Začni s novoročným predsavzatím už teraz

Nový rok prináša každému vnímanie akejsi zmeny. Pre mnohých je to perfektný čas, aby obrátili novú stránku vo svojom živote a utužili nekonečné ciele do oficiálnych rozhodnutí. Nech je dôvod akýkoľvek, upevnenie týchto sľubov voči samému sebe s príchodom polnoci pridáva extra dávku rozhodnutia a tiež vnímanie záväzku.

Aspoň po prvý mesiac

Napriek všetkému nadšeniu, ktoré vkladáme 1. januára do svojho rozhodnutia, výskumy ukazujú, že polovica ľudí, ktorí si dávajú novoročné predstavzatia, sa ich po prvých 30 dňoch vzdá. Veľa z toho súvisí s tým, ako k týmto rozhodnutiam pristupujeme mentálne. Ak začneš svoj túžobný návyk ešte pred Novým rokom, získaš šancu naučiť sa, ako ho lepšie urobiť súčasťou tvojho života. Zistíš, aká stratégia ti vyhovuje v tých najťažších situáciách (pre niektorých sú to práve sviatky) a čo naopak nefunguje – a to všetko predtým, než nastane Nový rok.

Rozprávali sme sa s Dr. Davidom Sackom zo zariadenia Promises Malibu o tom, ako sa môžeme dostať do viac úspešnej pozície, keď príde na koncoročné predsavzatia. To, čo z tohto rozhovoru vzniklo, sú tipy, ktoré sú úzko späté s princípmi triezvosti, ktoré máme používať počas celého roka.

Dostať sa k zdroju

Prvá vec, ktorú je potrebné vedieť predtým, než urobíš akékoľvek rozhodnutie, je to, z čoho v skutočnosti tvoj cieľ vychádza. Ako to hovorí Dr. Sack: „Myslím si, že ľudia si veľmi často napíšu predsavzatie, no vôbec si nekladú otázku, aké je to pre nich dôležité a čo bude tento raz iné než v predošlé roky.“ Kľúčom k nájdeniu odpovede je najprv zhodnotiť cieľ.

Ciele môžeme väčšinou zaradiť do dvoch kategórií: vnútorne motivované a vysoko kontrolované. Vnútorne motivované ciele sú autonómne a vychádzajú z vnútra jednotlivca, kým vysoko kontrolované ciele vychádzajú z niečoho iného. Nie je teda prekvapujúce, že ciele, ktoré si dá sám jednotlivec, budú úspešnejšie. Toto je primárne výsledok toho, že pre jednotlivca je daný cieľ veľmi dôležitý alebo ho bude tešiť, keď ho dosiahne. Dr. Sack opisuje vzťah medzi jednotlivcom a vnútorne motivovanými cieľmi ako taký, ktorý si „dotyčný vybral pre seba a buď bude príjemný a neodmysliteľne uspokojivý alebo si myslí, že je pre jeho život skutočne dôležitý.“

Naproti tomu vysoko kontrolované ciele sú také, ktoré si ľudia dávajú, ale v skutočnosti pochádzajú od niekoho iného. Ľudia si často stanovujú tieto ciele preto, lebo sa cítia vinní, zahanbení alebo prežívajú úzkosť, ak to neurobia. Napr. niekto, kto vychádza z vysoko kontrolovaného cieľa, môže povedať: „Idem sa prihlásiť ako dobrovoľník do útulku, lebo ak to neurobím, sponzor sa na mňa bude hnevať.“ Dr. Sack hovorí, že v konečnom dôsledku je menšia pravdepodobnosť, že sa tieto ciele splnia, pretože si ich ľudia dávajú z nesprávnych dôvodov a taký cieľ pre nich nie je veľmi dôležitý. To, čo začína byť aj z danej literatúry stále viac zrejmé je, že ciele, ktoré si dáva človek sám alebo ktoré sú súčasťou niečoho, čo ho teší, budú splnené skôr než ciele, ktoré takéto nie sú.

Tento postoj tiež presahuje do celej idey uzdravovania. „Dôvod, prečo máme liečebné centrá je, že je veľa ľudí, ktorých životy sú zničené v dôsledku drog či alkoholu a títo ľudia nemajú v čase, keď sa dostávajú do problémov, vnútornú motiváciu začať meniť svoj život“, hovorí Dr. Sack. Ich vnútorná motivácia je zničená kvôli droge, ktorá prevzala kontrolu nad ich centrom odmeňovania v mozgu a zmenila spôsob, akým vnímajú svet a ako ho prežívajú. Cieľom liečby je potom „pomôcť ľuďom nájsť túto vnútornú motiváciu stanoviť si cieľ triezvosti, aby to u nich fungovalo.“

Aby bol človek v uzdravovaní úspešný, musí tiež vidieť, že byť triezvym je lepšie než nebyť triezvym. U niektorých táto motivácia vychádza z toho, že sú na dne, pretože už nemajú na výber. No u iných vychádza z uvedomenia si, že to, v čom sa nachádzajú, je už dostatočne zlé.

Aký je plán?

Druhá najdôležitejšia vec pre úspech je mať plán realizácie. Znamená to mať zmapované kroky, ktoré ti pomôžu dostať sa do cieľa. Dr. Sack hovorí, že bez toho sa to podobá tomu, že si povieš, že sa tento rok chceš stať milionárom, no nemáš pripravené kroky, ktoré k tomu povedú. Vtedy je veľmi pravdepodobné, že tvoj cieľ nebude úspešný.

No ak máš realizačný plán, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa hneď pustíš za svojím cieľom a tiež to, že sa ti práca na ňom stane automatickou. Výhodou toho je, že nemusíš zakaždým rozmýšľať o tom, ako svoj cieľ dosiahneš. Dá sa to najlepšie ilustrovať na jednom z najpopulárnejších predsavzatí, ktoré si ľudia na Nový rok dávajú: záväzok schudnúť.

Keď budeš mať na každý deň dopredu naplánovaný obed, kedy vieš, čo budeš jesť a koľko to má kalórií, pomôže ti to vynechať celý ten proces rozmýšľania. Spôsobí to, že sa správne správanie stane automatickým a nebudeš musieť so sebou bojovať celý deň. Dr. Sack hovorí: „Skracuje sa tým čas dostať sa k cieľu a tiež to celý proces automatizuje, aby človek zbytočne nerozmýšľal a potom nemal čas urobiť to.“

Rovnako ak je tvojím cieľom vytriezvieť, takisto musíš mať plán. Možno prvým krokom v tomto pláne je ísť sa porozprávať s terapeutom či poradcom, ktorý pracuje so závislými a získať nejakú radu. Ďalšia vec, ktorú môžeš urobiť a ktorá veľa nestojí, je začať chodiť na nejaké stretnutie. Tam môžeš počúvať, čo ľudia hovoria o alkohole a získať predstavu, čo u nich fungovalo a čo nie. A tak človek, ktorý začne tým, že povie: „Je október a do januára s tým chcem prestať a preto musím všetko toto urobiť“, bude pravdepodobne úspešnejší, lebo už to má dopredu naplánované, než ten, ktorý si povie 28. decembra: „O tri dni s tým skončím“. To sa jednoducho nestane. Dôvod je, že musíš mať plán.

Často je pre realizáciu plánu veľmi užitočné, keď si nájdeš skupinu ľudí, ktorá má podobné ciele. Len pamätaj, že rôzni ľudia končia s pitím/drogovaním rôznymi spôsobmi, takže cieľom je nájsť taký realizačný plán, ktorý bude fungovať pre teba. No keď sa budeš rozprávať s druhými ľuďmi, ktorí sú v podobnej situácii, pomôže ti to získať rôzne nápady a idey o tom, ako to robia oni a čo u teba bude či nebude fungovať.

Poznať hodnotu každého rozhodnutia a urobiť si realizačný plán je dôležité pre akýkoľvek životný cieľ, no dôležité je, či je to cieľ, ktorého sa chceš držať po celý rok. Všetko, čo za niečo stojí, si vyžaduje prácu, takže so správnou dávkou motivácie a správnym postupom si už vo výhode a môžeš na tom začať pracovať v predstihu ešte skôr, ako Nový rok odbije polnoc.

https://www.soberrecovery.com/recovery/resolution-tips-that-follow-the-principles-of-sobriety/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_444865/