Šesť zábavných triezvych letných aktivít

Leto je plné opekačiek, hudobných festivalov a osláv pri bazénoch. Pre tých, ktorí sa uzdravujú, môže byť občas výzvou nájsť si také aktivity, ktoré u nich nevyvolávajú spúšťače a tlaky. Ale to, že si triezvy, neznamená, že musíš prísť o letnú zábavu. Môžeš si začať vytvárať nové spomienky a tradície, ktoré budú rešpektovať tvoju triezvosť. Nasleduje šesť zábavných triezvych aktivít, z ktorých sa počas leta môžeš tešiť.

1. Turistika. Nepotrebuješ nijaké špeciálne vybavenie – iba riadne topánky, niečo pod zub a fľašu s vodou. Preskúmaj miestne turistické chodníky alebo sa za nimi vydaj trocha ďalej. Čistý vzduch a cvičenie ti pomôžu vyčistiť si myseľ. Turistika je zábavná a zdravá aktivita, ktorú môžeš robiť sám, s najlepším priateľom alebo v skupine.

Je pekné uniknúť do prírody a odpojiť sa od technológií, no telefón nemusíš nechávať doma. Daj si ho do vrecka pre prípad núdze a potreby zavolať svojim blízkym, kam ideš a to najmä vtedy, ak by sa jednalo o dlhšiu túru.

2. Kniha / Filmový klub. Daj sa dokopy s niekoľkými priateľmi a zdieľajte sa s obľúbenou literatúrou alebo filmami. Vyberte si knihu, film alebo oboje a rozhodnite sa, kde a ako často sa budete stretávať. Môžeš k tomu pripraviť aj večeru alebo niečo rýchle pod zub, či pripraviť opekačku a hry. Môže byť celkom zábavné čítať knihu na monitore a potom spolu pozerať film. V mojom klube teraz čítame „Umenie pretekať v daždi“ a čakáme na to, kým príde filmová verzia. Stretneme sa v kine a potom pôjdeme na večeru, aby sme tam prediskutovali film a najlepšie časti knihy, ktoré sa do filmu nedostali.

3. Vyskúšaj leňošenie doma. Môže to byť napr. iba popoludňajšia návšteva kúpeľov, výlet za scénickou prírodnou panorámou alebo do luxusného hotela (ja mám radšej hotel:) Najlepšia vec na takomto leňošení je, že sa mu môžeš venovať, kde len chceš. Zmena scenérie prináša relax a vždy je príležitosťou pre novú perspektívu. Zober si so sebou denník, aktualizuj si svoje ciele pre uzdravovanie, nájdi novú 12-krokovú skupinu alebo sa porozprávaj s novými triezvymi priateľmi.

Spoj sa s miestnou informačnou kanceláriou a staň sa turistom vo vlastnom meste. Objavuj nové reštaurácie, pozri si najobľúbenejšie miesta záujmov a pozri sa na miesta, ktoré majú miestni aj návštevníci najradšej. Prenajmi si bicykel alebo skúter, choď medzi turistov a poskytni im nejaké tipy. Možnosti sú nekonečné a verím, že medzi ne patrí aj zmrzlina:)

4. Staň sa dobrovoľníkom. Nie je lepší spôsob, ako sa dostať von zo seba, než je pridať sa k ostatným v komunite kvôli dobrej veci. Tvoja pomoc môže byť potrebná pre renováciu ihriska pre deti, zasadenie kríkov v susednom parku alebo návštevu starších ľudí z komunity a pre ich pomoc s domácimi prácami.
Nech sa rozhodneš pre akúkoľvek dobrovoľnícku prácu, bude to celkom iná skúsenosť. Svoje vnútro nakŕmiš uspokojením z toho, že si niečo odovzdal, rozdelil sa so svojimi zručnosťami s inými a tým si im pomohol.

Zisti si, aké sú dobrovoľnícke možnosti pre dobrovoľníctvo v tvojej komunite, či sa bude jednať o jednorázovú alebo dlhodobú pomoc.

5. Večery strávené vonku. Počas teplých letných večerov ťa čakajú nekonečné aktivity. Môžeš si vychutnávať koncerty v parku, umelecké prehliadky so sprievodcom, lekcie tanca a oveľa viac. Pamätáš sa na kiná, kde sa chodilo autom? Ešte sa také nájdu a v niektorých vonkajších bazénoch sa dá aj potápať:)
Urob si na záhrade táborák a pozvi susedov, postav si stan a s priateľmi a rodinou si rozprávajte strašidené príbehy. Ľahni si na zem a sleduj hviezdy alebo sa na ne pozeraj ďalekohľadom.

Pamätáš si, aké si boli letá dlhé a bezstarostné, keď si bol dieťa? Choď nachytať do fľaše svätojánske mušky, staň sa opäť dieťaťom a znovu si vychutnávaj skutočnú radosť z leta.

6. Teš sa z vlastnej spoločnosti. Nerob vôbec nič a vôbec sa preto necíť vinný. Čas osamote je nevyhutný pre dobitie bateriek a pre ochranu tvojej triezvosti. Vypni si mobil, odpoj sa od sociálnych sietí, choď na dlhú prechádzku, medituj, ľahni si na pláž alebo do siete. Opäť spoznávaj svoje triezve ja a zamysli sa nad svojimi cieľmi pre budúcnosť. Ak je potrebné, spoj sa so svojím sponzorom.

Urob si letný zoznam obľúbených piesní, píš si denník, choď zbierať ulity, vyrob si niečo sám alebo vyskúšaj nový recept. Choď na maliny alebo na farmu a urob si niečo chutné a zdravé. Zdriemni si a daj si vaňu. Užívaj si letné slnko a spočítaj všetko, čo ti bolo dopriate.

https://www.soberrecovery.com/recovery/6-fun-sober-summer-activities/