Tri dary, ktoré mi darovalo moje bývalé pitie

Pred dvomi rokmi by som sa svojmu drahému priateľovi – alkoholu – nedokázala za nič poďakovať. Bola som zatrpknutá chudera. No čas beží a dnes si nemôžem pomôcť, len byť vďačná.

Tu sú tri dary, ktoré mi moje bývalé pitie prinieslo.

  1. Som sama so sebou v pohode – je spoločenskou normou považovať alkohol za niečo normálne v našom živote. Je úplne v poriadku sa každý víkend sťať; pokiaľ si vo veku medzi 21 – 34 rokov, nemáš deti a máš stabilnú prácu, nikomu to nevadí. Dokonca sa budú zaujímať o podrobnosti tvojej eskapády. Osobne som nikdy nemala rada nijaké večierky či zábavy. Nemám rada veľké skupiny ľudí a tak som pila, aby som sa cítila pohodlne. Pila som, aby si ľudia mysleli, že to mám rada a že rada chodím na tieto plytké stretnutia. No pravdou je, že som to nenávidela. Dlho som si myslela, že niečo so mnou nie je v poriadku, lebo sa mi tento životný štýl nepáčil. A potom som prestala spoločensky piť. Zrazu som akceptovala skutočnosť, že to jednoducho nie som ja, aby som sa po nociach túlala po baroch či opíjala sa na večierkoch. Oveľa radšej pijem čaj, čítam knihu, zájdem na kávu a zaleziem do postele o deviatej večer. Nakoniec ma to priviedlo k zisteniu, že aj iným sa presne toto páči. Konečne som sa dostávala do situácií, kedy som sa cítila v pohode vo svojej vlastnej koži a bez alkoholu – a viem, že presne to je moje miesto, kam patrím.
  2. Vyriešila som si následky problémov z detstva – hoci som nakoniec našla „tých svojich“ ľudí, priala by som si, aby sa to bolo stalo tak jednoducho, ako o tom píšem. Pravda je taká, že som od spoločenského pitia prešla na pitie osamote. Nebolo to o tom dať si k večeri víno, ale opiť sa tak, že som sa ozvracala a ráno som mala problém vstať, aby som išla vyvenčiť psa. Nie som na to hrdá. Stalo sa to veľakrát, no keď je niekto od vás závislý – či sú to kvety, ľudia alebo domáci maznáčikovia, toto správanie je jednoducho neospravedlniteľné. Jedného dňa som si povedala, že stačilo a rozhodla som sa preskúmať svoje návyky. Úplne som s pitím prestala a stalo sa niečo zázračné: začala som si neuveriteľne uvedomovať svoje pocity – hlboké pocity. Namiesto pitia – čo som robila preto, aby som unikla svojim nevysvetliteľným pocitom – som si začala písať denník. Odhalila som niektoré svoje hlboké traumy a zistila som, prečo som taká, aká som – prečo som určitým spôsobom uvažovala a určité veci preciťovala. Časom tým, že som si venovala viac pozornosti, som sa v skutočnosti o seba starala a dokázala som vyvodiť moje vlastné pocity hodnoty, radosti, šťastia a potešenia jednoducho z toho, že som.
  3. Som voči druhým empatická – nie dlho predtým, čo som si uvedomila, že mám problém s pitím, som mala dobrú priateľku, ktorá mala svoje vlastné problémy. Nech som sa akokoľvek snažila, nemohla som pochopiť, prečo mali niektorí ľudia problém so závislosťou a pitím. Našťastie som bola aj ja zrazená na kolená a mohla som mať väčšiu empatiu a súcit s inými, ktorí boli v pevnejšom zajatí závislosti. Bez ohľadu na to, akému problému čelíš, najdôležitejšie je pochopiť, že takto ďalej nemusíš žiť. Sme produktom svojich rozhodnutí a môžeš sa rozhodnúť, ako sa budeš cítiť a čo si budeš myslieť. Je to v tvojej moci. Ak si uvedomuješ, že máš problém s látkovým užívaním, nenechávaj naďalej svoju moc veciam, ktoré ti ubližujú. Prevezmi svoj život naspäť do svojich rúk, bojuj dobrý boj a sľubujem ti, že aj ty dokážeš vo svojom živote vidieť množstvo toho dobrého namiesto toho zlého. Nádej je na druhej strane pomoci.

https://www.soberrecovery.com/recovery/3-gifts-my-former-drinking-habit-gave-me/