Závislosť od nikotínu a tvoje zdravie

Prečo je nikotín návykový?

Keď užívaš tabakové výrobky, nikotín sa veľmi rýchlo vstrebáva do tvojho krvného obehu. Keď sa dostane do tela, do 10 sekúnd sa dostane aj do mozgu. Spôsobí, že mozog uvoľní adrenalín, čím vyvolá pocit pôžitku a návalu energie. No tento pocit rýchlo vyprchá a potom sa cítiš unavený, trochu deprimovaný a znovu máš túžbu dosiahnuť tento pocit. To je dôvod, prečo si opäť zapaľuješ ďalšiu cigaretu. Keďže tvoje telo si dokáže vybudovať vysokú toleranciu na nikotín, budeš potrebovať fajčiť stále viac, aby si dosiahol tieto príjemné účinky a vyhol sa abstinenčným príznakom. Tento cyklus pôžitku a skleslosti sa opakuje dookola a vedie k závislosti. Závislosť bráni ľuďom prestať fajčiť aj vtedy, keď to chcú. Prekonať ju je pre niektorých ťažšie ako pre iných. Mnohí ľudia potrebujú viac ako jeden pokus, aby sa jej zbavili. Výskumy ukazujú, že obzvlášť citliví na nikotín sú deti a tínedžeri, čo spôsobuje, že u nich ľahšie dochádza k závislosti. Čím skôr človek začne fajčiť, tým je u neho vyššia pravdepodobnosť, že sa stane závislým. V skutočnosti asi traja zo štyroch stredoškolských fajčiarov budú v dospelom veku fajčiť.

Prečo sú cigarety návykové?

Výrobcovia cigariet vedia, že závislosť od nikotínu pomáha ich výrobky predávať. V dnešných cigaretách je viac nikotínu ako v minulosti a takisto účinkuje rýchlejšie ako kedysi. Tabakové spoločnosti pridávajú do cigariet aj rôzne prídavné a chemické látky, ktoré spôsobujú, že cigarety sú ešte viac návykové.

Prečo sú návykové aj tabakové výrobky bez dymu?

Nikotín, ktorý sa nachádza vo všetkých tabakových výrobkoch, je vysoko návyková droga, ktorá pôsobí v mozgu aj v celom tele. Žuvacie a ďalšie tabakové výrobky obsahujú ešte viac nikotínu ako cigarety. Keď žuješ tabak 30 minút, dostaneš z neho toľko nikotínu, akoby si vyfajčil tri cigarety. Dve krabičky žuvacieho tabaku týždenne ti dajú toľko nikotínu, akoby si vyfajčil denne jeden a pol krabičky cigariet.

Čo sa stane, keď prestanem?

Tabak a nikotín sú návykové ako alkohol, kokaín či heroín. Keď prestaneš fajčiť alebo znížiš dávku, pocítiš abstinenčné príznaky. Počas nich môžeš prežívať úzkosť, podráždenosť, bolesti hlavy, hlad, baženie po cigaretách a inom zdroji nikotínu. Nikotínové abstinenčné príznaky sú krátkodobé a časom prejdú, obyčajne to trvá menej ako týždeň. Tieto príznaky sú najnepríjemnejšou súčasťou skoncovania s fajčením; skutočnú výzvu predstavuje porážka baženia (nutkania), ktoré trvá dlhodobo.

https://betobaccofree.hhs.gov/health-effects/nicotine-health/index.html#cigarettes