Ako počas uzdravovania prekonať mozgovú hmlu a nanovo získať jasnú myseľ

Jedna z najlepších vecí v súvislosti s triezvosťou je, že nanovo objavíte jasnú myseľ. Iracionálne myšlienky, ktoré viedli k impulzívnemu správaniu, sú nahradené rozumnejšími. Táto počiatočná fáza triezvosti môže byť povzbudzujúca a často sa označuje ako „ružové oblaky“ – obdobie, kedy má človek pocit, akoby objavil jednorožca.

Keď táto novota jasného myslenia začne pomaly vyprchávaš, môžete si začať uvedomovať, že máte problém sústrediť sa, že vám unikajú známe slová a nedokážete si spomenúť, prečo ste práve prešli z jednej miestnosti do druhej. Zbohom ružové obláčiky, vitaj mozgová hmla.

Mozgová hmla
Mozgová hmla je jedným z mnohých následkov spôsobených nadmerným zneužívaním alkoholu a látok. Po období aktívnej závislosti v štádiu uzdravovania sa tento bežný syndróm všeobecne vyskytuje spolu s ďalšími hneď po akútnych abstinenčných príznakoch, čo je známe ako postakútne abstinenčné príznaky.
No čeliť mozgovej hmle v tomto konkrétnom období má svoje výhody – súčasné hnutie známe ako „biohacking“, odkazuje na praktizovanie aktivít, ktoré pomáhajú vašej mysli a telu lepšie fungovať. Okrem toho v súčasnosti prebieha veľmi intenzívny výskum o neuroplasticite – úžasnej schopnosti mozgu obnoviť sa po zranení či chorobe – a teda platí to aj vo vzťahu k uzdravovaniu sa zo závislosti.
To, čo je našťastie prínosom pre uzdravujúcich sa závislých je skutočnosť, že existujú jednoduché spôsoby, ako svoj mozog podporovať a trénovať, aby opäť získal jasnú myseľ, ktorá bude rovnaká alebo takmer rovnaká ako pred závislosťou.

Tu je päť jednoduchých a praktických spôsobov ako svoj mozog počas uzdravovania opäť dostať do normálneho stavu.

1. Konzumácia orechov. Výskumy ukazujú, že pravidelná konzumácia orechov môže zmierniť mozgovú hmlu. Konkrétne jedna štúdia ukázala, že vlašské orechy znižujú oxidanty a zápalové zaťaženie mozgových buniek a zlepšujú prenos nervových správ v mozgu a takisto napomáhajú pri odstraňovaní toxických proteínov.
No nemusíte sa spoliehať výhradne na orechy. Napríklad čučoriedky pomáhajú predchádzať degenerácii nervových buniek a avokádo, bohaté na monosaturované kyseliny, pomáha chrániť mozgové bunky. Takisto sa vyhýbajte tomu, aby ste medzi jedením nemali príliš dlhé prestávky. Neustály prísun živín pomáha mozgu správne fungovať počas celého dňa.

2. Miešanie vecí. Pre závislosť je charakteristické znecitlivenie, neproduktívne návyky. Triezvosť prináša dar učiť sa novým spôsobom efektívneho využívania času. Zapájanie sa do nových aktivít je úžasný spôsob ako poskytnúť vášmu mozgu správne posilňovanie. Konkrétne učenie sa nového jazyka alebo hra na hudobný nástroj sa dá prirovnať k primeranému kardiovaskulárnemu cvičeniu pre mozog.
No už dokonca aj zmena spôsobu, akým vykonávate svoje každodenné úlohy, bude pre váš mozog výzvou a pomôže vám vypnúť autopilota. Napr. skúste si týždeň čistiť zuby druhou rukou, čítajte knihu iného žánru ako je váš obľúbený alebo choďte do práce inou cestou. Vnímajte to ako pretrénovanie svalovej skupiny pre konkrétny typ fyzického cvičenia.

3. Podporujúca kreativita. Niekedy mozgová hmla menej súvisí so spomaleným fungovaním mozgu a jej príčinou je nadmerná mozgová aktivita, ako je napríklad prehnané analyzovanie jednoduchej situácie alebo posadnutosť určitým problémom. Jeden zo spôsobov, ako sa zbaviť takýchto myšlienok, je presunúť energiu do tvorivej aktivity ako je kreslenie, vyšívanie alebo varenie.
Tvorivé aktivity nielenže presmerujú vašu myseľ preč od neproduktívnych myšlienok, ale takisto vám poskytnú celkové vnímanie vyrovnanosti. Budete ponorení do stavu pokoja, pokiaľ sa v tomto procese nebudete posudzovať. Tvorte výhradne kvôli tvoreniu a zanechajte akúkoľvek túžbu po dokonalosti.

4. Za prioritu si postavte zatvorené oči. Nedávno zverejnená štúdia skupiny RAND ukázala mnohé spôsoby, akými nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje fungovanie mozgu. Neustály nedostatok spánku znižuje schopnosť mozgu upevňovať pamäť a zbavovať sa toxických látok, ako aj znižuje schopnosť vyšších poznávacích funkcií, napr. základnej schopnosti vykonávať niekoľko vecí naraz. Preto je veľmi dôležité postaviť si ako prioritu dostatok kvalitného spánku, aby ste sa vyhli ďalšiemu vyčerpaniu mozgu. Uistite sa, že je vaša spálňa vhodná pre pokojný spánok, čo znamená nijaké počítače ani televízor, keďže tieto vyžarujú modré svetlo , ktoré potláča produkciu melatonínu. Takisto spánok pri difúzeri esenciálnych olejov poskytuje príjemnú arómu a tichý rytmický zvuk, ktorý vám pomôže zaspať.
Šesť hodín pred spánkom nekonzumujte žiadny kofeín a pite veľa vody a iných hydratujúcich nápojov. 30 minút spred spánkom si doprajte nejakú upokojujúcu rutinu, napr. teplý kúpeľ alebo meditáciu. Ak je to možné, dodržiavajte rovnaký čas spánku a vstávania. Spôsobí to, že váš mozog sa automaticky začne pred spánkom upokojovať.

5. Trénovanie mozgu. Hoci stále prebiehajú diskusie v súvislosti s vyhláseniami tvorcov hier, ktorí tvrdia, že čas venovaný ich hrám zlepší fungovanie mozgu, niektoré tréningové aplikácie sú vytvárané spolu s neurovedcami. Mozog, ktorý sa stal obeťou nadmerného látkového zneužívania, určite nemôže byť poškodený cvičením pamäte alebo cvičením zameraným na koncentráciu. Je niekoľko obľúbených aplikácií na trénovanie mozgu, vrátane Fit Brain, kde sú cvičenia zamerané na emocionálnu inteligenciu a seba uvedomovanie.

Život po závislosti
Prežívanie mozgovej hmly po závislosti môže byť frustrujúce, ale vydržte. Táto hmla sa časom rozplynie a skôr, než si to uvedomíte, váš mozog bude opäť vo forme, najmä s pomocou týchto cvičení. A k tomu si môžete dopriať aj trochu horkej čokolády.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-to-regain-clarity-and-overcome-brain-fog-following-addiction/?utm_source=blog&utm_campaign=CO_562034/