Šesť rozšírených výhovoriek, ktoré ľudia používajú, aby mohli naďalej piť

Jednotlivci, ktorí zneužívajú alkohol alebo ktorí sú od neho závislí, často vyhľadávajú ospravedlnenia, ako si svoje pitie odôvodniť. Toto je jediný spôsob, ako môžu naďalej popierať existenciu svojho problému. Výhovorky, ktoré používajú, pomáhajú im a tým, ktorí týmto výhovorkam veria, zostať v presvedčení, že jednoducho potrebujú piť.

Samozrejme, existuje množstvo všelijakých výhovoriek, no tu sú tie najbežnejšie, ktoré sa dajú veľmi ľahko rozponať u ktoréhokoľvek alkoholika a jeho blízkych.

1. Pomáha mi to relaxovať. Alkoholici siahajú po alkohole, aby sa upokojili – po práci, po dlhom dni alebo kedykoľvek, keď sú vystresovaní. Alkohol sa stáva riešením pre akýkoľvek kritický moment a to aj vtedy, keď si ho dotyčný spôsobil sám. Hoci je alkohol depresant a preto má upokojujúci účinok, ak sa užíva nadmerne, spôsobuje úzkosť. Organizmus si zvykne na depresívne štádium a začne sa naň spoliehať. Keď je alkohol odstránený, úzkosť zostáva. Toto vytvára bludný kruh, ktorý je definovaný ako chemická závislosť.

2. Lekár mi povedal, že je to pre mňa dobré. Sú to jednotlivci, ktorí využívajú dobre známe marketingové štúdie na odôvodnenie svojho pitia. Jedna z bežných štúdií je tá, ktorá tvrdí, že červené víno je prospešné pre srdce a že znižuje cholesterol. Hoci červené víno má svoje kardiovaskulárne benefity, je to tak iba vtedy, keď sa užíva veľmi striedmo. No aj vtedy môžu negatíva prevážiť prínosy. V skutočnosti nealkoholické červené víno je ešte lepšie kvôli tomu, že intoxikačné, škodlivé a preto kontraproduktívne účinky alkoholu boli z neho odstránené. Samozrejme, samotný alkohol nie je pre nikoho dobrý o nič viac, než cukor či nikotín. Je to jed a jeho vedľajšie účinky ako aj škodlivý dopad na dlhodobé zdravie a tiež legálne a sociálne dôsledky nadmerného užívania sú v skutočnosti pre každého zlé.

3. Som oveľa zábavnejší. Mnohí jednotlivci si myslia, že sú oveľa zábavnejší, keď pijú. Majú menšie zábrany, preto je pravdepodobnejšie, že urobia a povedia veci, ktoré sú pre iných zábavné. Takisto sa zbavujú plachosti. No to, čo sa môže javiť ako pre všetkých zábavné, môže byť v skutočnosti zábavné len pre dotyčného. A aj v tom prípade to je iba dočasná skúsenosť. Nikomu sa nepáči, keď musí stále dávať pozor alebo ospravedlňovať prehnanú „zábavu“, ktorú robia intoxikovaní ľudia. A vo všetkých prípadoch zábava vyprchá po rokoch rovnakého „vyvádzania“. Priatelia, ktorí látky nezneužívajú, dozrievajú a idú vo svojom živote ďalej a to, čo im kedysi pripadalo zábavné, sa zrazu zdá skôr deprimujúce.

4. Pomáha mi zaspať. Je veľa ľudí, ktorí si pred spaním radi niečo dajú. Samozrejme, nie každý, kto má rád tento rituál, musí byť alkoholik. No tí, čo alkohol zneužívajú alebo čo sú od neho závislí, používajú túto výhovorku ako odôvodnenie pitia. Vravia, že je to dobrý relax na ukončenie dňa alebo spôsob, ako si navodiť dobrý spánok. A hoci je alkohol depresant a preto spôsobuje, že mozog a telo relaxuje a potenciálne to môže viesť k oddychu, pri nadmernom požití má presne opačný účinok. Alkohol narušuje produkciu serotonínu v mozgu – na začiatku jeho úroveň zvyšuje a potom znižuje a dochádza k nerovnováhe. V dôsledku toho konzumácia alkoholu drasticky znižuje a dokonca bráni spánku REM, čo je hlboký spánok, ktorý všetci potrebujeme, aby sme sa cítili oddýchnutí. Ak sa užíva nadmerne, môže chronicky narušiť spánok, spôsobiť nespavosť a apnoe.

5. Som otvorenejší so svojimi pocitmi. Keďže ľudia majú počas pitia menšie zábrany, majú sklony vyjadrovať svoje pocity otvorenejšie. Je veľa jednotlivcov, ktorí pred dôležitou alebo zložitou konverzáciou siahnu po pohári piva, vína či whisky nielen preto, aby sa upokojili, ale aj kvôli lepšiemu vyjadrovaniu. Hoci alkohol má tento účinok na tých, ktorí si vypijú príležitostne, u tých, ktorí pijú nadmerne, je tento účinok opačný. Zneužívanie alkoholu a alkoholová závislosť typicky vedú k otupeniu emócií, nedostatočnému sebavyjadrovaniu a emocionálnej nedostupnosti. Veľmi často sa stáva, že rodina alkoholika zažíva práve nedostatok emocionálneho spojenia so závislým, čo dokazuje, že nadmerné pitie stavia okolo pocitov múr.

6. V posteli som lepší. Veľa ľudí by povedalo, že alkohol im v spálni pomáha, pretože zmierňuje zábrany. No nadmerné pitie alkoholu nielenže zabíja emocionálnu dostupnosť, ktorá je pre pravú romantiku potrebná, ale takisto znižuje výkonnosť. Alkohol má na telo dehydratačný účinok, čo u žien môže spôsobiť nedostatočnú lubrikáciu. Okrem toho keďže alkohol je depresant a preto znižuje všetky telesné reakcie a funkcie, môže zabrániť schopnosti dosiahnuť orgazmus. Podobný problém nastáva u mužov, keďže alkohol bráni alebo znižuje trvanie erekcie. V skutočnosti dlhodobé nadmerné užívanie alkoholu typicky vedie k chronickej erektílnej dysfunkcii.

Tento zoznam výhovoriek by mohol pokračovať ďalej. No bez ohľadu na to, aká tá výhovorka je, jej racionalizácia má veľmi nízku odôvodnenosť. Pravda je jednoduchá: na pitie neexistuje nijaké odôvodnené ospravedlnenie. Buď to chceš robiť alebo nie.

https://www.soberrecovery.com/addiction/all-the-excuses-people-make-to-keep-drinking/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_520470/