Ako prežiť Vianoce so závislosťou

Veľa ľudí bude tento rok oslavovať Vianoce v stave uzdravovania, no môže to byť veľmi ťažké. Na jednej strane sa chceš zabávať a tešiť sa zo sviatkov. Na druhej strane strach z recidívy či pokĺznutia môže byť pre kúzlo Vianoc veľkou prekážkou. Tak aké tipy pre triezvych môžeš mať na mysli? Ako môžeš mať Vianoce, aby si sa vyhol recidíve bez toho, aby si sa musel zamknúť doma? Tu je sedemkrokový plán ako urobiť sviatky skutočne čarovné. Potom ťa pozývame, aby si sa s nami o tom pozdieľal v časti Ako prežiť Vianoce pre závislých v komentároch na konci.

Krok 1: Urob si plán

Ľudia nemajú radi neistotu a neistota môže byť motorom pre závislosť. Maj na mysli HALT – snaž sa nikdy nebyť hladný, nahnevaný, osamelý a unavený (HALT sú začiatočné písmená týchto štyroch slov v angličtine). Urob si plán, aby si sa všetkým týmto veciam vyhol. Nemusí to byť vždy možné, ale urob pre to všetko. Čím budeš mať lepší plán, tým ľahšie sa budeš vyhýbať pokušeniu.

Krok 2: Zaplň si kalendár

Osamelosť a izolácia sú tvoji nepriatelia. Urob si plán, že sa často budeš stretávať s „čistými“ priateľmi a rodinou – možno aj niekoľkokrát za deň. Choď s niekým na večeru. Vyhľadávaj spoločnosť, kde súčasťou menu nie sú alkoholické nápoje. Alebo len jednoducho vypadni z domu a zapoj sa do nejakej zdravej skupinovej aktivity. Plný kalendár v tebe vyvolá dobré pocity a poskytne ti niečo, na čo sa môžeš tešiť každý deň.

Krok 3: Nevynechávaj stretnutia

Počas sviatkov neprestávaj chodiť na svoje 12-krokové stretnutia AA, NA či iné podporné skupiny ako je SMART Recovery alebo Rational Recovery. V niektorých prípadoch je počas sviatkov stretnutí ešte viac. Navštevuj mnohé z nich, pretože ti poskytnú extra podporu, ktorú potrebuješ.

Krok 4: Zapoť sa

Je celkom jedno, akému cvičeniu dávaš prednosť, hlavne ho rob. Bež, hraj šport, choď na prechádzku so psom, lez na strom (nie na ten v centre mesta, na ktorom sú rozvešané farebné svetielka). Cvičením môžeš predísť depresii, poskytne ti pocit, že si niečo dosiahol a zdvihne úroveň endorfínov.

Krok 5: Vyhýbaj sa nebezpečným miestam

Vždy budeš mať pokušenie stretávať sa so starými „priateľmi“, navštíviť miesto, kde si popíjal alebo ísť na oslavu, kde budeš vystavený pokušeniu. Na žiadnom z týchto miest nie je pre teba nič pozitívne. Tým, že tam pôjdeš, iba riskuješ recidívu, takže povedz „nie“. Je to celkom ľahké, ak máš nabitý program (pozri krok 2).

Krok 6: Rob malé kroky

Predstava, že už nikdy nemôžeš piť, môže byť veľmi ťažká, keď si vystresovaný, nahnevaný alebo jednoducho chceš piť/brať. Namiesto úsilia poraziť závislosť čistou pevnou vôľou, rozmeň si to na drobné. Zostaň triezvy len nasledujúci deň alebo len nasledujúcu hodinu. Baženie (craving) často trvá len niekoľko minút a je oveľa ľahšie zamerať sa na malé víťazstvá.

Krok 7: Maj pripravenú stratégiu úniku

Vždy maj pripravenú výhovorku, prečo musíš odísť. Ak sa budeš cítiť vystresovaný alebo budeš mať pocit, že si na nebezpečnom mieste, môžeš sa vyhovoriť a rýchlo odísť. Je to ako mať kartu „oslobodiť sa z väzenia“. Mať včas pripravený únik to v čase potreby veľmi uľahčuje.

Prosím, podeľ sa s nami o svoje zápasy počas Vianoc

Týchto sedem krokov je úžasný rámec, ktorý ti pomôže zostať triezvym, ale nie je dokonalý. Používaj tieto kroky, ale maj okolo seba svoju podpornú sieť. Tvoji triezvi priatelia a rodina sú jedným z najlepších nástrojov, ktoré máš na to, aby si zotrval v uzdravovaní. Zdvihnú ťa, keď padneš, budú ťa povzbudzovať, keď sa ti bude dariť a budú tu pre teba, keď ich budeš potrebovať.

Teš sa zo sviatkov a prosím, využi miesto pod článkom ako ďalšiu podporu. V skutočnosti sa snažíme odpovedať na všetky legitímne komentáre osobne a promptne.

http://alcohol.addictionblog.org/surviving-christmas-with-an-addiction/