Ako prekonať závislosť od telefónu

Fotia, organizujú nám život, udržiavajú nás v kontakte s našimi blízkymi a poskytujú nekonečný prúd zábavy, no napriek tomu sa smartfóny stávajú problémom, ktorý potrebujeme vyriešiť. Podľa nedávnych výskumov dospelí v Spojenom kráľovstve kontrolujú svoje mobily 33krát za deň a u tínedžerov sa toto číslo vyšplhalo na 90. Okrem toho, keď trávime dlhší čas na mobile, ovplyvňuje to našu schopnosť vytvárať si nové spomienky, rozmýšľať viac do hĺbky, sústrediť sa na veci a absorbovať informácie. No ako uniknúť tejto lákavej pasci bezmyšlienkovitého pozerania?

Podľa autorky „30-dňového plánu na opätovné prevzatie svojho života“ Catherine Price existuje niekoľko jednoduchých nástrojov na to, ako rozvinúť zdravší vzťah s mobilom a viac si uvedomovať jeho používanie. Jedna z prvých vecí, ktoré navrhuje, je stanoviť si hranice a začať si viac uvedomovať ako často používam svoj telefón.

Odporúča stiahnuť aplikácie, ktoré monitorujú kedy a aký dlhý čas tráviš na mobile. Tým by si si mal začať viac uvedomovať veci, ktoré spúšťajú tvoje používanie telefónu a výsledkom toho by malo byť menej času tráveného na telefóne.

Podobne odporúča stanoviť si čas dňa, kedy budeš celkom bez telefónu – od stanovenia 30-minútových časových období až po úplné vypnutie alebo zanechanie telefónu doma, keď sa vyberieš na prechádzku – tieto malé kroky ti môžu v konečnom dôsledku pomôcť urobiť 24-hodinový detox.

Iný spôsob, ako sa do toho pustiť, je určiť konkrétne miesta, kde bude tvoj telefón jednoducho „zakázaný“. Jedným z najľahších a najefektívnejších miest je spálňa; štúdie nadôvažok potvrdzujú, že toto môže zároveň zlepšiť tvoj spánok.

S viac ako tretinou dospelých v Spojenom kráľovstve, ktorí sa na svoje mobily pozrú do piatich minút od prebudenia a viac než polovicou, ktorá tak urobí do 15 minút, môže tento jednoduchý posun znamenať, že svoju kontrolu získaš späť.

Obávaš sa, či nezaspíš? Tak radšej investuj do budíka.

A nakoniec – jedným z najväčších pokušení, keď príde na používanie telefónu, je ten „dobrý pocit“, ktorý máme, keď nám dá niekto „like“ na jednej z množstva našich aplikácií.

Ak chceš nad tým zvíťaziť, nadobudni kontrolu úplným vypnutím notifikácií alebo tým, že svoj telefón prepneš na tichý režim či režim v lietadle.

http://www.independent.co.uk/life-style/phone-addiction-how-to-overcome-checking-mobile-tips-catherine-price-new-book-a8171761.html