7 vecí, ktoré sa pokazia, ak dnes budeš piť

Sú dni, keď je tvoj záväzok uzdravovať sa silnejší než inokedy. Niekedy je to jednoducho ťažké. Ak je jedným z tých dní dnešok, môže ti pomôcť, ak si pripomenieš odvrátenú stránku – čo sa stane, ak sa rozhodneš piť. Niekedy nám pomôže zostať triezvym, keď budeme rozmýšľať o nevýhodách, ktoré so sebou pitie prináša.

Tu je niekoľko vecí, ktoré by sa mohli pokaziť, keby si sa dnes rozhodol piť a tiež čo môžeš urobiť preto, aby si prekonal myšlienky na pitie:

1. Stratíš peniaze

Pitie ťa bude stáť peniaze nehovoriac o ďalších rizikách, ktorým sa vystavíš. Namiesto toho, aby si sa napil, napíš si cenu, ktorú by si sa to zaplatil – dokonca len dnes – a rozmýšľaj o iných veciach, ktoré by si za tie peniaze mohol mať.

2. Ohrozíš svoje vzťahy

Je pravdepodobné, že počas tvojho zápasu so závislosťou alkohol poškodil niektoré vzťahy. Uzdravovanie ti pomáha tieto vzťahy napraviť. Ak budeš dnes piť, opäť tieto vzťahy ohrozíš. Namiesto toho chvíľu rozmýšľaj o tých, ktorých máš rád – a o tých, ktorí majú radi teba – a ticho sa poďakuj za to, akú rolu zohrávajú v tvojom živote. Keď budeš mať chuť piť, mysli na týchto ľudí.

3. Nebudeš veľmi produktívny

Alkohol si vyžaduje tvoj čas a ničí tvoju energiu. Vieš, čo všetko potrebuješ urobiť? Ak sa napiješ, nestihneš to. Sústreď sa na to, aký je to dobrý pocit byť produktívnym a pamätaj na tento pocit energie a produktivity, keď budeš zápasiť s nutkaním piť. Už je to lepšie? Vyber si niečo, čo potrebuješ urobiť a vyškrtni to zo zoznamu úloh.

4. Môžeš sa dostať do problémov so zákonom

Je to u každého človeka iné, no ak si v podmienke alebo si už mal v minulosti problém so zákonom, ani len na to nemysli. Uvažuj o dôsledkoch, ktoré by tvoje pitie mohlo mať a napíš si, aký je to dobrý pocit nemusieť riešiť problémy so zákonom. Povedz modlitbu, medituj o tomto pocite a zavolaj sponzorovi alebo inému človeku, ktorý ťa podporuje, aby ti pomohol spracovať tieto myšlienky.

5. Bude to mať negatívny dopad na tvoje zdravie

Alkohol má dopad na pečeň, mozog, tráviaci trakt atď. Ak si závislý alebo je tvoje telo poškodené pitím, najlepšie je nenapiť sa. Namiesto toho si urob rýchly sken tela. Chvíľka, kedy sa sústredíš a zameriaš sa na svoje telo od hlavy po päty, ti pomôže pripomenúť si ako sa cítiš. Buď vďačný za svoje telo a za jeho silu udržiavať tvoj život – daj si záväzok, že zostaneš triezvy a ďalší deň budeš svoje telo udržiavať zdravé.

6. Môžeš mať pocity viny

Hoci nie je dobré stále sa trápiť nad minulosťou alebo uviaznuť v pocitoch viny, keď sa počas uzdravovania napiješ, môže to priniesť zložité pocity a emócie. Hoci recidíva neznamená, že by si sa mal svojho uzdravovania vzdať, cítiť sa vinným alebo sa hanbiť, rozmýšľaj o tom a vedome sa rozhodni, že budeš ďalej pokračovať v uzdravovaní. Všimni si ten pocit slobody od viny a hanby a napíš si dôvody, prečo sa tak dobre cítiš. Pamätaj, že keď sa napiješ alebo zrecidivuješ, stále sa môžeš vrátiť k uzdravovaniu – ale dnes sa sústreď na ten pocit slobody od negatívnych emócií.

7. Môže to narušiť tvoje spirituálne spojenie

Mať duchovný vzťah s vyššou silou v uzdravovaní je pre mnohých veľmi dôležité. Kvôli pocitom viny, hanby a iným, ktoré sa spájajú s pitím či užívaním sa môžeš cítiť, že si sa dostal mimo spirituality. Namiesto toho popros svoju vyššiu silu o pokoj, vyrovnanosť a silu zostať triezvym. V závislosti od tvojej spirituálnej praxe ti môže pomôcť aj meditácia, joga či prechádzka v prírode.

Ak si uvedomíš, že zápasíš s myšlienkami na užívanie, možno je čas porozprávať sa s poradcom, sponzorom či odborníkom a zostaviť plán prevencie recidívy. Lepšie je byť pripravený a to najmä na začiatku uzdravovania.

Čo sa týka tejto chvíle, skús vyššie uvedené tipy a zostaň triezvy. Medituj, modli sa a nájdi si aktivitu, ktorá ťa zamestná. Ak je jedna vec, ktorú určite nebudeš ľutovať, je to uzdravovanie sa aj v tomto dni. Nechaj starosti o zajtrajší deň na zajtra. Dnes buď vďačný za svoje uzdravovanie.

https://www.soberrecovery.com/addiction/7-things-that-will-go-wrong-if-you-drank-today/