30 zaujímavých faktov o alkohole

Alkohol má na telo ďalekosiahle účinky. Má údajne aj pozitívne účinky, ale môže človeka priviesť aj do pasce. Akonáhle sa dostane do tela, spôsobuje okrem iného okamžité fyziologické zmeny v mozgu, srdci a pečeni. Časom môžu tieto zmeny viesť k dlhodobým zdravotným komplikáciám, ak človek pije viac ako by mal.

Je veľa vecí, ktoré možno nevieš o tejto populárnej látke, ktorá sa nachádza v niektorých z tvojich obľúbených koktailov, likérov, pív a vín. Uvádzame 30 faktov a 5 mýtov o tejto často oslavovanej látke, ktorá sa konzumuje v mnohých kultúrach po celom svete.

30 faktov o alkohole:

  1. “Alkohol” v alkoholických nápojoch ako je víno, pivo a destiláty, je v skutočnosti etanol alebo etylalkohol. Je to jediný typ alkoholu, ktorý môžeš piť bez toho, aby závažným spôsobom poškodil tvoje telo.
  2. Alkohol je depresant. Znamená to, že spomaľuje mozgovú aktivitu.
  3. Podľa Národného prieskumu o užívaní drog a zdraví (NSDUH) z roku 2015 uviedlo 86,4 percenta dospelých, že počas svojho života pili alkohol.
  4. Rovnaký prieskum takisto zistil, že 70,1 percenta dospelých Američanov pilo počas predošlého roka a 56 percent počas predošlého mesiaca.
  5. Alkohol má rôznorodé účinky. V mozgu spúšťa uvoľňovanie dopamínu, čo je neurotransmiter spojený s vnímaním pôžitku a uspokojenia.
  6. Úľava od stresu je ďalší vedľajší účinok pitia alkoholu. Je to spôsobené zvýšením ďalšieho neurotransmiteru GABA.
  7. Alkohol patrí medzi najviac zneužívané návykové látky. Asi 12,7 percent Američanov spĺňa kritériá pre poruchu užívania alkoholu, čiže jeden z ôsmich ľudí.
  8. Podľa štúdie z roku 2015 Američania so svetlými očami, ktorých predkovia pochádzajú z Európy, konzumujú viac alkoholu v porovnaní s Američanmi s tmavými očami, ktorí pochádzajú z Európy.
  9. Rovnaká štúdia zistila, že Američania s modrými očami, ktorých predkovia prišli z Európy, mali najvyššiu úroveň zneužívania alkoholu, čo naznačuje genetické prepojenie spôsobujúce, že sú náchylnejší na poruchu užívania alkoholu.
  • Alkohol sa spracováva v pečeni, kde enzýmy pomáhajú rozkladať etanol na acetaldehyd a acetát.
  • Účinky spojené s pitím sa objavujú, keď etanol vstupuje do tvojho krvného obehu a prechádza cez membrány buniek v mozgu, srdci a v iných orgánoch.
  • Výskumy ukazujú, že stupeň užívania alkoholu a vysokorizikového užívania narástol medzi rokmi 2001 and 2013.
  • Porucha užívania alkoholu obsahuje genetickú zložku. Vedci odhadujú, že gény predstavujú zhruba polovičné riziko.
  • U mužov je vyššia pravdepodobnosť užívania alkoholu ako u žien.
  • Alkohol má odlišné zdravotné dôsledky u mužov aj u žien. Dlhodobé pitie má vyššie negatívne dôsledky u žien než u mužov dokonca aj vtedy, keď ženy pijú menej a počas kratšieho obdobia.
  • U žien, ktoré sú závislé od alkoholu, je o 50 až 100 % vyššia pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku alkoholu v porovnaní so závislými mužmi.
  • Úmrtia v dôsledku užívania alkoholu sú treťou najväčšou zbytočnou príčinou smrti v Amerike. Podľa Centier pre kontrolu chorôb a prevenciu zomiera každý rok v Spojených štátoch v dôsledku konzumácie alkoholu 88 424 ľudí.
  • Alkohol môže byť takmer rovnako starý ako civilizácia. Pozostatky alkoholických nápojov, ktoré sa datujú až do rokov 7000 až 6000 pred Kristom, sa našli v Číne.
  • Archeológovia našli dôkaz svedčiaci o tom, že robotníci, ktorí stavali Veľké pyramídy v Gize, boli vyplácaní pivom.
  • Nárazové pitie je vzorec konzumácie alkoholu, ktorý zahŕňa to, keď človek počas krátkeho obdobia vypije veľké množstvo alkoholu. U žien sa za také pitie považujú štyri alebo viac drinkov počas dvoch hodín, u mužov je to päť alebo viac drinkov.
  • Tínedžeri, ktorí začnú piť pred dovŕšením 15. roku, sú neskôr náchylnejší na rozvoj závislosti od alkoholu.
  • Príznaky akútnych abstinenčných príznakov zahŕňajú halucinácie, kŕče a v ťažkých prípadoch dokonca smrť. Ľudia, ktorí sú od alkoholu závislí, by mali vyhľadať zdravotnú pomoc.
  • Kultúra má dôležitý vplyv na to, ako ľudia konzumujú alkohol. Jedna štúdia, ktorá sa zaoberala pitím v rodine a bola realizovaná v Taliansku, zistila, že u Talianov, ktorí počas vyrastania pili počas spoločnej konzumácie jedál v rodine, bola menšia pravdepodobnosť, že sa u nich neskôr v živote rozvinú nezdravé návyky súvisiace s pitím.
  • Užívanie alkoholu je významný rizikový faktor pre demenciu.
  • Striedme pitie červeného vína sa považuje za prospešné pre srdce, pretože obsahuje resveratrol, čo je látka, ktorá pomáha kontrolovať cholesterol, predchádzať poškodeniu ciev a brániť krvným zrazeninám. (Poznámka k prekladu: najnovšie výskumy spochybňujú prospešnosť striedmeho pitia.)
  • Nárazové pitie môže viesť k stavu „po opici“, ktorý je spôsobený chemickými vedľajšími produktami, vytvorenými počas spracovávania alkoholu.
  • Hormonálne zmeny vedú k nepríjemným príznakom stavu „po opici“. Napr. môžu spôsobovať častejšie močenie, čo môže viesť k dehydratácii.
  • Po konzumácii tmavých likérov, ako je červené víno alebo whisky, je vyššia pravdepodobnosť ťažkých stavov „po opici“, naopak pri čírych likéroch je táto pravdepodobnosť menšia.
  • Minimálny zákonný vek pre konzumáciu alkoholu sa z celosvetového meradla pohybuje v rozmedzí od 10 do 21 rokov.
  • Svaly absorbujú alkohol rýchlejšie než tuk, v dôsledku čoho ľudia s väčšou svalovou hmotou a menším množstvom tuku majú vyššiu toleranciu na alkohol.

 

Päť mýtov o alkohole

Prvý mýtus: Je v poriadku sa občas opiť. Pravda: Nárazové pitie je spojené s vážnymi zdravotnými problémami vrátane zranení, rakoviny a srdcových ochorení. Nie je podstatné, ako často to robíš. Ak pri jednom posedení vypiješ štyri a viac drinkov (žena) alebo päť a viac drinkov (muž), riskuješ svoje zdravie.

Druhý mýtus: Striedme pitie je vždy bezpečné. Pravda: Striedma konzumácia alkoholu môže mať určité zdravotné benefity, no neznamená to, že pri ňom nehrozí žiadne riziko. U niektorých ľudí môžu riziká prevážiť možné benefity. Patria medzi nich ľudia, ktorí sú tehotní alebo sa o tehotenstvo snažia, užívajú lieky, ktoré sa s alkoholom zle znášajú, plánujú šoférovať alebo riadiť nejaké stroje, majú problémy so srdcom, mali porážku, majú ochorenie pečene alebo pankreasu, majú poruchu užívania alkoholu, závislosť od alkoholu alebo rodinnú anamnézu alkoholizmu.

Tretí mýtus: Z vína či piva sa tak neopiješ ako z destilátov. Pravda: Všetky typy alkoholu obsahujú rovnakú aktívnu zložku. Všetky štandardné drinky obsahujú rovnaké množstvo alkoholu. Štandardný drink obsahuje 12 uncí piva (1 unca = 28,3 gramu) (5 percent alkoholu), 8 – 9 uncí sladového piva (7 percent alkoholu), 5 uncí vína (12 percent alkoholu), 1,5 unce destilátov (40 percent alkoholu).

Štvrtý mýtus: Pitie nie je problém, kým dokážeš udržať pohárik. Pravda: Piť bez pociťovania účinkov alkoholu môže byť znakom toho, že sa u teba rozvíja tolerancia na alkohol. Časom ťa môže pravidelné užívanie alkoholu vystaviť riziku rozvoja poruchy užívania alkoholu.

Piaty mýtus: Rýchlo vytriezvieš, keď si dáš kávu. Pravda: Káva obsahuje kofeín – stimulant, ktorý môže spôsobiť, že sa budeš cítiť viac bdelý a „prebudený“. No nepomáha tvojmu telu spracovať alkohol rýchlejšie. Ak si pil, jediný spôsob ako vytriezvieť, je dopriať svojmu telu čas, aby alkohol v tvojom tele rozložil.

Záverom

Ľudia majú dlhý a komplikovaný vzťah s alkoholom. Často si pripíjame na rôzne príležitosti a myslíme si, že pohár červeného vína môže byť zdraviu prospešný. No prílišné pitie môže mať negatívne zdravotné následky. Ak si tieto riziká uvedomuješ, vo všeobecnosti je striedme pitie v poriadku.

https://www.healthline.com/health/facts-about-alcohol