Triezvy život: Tipy pre nováčikov v uzdravovaní

Keď si v uzdravovaní nový, môže ťa premáhať, keď sa učíš ako zvládať neistotu triezveho života. Teraz si na novej ceste a veci môžu nejaký čas trvať. Nebuď na seba prísny a pamätaj, že uzdravovanie je pokračujúca cesta. Rovnako ako ty si jedinečný, také bude aj tvoje uzdravovanie. Neexistuje nijaká „správna cesta“ k uzdravovaniu. Tým, že vyskúšaš rôzne veci, naučíš sa, čo funguje a čoho sa vzdať.
Tu je niekoľko tipov, ktoré ti na začiatku môžu pomôcť:

Nájdi si sponzora (mentora)

Je ťažké uzdravovať sa osamote bez ohľadu na to, či sa okrem toho rozhodneš navštevovať tradičné 12-krokové skupiny ako je AA, NA alebo budeš hľadať iné alternatívy vrátane programov ako je SMART, Refuge alebo Celebrate Recovery. Dobrý nápad je nájsť si sponzora alebo mentora, ktorý ti môže pomôcť prejsť konkrétnymi výzvami. Popýtaj sa na stretnutiach; často sú k dispozícii hárky, na ktorých sa sponzori identifikujú a dávajú najavo, že sú k dispozícii. Ak sa ti páči spôsob, akým sa niekto uzdravuje, možno to bude pre teba dobrý sponzor.

Za prioritu si postav seba

Je nevyhnutné, aby si sa tvojou prioritou stal ty sám a tvoja triezvosť. Znamená to, že hovoriť každý deň „áno“ triezvosti bude znamenovať hovoriť „nie“ iným veciam. Možno si budeš musieť opätovne zoradiť priority. Môže to znamenať nájsť si čas na stretnutia, starostlivosť o seba a naučiť sa povedať „nie“ iným bez toho, aby si mal kvôli tomu pocity viny.
Dávať svoje potreby na prvé miesto neznamená, že si sebecký. Tvoji priatelia a rodina možno budú potrebovať čas, aby sa prispôsobili tvojmu „novému ja“. A je to v poriadku, nemôžeš vyhovieť každému. Cez rôzne fóra uzdravovania sa uč, ako sa darí druhým alebo kvôli inšpirácii počúvaj podcasty zamerané na uzdravovanie.

Akceptuj zmenu

Jedna vec, ktorá je v uzdravovaní istá, je skutočnosť, že sa veci budú meniť. Nachádzať nových priateľov a skúšať nové veci sa ti občas môže zdať čudné. Budeš sa musieť prispôsobiť týmto novým pocitom. Učiť sa len tak sedieť so svojimi pocitmi namiesto toho, aby si niečo užil, ti spočiatku môže pripadať cudzo.
Niečo, čo mi na začiatku ohromne pomohlo, bolo opakovanie prvých riadkov Modlitby vyrovnanosti: „Bože, daj mi vyrovnanosť, aby som prijal to, čo zmeniť nemôžem, odvahu, aby som zmenil to, čo zmeniť môžem a múdrosť, aby som vedel, ako rozlíšiť jedno od druhého.“
Akceptovanie bude ľahšie, keď si uvedomíš, že veľa vecí jednoducho nemáš pod kontrolou. Nájsť pokoj v akceptovaní je silný krok smerom k dlhodobému rastu v uzdravovaní.

Vyskúšaj nového koníčka

Na začiatku môjho uzdravovania som si zaumienila, že sa naučím jogu. Chcela som prežívať pokoj, o ktorom druhí hovorili. No potom, čo som celé mesiace verne chodila do kurzu, bola som stále viac frustrovaná snahou relaxovať, zatiaľčo som sa krútila v nemožných praclíkových pozíciách. Nakoniec som si uvedomila (a dovolila som si akceptovať), že joga sa mi nepáči. To mi umožnilo posunúť sa ďalej a nájsť niečo, čo ma naozaj teší.
Oveľa viac sa mi páčila zumba. Možno mi to nejako pripomínalo klub, ale bez alkoholu a možných s tým súvisiacich nástrah. Takisto som sa zoznámila s novými priateľmi a zároveň sa učila zabávať sa zdravým spôsobom.

Redefinuj víkendy

Víkendy môžu byť spúšťačmi recidívy. Moje víkendy boli plné večierkov, po ktorých som sa snažila dať dokopy a prežiť ďalšiu noc spolu s priateľmi tak, aby sme to potiahli až do neskorého nedeľného popoludnia. Kto potreboval odviezť auto? Kto potreboval alibi? Čo sa naozaj stalo? Teraz sú moje víkendy celkom iné – piatky večer sa stali, nuž jednoducho piatkom večer.
Musela som sa naučiť mať rada jednoducho to, že zostanem doma a budem pozerať film. To, že som chodila na stretnutia cez víkend, mi pomohlo abstinovať. Keď som si zdriemla alebo sa na chvíľu vystrela s dobrou knihou, sa pre mňa stalo vítanou zmenou po hektickom týždni. Postupom času mi večierky prestali chýbať a tiež mi prestala chýbať kontrola spôsobených škôd.
Aj ty si nájdeš zdravé spôsoby akými svoje víkendy predefinovať. Je to úžasný čas na praktizovanie starostlivosti o seba alebo niekedy len jednoducho na to, aby si nerobil nič. Naučiť sa tešiť sa z vlastnej spoločnosti alebo nanovo objaviť tvorivú vášeň ti pomôže spoznať sa lepšie.

Opäť nájdi seba

Keď som brala/pila, priateľ sa ma pýtal, prečo píšem iba vtedy, keď niečo v sebe mám. Nevedela som, ako mu na to odpovedať. Teraz chápem, že to bolo preto, lebo som bola presvedčená, že ak mám niečo zmysluplné vyprodukovať, musím byť v eufórii.
Myslela som, že čokoľvek, čo napíšem v triezvom stave, nemôže mať pre nikoho význam. „Potrebovala som byť v eufórii“, aby som mala pocit, že som „dosť dobrá“. Nedávno som čítala niečo z toho, čo som písala pod vplyvom a… povedzme, že je lepšie, keď to nikto nebude čítať.
Sme dostatoční a máme čo ponúknuť svetu, keď sme v triezvom stave. Čo si chcel vždy vyskúšať? Čo je niečo, o čom si si myslel, že to môžeš urobiť iba vtedy, keď máš niečo v sebe?

Buď vďačný

Byť vďačným za to, čo už máš, ti môže pomôcť vnímať stresujúce výzvy z iného pohľadu v prípade, že sa objavia. Denné praktizovanie vďačnosti bude priťahovať viac vecí, za ktoré môžeš byť vďačný. Niekedy je ťažké zostať pozitívnym uprostred životných búrok, ale vďačnosť ti naozaj môže pomôcť.
Osobne si rada píšem denník vďačnosti, ktorý mi pripomína množstvo vecí, za ktoré už môžem byť vďačná. Vďačné srdce priťahuje viac darov.

Odmeň sa

Uzdravovanie je ťažká práca. Nezabudni oslavovať svoje úspechy! Veľa ľudí každý rok oslavuje svoje výročie triezvosti. Ak je toto tvoj prvý triezvy rok, môžeš oslavovať každých 30, 60 alebo 90 dní. Oslavuj aj iné míľniky ako sú tvoje prvé triezve sviatky alebo dovolenka.
Oslavuj sám alebo s rodinou a priateľmi. Dopraj si večer vonku alebo si zober deň voľna, relaxuj alebo sa vydaj za nejakým dobrodružstvom. Pamätaj, že sa opäť spoznávaš a neexistuje nijaký „správny spôsob“ ako sa uzdravovať. Každý triezvy deň je dňom pre oslavu.

www.soberrecovery.com/recovery/living-sober-tips-for-newcomers-to-recovery/