(Sharie Stines)
Traumatická väzba sa vyskytuje vo veľmi toxických vzťahoch a býva posilňovaná nepravidelnou, občasnou pozitívnou odmenou – alebo aspoň nádejou, že sa stane niečo lepšie. Traumatická väzba sa objavuje v extrémnych situáciách, ako sú zneužívajúce vzťahy, rukojemnícke situácie a vzťahy, kde dochádza k incestu, ale taktiež v akomkoľvek pokračujúcom vzťahu, v ktorom je veľmi veľa bolesti rozptýlenej pomedzi obdobia pokoja (alebo snáď menšej bolesti). Je to ako závislosť od heroínu – tento vzťah vám veľa sľubuje, poskytuje prchavé pocity utópie a potom vám vysaje dušu.
Ak ste vy alebo niekto, koho poznáte v zneužívajúcom vzťahu, ste svedkom sily takéhoto typu spojenia. Možno sa vy alebo niekto, koho poznáte, snaží z toho dostať, ale zdá sa to nemožné. Nádej existuje. Tu je niekoľko rád, ako sa oslobodiť z tejto pevnosti:
1. Dajte si záväzok, že budete žiť v realite.
Ak si uvedomíte, že fantazírujete o tom, čo mohlo byť alebo v čo dúfate, že sa stane, prestaňte! Pripomeňte si, že ste si dali záväzok žiť v pravde. Aj keď sa nerozhodnete odísť zo vzťahu okamžite, v tomto období si môžete aspoň pripomínať, že prestanete fantazírovať o tom, čo sa nikdy nestane.
2. Žite v reálnom čase.
To znamená prestaňte sa držať toho, čo by sa „mohlo“ stať zajtra. Pozornosť venujte tomu, čo sa deje práve teraz. Všímajte si, v akej ste pasci. Všímajte si, ako sa cítite nemilovaní a ako ste kvôli tomuto vzťahu skompromitovali svoju sebaúctu a sebahodnotu. Venujte pozornosť svojim emóciám. Prestaňte dúfať a čakať a začnite si v reálnom čase všímať, čo sa deje ako vás to ovplyvňuje.
3. Žite rozhodnutie po rozhodnutí a deň po dni.
Niekedy sa ľudia vydesia myslením typu „všetko alebo nič“. Nehovorte si veci ako „už nikdy sa nesmiem rozprávať s toxickým človekom ináč…“; toto sa podobá snahe schudnúť tým, že si budete hovoriť, že už nikdy nemôžete jesť čokoládu. Hoci je pravda, že váš vzťah je nezdravý, nemusíte z každého stretnutia robiť „smrteľnú“ situáciu. Nevydeste samých seba.
4. Robte rozhodnutia, ktoré podporujú iba vašu starostlivosť o seba.
To znamená, nerobte také rozhodnutia, ktoré vám ubližujú. To platí aj pre emocionálne „recidívy“. Ak si uvedomíte, že sa cítite slabí, nenadávajte si, ale namiesto toho so sebou jednajte so súcitom, pochopením a uvažovaním. Pripomínajte si, že práca na sebe je proces a život je cesta. Neurobte nedbanlivé rozhodnutie, aby ste sa mentálne bičovali. Pri každom strete s objektom svojej posadnutosti sa zastavte a rozmýšľajte o každom rozhodnutí, ktoré robíte. Robte rozhodnutia, ktoré sú iba vo vašom najlepšom záujme.
5. Začnite preciťovať svoje emócie.
Kedykoľvek ste preč od toxického človeka a máte pokušenie skontaktovať sa s ním kvôli opätovnému sebauisteniu, zastavte to! Namiesto toho si svoje pocity napíšte. Napíšte si všetko, čo vám napadne. Napr. „Cítim sa… . Chýba mi… . Prajem si, aby som práve teraz mohla byť s… , no namiesto toho tu budem sedieť a písať si svoje pocity. Idem sa učiť, ako to zvládnuť, hoci prežívam túto posadnutosť namiesto toho, aby som sa obrátila k… .“ To vám môže pomôcť budovať vnútornú silu. Naučte sa jednoducho byť so svojimi emóciami. Nepotrebujete od nich utekať, skrývať sa pred nimi, vyhýbať sa im alebo sa ich zbavovať. Keď ich naplno precítite, možno začnú ustupovať. Pamätajte: jediná cesta vedie cez ne.
6. Naučte sa žialiť.
Vzdať sa toxického vzťahu a prelomiť traumatickú väzbu môže byť jedna z najťažších vecí, ktoré musíte urobiť. Nemôžete to urobiť bez toho, aby ste uznali, že strácate niečo, čo je pre vás veľmi cenné.
7. Porozumejte tomu „namotaniu“.
Presne rozpoznajte, čo strácate. Môže to byť fantázia, sen, ilúzia. Možno vás váš partner presvedčil, aby ste uverili tomu, že cez tento vzťah naplníte nejakú hlbokú potrebu. Keď rozpoznáte, čo je táto potreba (alebo toto namotanie), môžete začať žialiť. Žialiť obrazne znamená otvoriť ruky a pustiť to. Rozlúčiť sa s predstavou, že táto vaša potreba nemusí byť nikdy uspokojená. Minimálne nebude uspokojená v tomto vzťahu.
8. Napíšte si konečný súčet (podstatu) vlastného správania.
Napr.: Nebudem spať s niekým, kto mi nadáva. Nebudem sa hádať s niekým, kto pije. Postarám sa o svoje financie. Nebudem sa s nikým rozprávať, keď sa budem cítiť zúfalo (alebo defenzívne, obsesívne atď.). Nech sa jedná o akúkoľvek oblasť, stanovte, čo musíte urobiť, aby ste to zmenili.
9. Rozvíjajte svoj život.
Kúsok po kúsku začnite snívať o svojej budúcnosti (a ak máte deti, o budúcnosti vašich detí) – inými slovami o budúcnosti, ktorej súčasťou nie je váš traumatizujúci partner. Možno chcete ísť do školy, začať sa venovať nejakému koníčku, chodiť do kostola alebo do nejakého klubu. Začnite robiť rozhodnutia, ktoré vás odvedú od toxických interakcií, ktoré ničia váš pokoj.
10. Rozvíjajte zdravé vzťahy.
Naozaj jediný spôsob, ako sa oslobodiť od nezdravých vzťahov, je začať investovať do zdravých. Rozvíjajte blízke, prepojené vzťahy, ktorých podstatou nie je dráma. Nech sú to ľudia, na ktorých sa môžete obracať. Je extrémne ťažké uzdraviť sa bez podpory. Všímajte si vo svojom živote ľudí, ktorí sa o vás s láskou zaujímajú, ktorým na vás záleží a snažte sa byť v ich prítomnosti čo najčastejšie. Ak je potrebné, vyhľadajte aj odbornú pomoc.
www.goodtherapy.org/blog/10-steps-to-recovering-from-toxic-trauma-bond-0110175