Zelerová šťava: Najnovší trend v uzdravovaní sa zo závislosti

Možno si počul o novom trende medzi tými, ktorí chcú schudnúť a žiť zdravo: zelerová šťava. Narastajúca popularita zelerovej šťavy a jej mnohých zdravotných účinkov sa preniesla až do sveta uzdravovania sa zo závislosti.

Muž, ktorý sa tomu venuje už celé desaťročia, teraz hovorí o tom, aký úžitok to môže mať pre ľudí, ktorí sa uzdravujú zo závislosti. Anthony William, známy aj ako Medicínske médium, objavil obrovské a jedinečné účinky zelerovej šťavy už v roku 1975 a odvtedy pomáha ľuďom uzdraviť sa z rôznych zdravotných ťažkostí.

V úryvku z jeho novej knihy, zasvätenej výhradne zelerovej šťave, ukazuje, ako môže ľuďom v zotavovaní pomôcť jej každodenné pitie, pretože je bohatá na draslík.

Vedecký podklad
„Závislosť je často podporovaná nedostatkom živín. Dysfunkčná pečeň, ktorá nedokáže transformovať živiny a rozvádzať ich primerane krvou do mozgu a do zvyšku tela, je jednou z hlavných súčastí závislosti.

Ďalšou veľkou súčasťou je vysoká hladina toxických kovov – ako je ortuť, meď či hliník – v pečeni a mozgu. Podporujú ju aj emocionálne tlaky, stres, kompromisy, zranenia. Zeler môže pri tomto všetkom pomôcť.“

Veľa našich orgánov – vrátane pečene – sa poškodzuje a stresuje kvôli látkovému zneužívaniu. William vysvetľuje, že zelerová šťava stabilizuje všetky aspekty pečene, vrátane príjmu glukózy.

„To je veľký dôvod, prečo je to dôležité: väčšina ľudí, ktorí zápasia so závislosťou, riešia takisto inzulínovú rezistenciu. Zelerová šťava pomáha túto rezistenciu zmierňovať, čo pomáha bunkám otvoriť sa a prijímať glukózu bez toho, aby boli odkázané iba na inzulín.“

Predchádzanie recidíve
William ukazuje ďalší úžitok zelerovej šťavy – alkalizuje krvný obeh a telo, čím znižuje acidózu. Alkalizovanie krvného obehu tiež pomáha minimalizovať návykové nutkanie a baženie. „Zelerová šťava pomáha dostať z tela staré drogy a iné farmaceutiká, ktoré veľmi súvisia s utrpením v závislosti – pomáha ich vypudiť z pečene a krvného obehu, čo vedie k zníženiu recidívy.“
Podľa Williama je jedinečný aspekt zelerovej šťavy v tom, že obsahuje zhluky sodných solí, ktoré sú pre telo a mozog naozaj liečivé. Zdôrazňuje, že aby mal človek úžitok z týchto jedinečných solí, ktoré zabíjajú patogény, šťava sa musí piť nalačno a denná odporúčaná dávka je 16 uncí (asi 450 gramov) čistej zelerovej šťavy.

Ako si chrániť mozog
William ďalej vysvetľuje, ako zhluky týchto solí, ktoré sú bohaté na sódium, pomáhajú chrániť zdravie mozgu a aký úžitok môžu mať na duševné zdravie.
„Zelerová šťava vyživuje mozog, obnovuje neuróny a dopĺňa neurotransmitery. Pomáha neutralizovať a uvoľňovať toxické ťažké kovy z mozgu a tiež pomáha vyplavovať vedľajší produkt, ktorý je výsledkom toho, keď sa kovy vzájomne stretnú a reagujú medzi sebou.

Hormóny v zelerovej šťave takisto pomáhajú chrániť mozgové bunky – spomaľujúc ich odumieranie a dokonca pomáhajúc pri produkovaní nových – tak, aby človek, ktorý emocionálne trpí, našiel vyrovnanosť a pokoj. Okrem toho tieto hormóny zlepšujú, posilňujú a nanovo povzbudzujú nadľadviny tým, že ich privádzajú do rovnováhy, keď sú buď málo alebo priveľmi aktívne, aby paralyzovali návykové správanie.“

Ako pripravovať šťavu
Kvôli najlepšiemu výsledku odporúčame použiť Williamovu metódu prípravy. Odporúča používať lis, ale dá sa použiť aj mixér. Ak je pre teba ťažké vypiť 16 uncí, začni s 8 a postupne zvyšuj dávky.
Vždy je najlepší organický zeler, ak sa dá zohnať, a môžeš ho nakrájať a umyť večer pred vylisovaním. Jediné povolené prídavky na chuť sú jedno jablko alebo uhorka. Cieľom je, aby si denne vypil 16 uncí 100-percentnej zelerovej šťavy nalačno.

Najlepšie je, keď šťavu vypiješ ihneď po vylisovaní, no dá sa skladovať aj vo vzduchotesnej sklenenej nádobe v chladničke do 24 hodín.
A nakoniec William odporúča konzultáciu so svojím lekárom alebo výživovým poradcom predtým, ako si osvojíš návrhy v jeho knihe alebo si z nej vyvodíš uzávery.
Úžitok z pitia zelerovej šťavy vysoko prevyšuje snahy tých, ktorí sa usilujú iba o diétu a dobrú kondíciu. Zelerová šťava dnes pomáha aj tým, ktorí sa uzdravujú z látkového zneužívania.

https://www.soberrecovery.com/recovery/celery-juice-the-latest-trend-in-addiction-recovery/