Ako prekonanie závislosti odhalilo moju poruchu príjmu potravy

Keď som sa rozhodla hľadať pomoc pre moju poruchu užívania alkoholu, nečakala som, že objavím celú históriu porúch príjmu potravy, ktoré ma sprevádzali väčšinu môjho života. Uzdravovanie odkrylo celý rad ďalších problémov, s ktorými som zápasila, počínajúc mojou spoluzávislosťou až po zúfalo nízke sebavedomie. No čo všetky tieto problémy predchádzalo a viedlo k užívaniu nebezpečných látok počas celých 24 rokov, bola moja porucha príjmu potravy.

Vytriezvenie

V marci 2012 som narazila na dno. Keďže som čelila dôsledkom môjho posledného záťahu – silným opuchom a modrinám, zjazveniu pečene a otrave alkoholom – konečne som sa rozhodla poddať sa. Nemohla som ďalej piť a drogovať až do predčasnej smrti.

O dva dni potom, čo som sa pozbierala z dlážky kúpeľne, som prišla na svoje prvé stretnutie AA. Myslela som, že potrebujem pomoc len preto, aby som prestala piť. Nikdy som nečakala, že by som prišla na to, že skutočným problémom nebol alkohol – bol to môj mozog.

Počas nasledujúceho roka som zostala triezva a študovala som korene mojej poruchy užívania alkoholu. V tom čase som si uvedomila, že trpím závislosťou alebo poruchou užívania látok. A začalo to jedlom.

Objavenie mojej poruchy príjmu potravy

Cez prácu na sebe pomocou krokov a terapie som začala chápať svoj dlhodobý a chaotický vzťah k jedlu. Keď som mala asi šesť rokov, zistila som, že jedlo mi môže pomôcť uniknúť. Menilo to spôsob toho, ako som sa cítila. Pamätám si, že ako dieťa som sa cítila taká deprimovaná, izolovaná a osamelá, akoby som nikam nepatrila. Aj v škole som s tým zápasila. Bola som čudná. Nebolo to so mnou ľahké a zúfalo som chcela uniknúť. A úľavu som nachádzala práve v jedle.

Počas rokov sa môj zložitý vzťah s jedlom ešte skomplikoval. Začalo to záchvatmi žravosti, potom to bolo o prejedaní sa a preháňadlách a nakoniec som prešla do hladovania.

Kvôli môjmu nízkemu sebavedomiu a sebadôvere som sa neustále porovnávala s druhými. Aké tínedžerka som bola vyššia a silnejšia ako moje rovesníčky, čo len pridávalo k mojim pocitom odlišnosti. Tak zúfalo som túžila po spojení a myslela som si, že to dosiahnem tým, že ma druhí budú akceptovať a preto som sa snažila zmeniť svoj vzhľad, aby som sa podobala svojim rovesníkom. Samozrejme, že to bolo zbytočné. Snaha dosiahnuť hmotnosť či vzhľad, ktorý nekorešpondoval s mojou stavbou kostry, iba podporovala cyklus poruchy príjmu potravy.

Keď som objavila drogy, myslela som, že som našla dokonalý liek. Dokázala som vylúčiť jedlo a necítiť pritom hlad. „Toto je odpoveď“, povedala som si. Veľmi som schudla a zrazu som sa cítila pohodlnejšie, pretože som nadobudla (falošný) pocit kontroly. Drogy mi takisto poskytli schopnosť uniknúť od mojich problémov bez toho, aby som pribrala.

Dvojročné užívanie metamfetamínu vyústilo do zlého úpadku. Trpela som depresiou a to, že som našla alternatívu pre nápravu vzťahov, vyústilo len do opätovného problému: Opäť sa mi vrátil apetít. Tento deštruktívny vzorec správania pokračoval, až kým som nevytriezvela. Jediný aspekt, ktorý sa menil, boli drogy, ktoré boli tou premennou: alkohol, kokaín, jedlo, kodeín a čokoľvek, čo ovplyvnilo to, ako som sa cítila a menilo moje vnímanie reality.

Vytriezvenie nevyriešilo moju poruchu príjmu potravy

V uzdravujúcich sa skupinách existuje rozšírený slogan: Pochopíš toho ešte viac. Zistila som, že je to pravda. Keď som vytriezvela, prestala som s preháňadlami, no naďalej som sa prejedala. Cítila som, že to nedokážem zastaviť. Čo sa týka jedla, cítila som sa celkom mimo kontroly.

To, čo mi v uzdravovaní začalo byť oveľa jasnejšie bolo, že som užívala akúkoľvek látku len preto, aby som sa vyhla realite a unikla som. Nech to bola porucha príjmu potravy, problém so spoluzávislosťou, užívanie alkoholu či porucha užívania látok, nazývam to závislosť – látka vôbec nie je podstatná.

Keďže som mala nadváhu (o 70 kg viac) a trpela som nemilosrdným nutkaním prejedať sa, potrebovala som pomoc. Vytriezvieť nestačilo. Pomocou zdravotného kouča, samovzdelávania o tom, ako závislosť ovplyvňuje mozog a prácou na mojom vzťahu s jedlom som dokázala zastaviť nezriadené jedenie a začala som meniť svoj život.

Problém s jedlom je, že na rozdiel od drog nemôžete od neho abstinovať. Takže vo svojej stratégii som sa zamerala na to, ako sa naučiť starať sa o seba novými spôsobmi, ktoré nesúvisia s jedlom. Skúmam svoje telo a zisťujem, čo naozaj potrebuje, vyhľadávam aktivity na uvoľnenie stresu a nachádzam skutočné spojenia – všetko to, čo som kedysi vyhľadávala na nesprávnych miestach. Dnes a v každom novom dni uzdravovania poznávam novú pravdu: Uzdravenie sa dá dosiahnuť v každej oblasti nášho života.

https://www.therecoveryvillage.com/recovery-blog/overcoming-addiction-revealed-eating-disorders/