10 spôsobov ako zvládať stres a úzkosť uprostred globálnej paniky

Medzi populárne diskusné témy v uzdravujúcich sa komunitách – ešte pred pandémiou – patril spoločný výskyt posttraumatickej stresovej poruchy či nepriaznivých skúseností z detstva a poruchy užívania látok. Podľa Veteránskej zdravotnej administratívy je posttraumatická stresová porucha silným prediktívom recidívy u pacientov s poruchou užívania látok. Už tento samotný fakt by mal zaujať pozornosť tých v uzdravujúcej sa komunite, ktorí zápasia s posttraumatickou stresovou poruchou a to najmä s pridruženými panickými atakmi, keďže získať nové alebo odlišné zručnosti na zvládanie môže byť v tejto jedinečnej situácii ťažké.

V čase, keď sme všetci ovplyvnení pandémiou COVID-19 a jej dopadom na celý svet, je každý vyzývaný, aby robil veci, ktoré mnohí nikdy predtým nezažili, čo môže mať dopad na uzdržiavanie zotavovania aj duševného zdravia. Tieto dve veci sú veľmi úzko vzájomne prepojené.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo posudok o čínskej populácii v súvislosti s jedinečným dopadom, aký malo prepuknutie SARS na mnohých občanov, na ktorých taktiež ako na prvých udrela pandémia COVID-19. V tejto diskusii boli veľmi vysoké štatistiky nanovo sa objavujúcich príznakov posttraumatickej stresovej poruchy a jej dopad na pracovníkov v prvej línii, ako aj ďalších veľmi vysoko ovplyvnených verejným zdravotným protokolom, ktorí sa mali izolovať či zostať v karanténe.

Skryté spúšťače
Udržiavanie slobody od každodenných dopadov posttraumatickej stresovej poruchy, ktorá môže byť v každodennom živote naozaj „všezahŕňajúca“, je nevyhnutné pre duševnú stabilitu a silu potrebnú pre udržanie pozornosti na úspešné ozdravné praktiky. Komplexný vzťah depresívnej úzkosti a panických porúch, ako je posttraumatická stresová porucha, spôsobuje, že pokračujúce zvládanie poruchy užívania látok je veľmi sťažené. No udržiavaním laťky pre strach, paniku, nadmernú ostražitosť a vzrušivosť na vysokej úrovni, sa spustenie panických záchvatov stáva ťažším. V tom spočíva riešenie.

Pre ľudí s panickou poruchou a poruchami úzkostí – konkrétne posttraumatickou stresovou poruchou – môže byť výzvou, keď sa majú izolovať či byť v karanténe. Môže to byť obzvlášť skľučujúce, keď sa zdá, že celý svet žijú v strachu – v strachu z neznámeho, v strachu o životy druhých alebo len v bezmennom strachu – pretože takto funguje posttraumatická stresová a úzkostná porucha, ktorá prosperuje na tom, že robí „z komára somára“. Súčasťou uzdravovania, ktorá je obzvlášť prospešná pre tých, ktorí majú duálnu diagnózu je to, že existujú spôsoby na pomenovanie strachov, ich účinkov a pochopenie toho, aké nástroje sú dostupné na zoslabenie týchto premáhajúcich pocitov.

V mnohých ozdravných modeloch je komponent, ktorý adresuje každodenné pomenovávanie našich vzdorov, strachov a spúšťačov a potom spracováva to, čo sa dostáva do popredia. Uzdravovanie takisto ponúka nástroje na ich udržanie „v správnej veľkosti“ až dovtedy, kým sa budeme môcť spojiť s vonkajšími zdrojmi, aby sme opäť pokračovali v ich normálnom zvládaní. Vyskúšanie nových zručností, objavovanie nových záujmov a výstupov v nových neškodných situáciách môže byť skvelou príležitosťou na oživenie uzdravovania.

Ako sa starať o svoje duševné zdravie a o uzdravovanie
Tu je zoznam niektorých nápadov, ktoré môžete vyskúšať, kým sa nachádzate v izolácii či karanténe.
1. Meditácia
Na YouTube nájdete množstvo rôznych druhov meditácie: riadenej, pomocou mozgových vĺn alebo jednoducho na základe upokojujúcej hudby.
2. Vydýchnite si!
Pravidelne počas dňa si doprajte pauzu a vyskúšajte jednoduché dychové cvičenia. Rátajte spätne od desať. Zameranie sa na dýchanie je jednoduchá taktika, ktorá vás vtiahne do daného momentu a dostane vás mimo paniky či strachu. Uvažovanie o okolí a menovanie vecí, ktoré vidíte, ktorých sa môžete dotknúť, ovoňať ich atď. a pritom pomaly a zhlboka dýchať je vynikajúci spôsob ako sa znovu zamerať na prítomnosť a „dobiť si baterky“.
3. Choďte von, ale udržiavajte vzdialenosť od druhých
Zmena samotnej scenérie, aj vo vlastnom okolí, môže byť užitočným nástrojom v tom, ako sa vzdialiť panickým atakom alebo klesajúcim myšlienkam, či prehnane ostražitým obsesívnym vzorcom.
4. Zostávajte aktívym
Máte nejaké staré náradie na cvičenie, ktoré už zapadlo prachom? Je čas vybrať ho a začať sa hýbať. Mnohí tréneri a telocvične uverejňujú na svojich webových stránkach zoznamy cvičení, ktoré môžete robiť priamo vo svojej obývačke. Zbavte sa strachov a zvýšte hladinu svojich endorfínov, ktoré môžu udržiavať panické ataky na minime alebo vám pomôžu rovno sa ich zbaviť.
5. Videorozhovory s druhými
Nezabúdajte na ľudí, ktorí sú teraz vo vysoko rizikovej situácii alebo v prednej línii. Je pravdepodobné, že sú veľmi vysoko vystresovaní a takisto sa veľmi trápia. Veľmi cenná taktika, ktorú sa učíme v uzdravovaní, je vyjsť zo samoty a hľadať spojenie s druhými, najmä keď nás premáhajú také intenzívne pocity. Mnohé 12-krokové stretnutia teraz prebiehajú virtuálnou formou.
6. Obmedzte čas sledovania správ a sociálnych sietí
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb to odporúča, keďže sú zaplavené informáciami o súčasnej pandémii. Vypnite to alebo všetko povyťahujte zo zásuviek. Je pravdepodobné, že takým spôsobom „vypnete“ alebo znížite aj svoju paniku.
7. Držte sa rozvrhu – alebo aj nie
Máte pocit, že sa prepadáte do priepasti života bez režimu a ste celkom mimo svojej rutiny? Alebo vás naopak premáha hrozba z toho, že ak budete dodržiavať presný rozvrh, celkom vás to pohltí? Teraz je čas posvietiť si na to. Zaraďte si do rozvrhu nové návrhy a vytvorte si celkom nový režim.
8. Pustite sa do upratovania šatníka
Vyvoláva vo vás hrôzu myšlienka na zapratané skrine? Je čas vyhádzať ich von, pozrieť sa, čo tam máte a možno si tam tiež urobiť „jarné upratovanie“.
9. Pustite sa aj do upratovania svojho duševného šatníka a vyčistite ho
Panické ataky a úzkostné poruchy či posttraumatická stresová porucha vás môžu nasledovať všade, kam idete a môžu tak robiť neustále. Prehnaná ostražitosť, neustály pocit, že s tým musíte zápasiť alebo pred tým utekať a iné s tým súvisiace symptómy spôsobujú, že máte veľmi malý priestor na riešenie toho, či sa na niektorých životných plánoch/cieľoch/obavách skutočne oplatí znova a znova pracovať. Máte poruke papier? Berte túto nútenú pauzu ako čas, kedy si to máte všetko napísať – nech vám to všetko dáva zmysel, aby ste svojmu prepracovanému mozgu dopriali oddych. Niekedy nám pomôže všetko to vidieť jasnejšie, keď to pred sebou vidíme napísané na papieri. Áno, mať ciele je dobré, no nie všetky musíme dosiahnuť v tom istom čase. Možno tam uvidíte, že niečo z toho neustáleho strachu a trápenia, ktoré vám neustále zahaľuje myseľ, sa dá oklieštiť. Toto je o jarnom upratovaní vašich myšlienkových procesov.
10. Zostávajte v spojení so svojou ozdravnou podpornou sieťou
Máte svojho sponzora? Spojte sa s ním. Máte priateľov? Nováčikov? Členov podpornej skupiny? Používajte telefón aj celý deň, ak chcete. Tá vec, ktorú si stále nahovárate – že aj oni toho už majú dosť a či je naozaj potrebné otravovať ich – ÁNO. Potrebujete to urobiť. Väčšina ľudí, ktorých poznám, je rada, ak môže niekomu pomôcť pri jeho duševnom jarnom upratovaní.

Majte súcit so sebou a s druhými
Stojí za zmienku povedať, že toto obdobie môžete brať ako vynikajúcu príležitosť byť k sebe milosrdní. Posttraumatická stresová porucha je ťažká. Panické ataky sú ťažké. Je normálne, že vás váš vlastný stres ako aj panika iných celkom premáha. Byť súcitným človekom, otvoreným pre emócie a obavy druhých, je úžasné. No ak je to veľmi ťažké, doprajte si oddych, zhlboka dýchajte, posudzujte veci so súcitom a investujte do seba. Dobre sa stravujte, keď sa dá, buďte na slnku a hýbte sa.

Možno je toto príležitosť zatriasť tými zručnosťami, o ktorých stále počúvame, a teraz, keď sme zbavení niečoho z tej každodennej driny, im vdýchnuť nový život – a aj sebe. To, na čo sa teraz máme zameriavať, sa mení, priatelia. Je čas naozaj pracovať na preťahovaní svalov starostlivosti o seba, uvažovaní a zmene našich obáv a vnímať ich ako príležitosti rastu. To, ako sa staráme o seba, že berieme každý deň tak, ako príde a pýtame sa, kde môžeme aplikovať princípy uzdravovania a ako najlepšie praktizovať priamy pohľad na strach, paniku, traumu alebo čokoľvek, čo nás prenasleduje a udržiavať si miesto na spracovanie týchto emócií, a potom používať tieto ozdravné princípy ako výzvu pre naše negatívne myslenie a pokračujúci strach, je úrodná pôda pre rast.

Všetci sme v tom spolu, deň po dni, aby sme si pripomínali milosrdenstvo voči sebe aj druhým. Všetci sme v tom spolu, nikto z nás nie je sám – aj keď sme v izolácii alebo karanténe.
Zostávajte v bezpečí a uzdravujte sa, priatelia.

https://www.soberrecovery.com/recovery/10-ways-to-cope-with-stress-and-anxiety-amidst-global-panic/?utm_source=blog&utm_campaign=CO_608236/