Alkoholická hepatitída je chorobný, zápalový stav pečene, spôsobený ťažkou alkoholovou konzumáciou počas dlhodobého obdobia. Takisto sa zhoršuje nárazovým pitím a pokračujúcim užívaním alkoholu.
Ak u vás dôjde k tomuto stavu, musíte prestať piť alkohol. Pokračujúce pitie môže viesť k ďalším zdravotným problémom ako je cirhóza, nadmerné krvácanie či dokonca zlyhanie pečene.
Čo spôsobuje alkoholickú hepatitídu?
Keď sa alkohol spracováva v pečeni, produkuje vysoko toxické chemické látky. Tieto látky môžu poškodiť pečeňové bunky, čo následne vedie k zápalu a alkoholickej hepatitíde.
Hoci nadmerné užívanie alkoholu vedie k alkoholickej hepatitíde, lekári si nie sú celkom istí, prečo k tomuto stavu dochádza. Alkoholická hepatitída sa rozvíja u menšiny ľudí, ktorí nadmerne pijú – podľa Americkej nadácie to nie je viac ako 35 percent. Takisto sa môže rozvinúť u ľudí, ktorí užívajú alkohol striedmo.
Aké sú možné rizikové faktory pre alkoholickú hepatitídu?
Keďže alkoholická hepatitída sa neobjavuje u všetkých ľudí, ktorí nadmerne užívajú alkohol, rozvoj tohto stavu môžu ovplyvniť aj iné faktory, medzi ktoré patria: genetické faktory, ktoré ovplyvňujú to, ako telo spracováva alkohol; prítomnosť pečeňových infekcií alebo iných pečeňových porúch ako je hepatitída B, C a hemochromatóza; podvýživa; nadváha; čas pitia vo vzťahu k jedlu (pitie počas konzumácie jedla znižuje riziko rozvoja alkoholickej hepatitídy).
Ženy sú vo väčšom riziku rozvoja alkoholickej hepatitídy. Môže to byť kvôli rozdielu v tom, ako telo muža a ženy absorbuje a rozkladá alkohol.
Aké sú príznaky alkoholickej hepatitídy?
Príznaky alkoholickej hepatitídy sú rôzne v závislosti od stupňa poškodenia pečene. Ak máte nízky stupeň poškodenia, nemusíte zažívať nijaké príznaky. No pri vyššom stupni môžete začať prežívať zmeny v chuti, sucho v ústach, úbytok na hmotnosti, nevoľnosti a zvracanie, bolesť alebo opuch brucha, žltačku alebo zožltnutie kože alebo očí, horúčku, zmeny v duševnom stave vrátane zmätku, únavu, krvácanie či modriny. Príznaky alkoholickej hepatitídy sa podobajú príznakom iných zdravotných problémov. Ak sa u vás rozvinie ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste kontaktovať svojho lekára, aby vás správne zdiagnostikoval a začal vás liečiť.
Ako sa diagnostikuje alkoholická hepatitída?
Ak máte príznaky alkoholickej hepatitídy, lekár sa vás bude pýtať na zdravotnú anamnézu a konzumáciu alkoholu. Takisto vám urobí testy, aby sa presvedčil, či máte zväčšenú pečeň alebo slezinu. Následne sa môže rozhodnúť urobiť ďalšie testy na potvrdenie diagnózy, ktoré môžu zahŕňať krvný obraz, pečeňové testy, testy zrážanlivosti krvi, CT brucha, ultrazvuk pečene. Takisto môže v prípade potreby urobiť aj biopsiu pečene (invazívna procedúra s primeraným rizikom, pri ktorej lekár odoberie vzorku tkaniva z pečene, na základe ktorej sa preukáže závažnosť a typ ochorenia pečene).
Možnosti liečby
Alkoholická hepatitída je stav zapríčinený a zhoršovaný užívaním alkoholu. Ak máte túto diagnózu, musíte prestať piť.
V počiatočných štádiách ochorenia je možné zvrátiť toto poškodenie tým, že sa budete úplne vyhýbať alkoholu. Pri závažnejšom poškodení sú však zmeny v pečeni trvalé. Závažné poškodenie môže viesť k cirhóze, problémom so zrážaním krvi a vysokému stavu bilirubínu.
Hoci je už stupeň poškodenia nezvratný, aj tak by ste mali prestať piť, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu pečene. U ľudí s trvalým poškodením pečene v dôsledku alkoholu je 30 percentný nárast šance na prežitie medzi tými, ktorí prestanú piť v porovnaní s tými, ktorí v pití pokračujú.
Prestať s pitím má vždy výhody. Ak ste závislý a potrebujete pomoc, porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, aké sú možnosti liečby. Je veľa zariadení, ktoré sa špecializujú na detoxifikáciu od alkoholu a následnú liečbu.
Liečba alkoholickej hepatitídy môže zahŕňať aj lieky, ktoré znižujú zápaly v pečene a zlepšujú jej fungovanie. V prípade podvýživy môže lekár predpísať aj vitamíny a výživové doplnky. Ak máte problémy s jedením, niekedy sa tieto doplnky podávajú cez trubičku a tak sa dostávajú priamo do zažívacieho systému.
Ak je vaša pečeň veľmi poškodená, lekár vám môže odporučiť transplantáciu. Aby ste splnili kvalifikačné predpoklady, musíte preukázať, že ak dostanete novú pečeň, už nebudete piť. Takisto pred samotnou transplantáciou budete musieť abstinovať minimálne šesť mesiacov. V niektorých prípadoch je potrebné aj poradenstvo.
Ako sa dá predísť alkoholickej hepatitíde?
Najlepším spôsobom je vyhýbať sa alkoholu alebo ak piť iba striedmo (menej ako dva poháre cez deň u mužov a menej ako jeden u žien). Takisto sa jej dá predísť tým, že si budete udržiavať zdravú hmotnosť a budete sa chrániť pred hepatitídou typu B a C, ktoré sú patogénne ochorenia. Prenášajú sa zdieľaním ihiel a ďalšieho náčinia pre užívanie drog alebo telesnými tekutinami pri nechránenom sexe. V súčasnej dobe sú k dispozícii len vakcíny proti hepatitíde B; pre C nie sú.
Dlhodobé vyhliadky pre alkoholickú hepatitídu
Tieto závisia od závažnosti vašich príznakov a stupňa poškodenia pečene. Tiež to závisí od toho, či prestanete piť. Ak je poškodenie mierne a prestanete s pitím, vyhliadky sú často dobré.
Aké sú možné komplikácie alkoholickej hepatitídy?
Ak neprestanete piť a váš stav sa zhoršuje, celkové šance na uzdravenie sa budú takisto zhoršovať.
Alkoholická hepatitída môže viesť k encefalopatii pečene. K tomuto stavu dochádza, keď toxíny, ktoré sú typicky prefiltrované pečeňou, zostávajú v krvi. Môžu spôsobiť poškodenie mozgu a viesť ku kóme.
Vaše vyhliadky sa môžu zhoršiť, ak sa u vás v dôsledku nadmerného pitia rozvinutie cirhóza. Komplikácie s krvácaním, anémia a zlyhanie pečene prestavujú stav, kedy je ohrozený život.
https://www.healthline.com/health/alcoholic-hepatitis#q-&-a