20 jan
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Uzdravovanie sa zo závislosti deň po dni

Uzdravovanie sa zo závislosti je veľká výzva. Pre tých, ktorí sú v 12-krokovom programe noví, je pomyslenie na to, že majú navždy prestať s drogami a alkoholom úžasný cieľ, ktorého dosiahnutie je však takmer nemožné. Fráza „deň po dni“ môže vyznievať ako čudná predstava pre niekoho, kto sa navždy usiluje odísť zo závislosti, no medzi triezvymi ju budete počuť veľmi často. Takže čo to znamená uzdravovať sa deň po dni a prečo je to produktívnejšie?

Uzdravovanie sa zo závislosti: Desivá budúcnosť

Pre väčšinu ľudí, ktorých životný štýl sa točí okolo závislosti, môže byť predstava neznámej budúcnosti desivá. Aktívny závislý si často nie je istý, ako zvládať život bez látok. Múdry priateľ alebo sponzor mu zrejme povie, že stačí, ak bude abstinovať tento deň. „Aha, takže o tom to je“, rozmýšľa nováčik. Samozrejme, že to nie je také jednoduché.

Okrem hrozných následkov, ktoré môžu ľudia na začiatku uzdravovania prežívať, sa im tiež život bez drog či alkoholu môže javiť ako nemasný-neslaný a nudný. Mnohí sú si istí, že už to nebude žiadna zábava a že už sa nikdy nebudú smiať alebo baviť. Bez toho istého zastrešenia drogami, alkoholom, sexom, gamblingom alebo akoukoľvek inou závislosťou, sa cítia veľmi nepohodlne a čo i len jeden deň v abstinencii sa im môže zdať ako večnosť.

Malé krôčiky smerom k dlhodobej triezvosti

Uzdravovať sa „deň po dni“ znamená iba prísť na to, ako prežiť najbližších 24 hodín bez látok. Čo i len uvažovať o abstinencii dlhšej než jeden deň môže byť pre niekoho úplne premáhajúca myšlienka. Rozložiť triezvosť do malých častí môže byť ten napohodlnejší prístup pre nováčika v uzdravovaní. Napr. jeden deň sa dá rozložiť na hodiny alebo dokonca minúty, ak závislý prežíva úzkosť z toho, že si nemá nič dať. S pomocou novej podpornej skupiny a pevného vzťahu so sponzorom môže prejsť tento prístup od jednej minúty k hodine a k celému dňu.

Prvé dni uzdravovania sú skutočnými zázrakmi triezvosti. Ich dosiahnutie sa zdá úplne nemožné, ale deje sa to. Či s liečbou alebo bez nej existuje nádej – či je to iba pre jednu ďalšiu minútu, jednu ďalšiu hodinu či jeden ďalší deň. Aj podporná skupina vám poskytne vnímanie istoty. Keď budete počúvať iných ako hovoria svoje príbehy uzdravovania, aj vy si môžete povedať: „Ak to zvládnu oni, zvládnem to aj ja!“

https://www.soberrecovery.com/recovery/one-day-at-a-time/