Toto správanie môže naznačiť, či sa u dotyčného rozvinula závislosť od liekov.

Ako sa správa, keď nemá lieky? Ak si ich zabudne doma alebo ich nezoženie načas, ako sa správa? Jeho správanie v tomto čase obyčajne ukáže, či je alebo nie je závislý. Tí, ktorí sú závislí, si možno takisto uvedomujú, že potrebujú neustále zvyšovať dávkovanie.

Snaží sa dotyčný chodiť za rôznymi lekármi? Ak to robí preto, lebo jeho lekár mu už nechce predpisovať tieto lieky, môže ísť o závislosť.

Ako dlho ich už užíva? Lieky proti bolesti obyčajne nie sú ideálnym riešením na zvládanie chronickej bolesti. Oveľa efektívnejšie sú, keď majú tlmiť akútnu bolesť, čo by mohlo prejsť vo väčšine prípadov v priebehu niekoľkých týždňov. Ak dotyčný lieky užíva aj mesiace či dokonca roky po prvom predpísaní týchto liekov, je pravdepodobné, že je závislý.

Https://www.soberrecovery.com/addiction/know-the-difference-between-abusing-prescription-medication-and-taking-it-appropriately/