Ako sa celkom zbaviť drog a cravingov

Ak to čítaš, je pravdepodobné, že ty alebo tvoj blízky ste na ceste k uzdravovaniu, takže gratulujem!

Uvažovanie o spôsoboch ako poraziť cravingy a predísť recidíve patrí medzi tie najdôležitejšie kroky, ktoré môžeš urobiť, aby si si udržal triezvy životný štýl. Možno ťa znechucuje, keď si uvedomíš, že máš craving na drogu, na odstránení ktorej zo svojho systému si tak tvrdo pracoval, ale pamätaj, že cravingy sú úplne normálne a sú bežnou súčasťou procesu uzdravovania.

Jedna z najlepších vecí, ktoré môžeš urobiť pre seba a pre svoje uzdravovanie, je byť úprimný v súvislosti s tým, čo prežívaš a vyzbrojiť sa nástrojmi, ktoré ti pomôžu prekonať cravingy, keď sa vyskytnú. A hoci má každý svoju vlastnú jedinečnú cestu k uzdravovaniu, existuje niekoľko taktických spôsobov, ktoré môže ktokoľvek použiť, aby sa lepšie vyzbrojil proti recidíve.

Prečítaj si tento článok, aby si sa naučil, ako môžeš zo svojho života navždy vytesniť drogy a cravingy.

Vyhýbaj sa spúšťačom a situáciám vyvolávajúcim pokušenie

Úžasný spôsob, ako sa vyzbrojiť proti recidíve, je vyhýbať sa scenárom, v ktorých si zvykol brať drogy a kde máš podozrenie, že bude k užívaniu drog dochádzať. Vyhýbanie sa týmto scenárom ti nie len pomôže vyhýbať sa pokušeniam, ale napomôže aj v podpore prispôsobovania sa čistému a triezvemu životného štýlu a uspôsobí ťa k tomu, aby si našiel nové spôsoby ako sa zabávať a tráviť voľný čas spôsobom, ktorého súčasťou nie je užívanie drog.

Zapoj sa do podporného systému

Závislosť môže byť izolujúca choroba, čo je dôvod, prečo je obklopenie sa ľuďmi, ktorí podporujú tvoje uzdravovanie, taká efektívna obrana proti cravingom a recidíve. Byť otvorený voči ľuďom, ktorým dôveruješ, o svojich zápasoch a výzvach, ťa odbremení od určitej záťaže a podporí cenné spojenia a vzájomné putá. Rovnako prerušenie kontaktov s ľuďmi, s ktorými si predtým bral alebo ktorí berú drogy v súčasnosti ti takisto pomôže, keď príde na to, aby si zostal na správnej ceste.

Dodržiavaj režim

Dodržiavanie prísneho režimu pomôže znížiť množstvo nevyužitého času, ktorý tak často predstavuje výzvy pre uzdravovanie. Keď to urobíš, zabezpečí to, že budeš zaneprázdnený a zameraný na iné veci ako užívanie. Cravingy často vznikajú vtedy, keď sa človek nudí, cíti sa osamelo alebo deprimovane, takže zaneprázdnenosť ti pomôže udržať sa v prítomnosti a predísť tvojej mysli v tom, aby sa túlala po potenciálne nezdravých miestach.

Praktizuj voči sebe súcit

Pre ľudí zápasiacich so závislosťou je bežné, že sú sebakritickí a na seba veľmi prísni a to najmä vtedy, keď majú nutkanie piť/užiť. Pamätaj, že cravingy a recidíva vôbec neznamenajú, že si zlyhal. Sú súčasťou cesty uzdravovania. Podobne ako je to na akejkoľvek inej ceste, aj táto má svoje skúšky a triumfy, víťazstvá a nezdary, a rôzne iné výzvy, ktorých prekonanie si vyžaduje čas a neustály tréning.

Ak si uvedomíš, že máš túžbu opäť užiť, snaž sa cvičiť sa v súcite voči sebe. Pripomínaj si, že to, čo cítiš, je normálnou súčasťou procesu uzdravovania. Často sa stáva, že keď sú ľudia na seba tvrdí, viac inklinujú k užívaniu, aby tieto zložité pocity zakryli. Každodenné praktizovanie láskavosti a odpúšťania sebe tieto pocity bude minimalizovať a podporí tvoje uzdravovanie.

Nájdi si náhradu

Keď sa objaví nejaký spúšťač – myšlienka alebo aktivita, pracuj na tom, aby si ho niečím nahradil. Ak si uvedomíš, že máš craving alebo sa odohráva scenár, kde ľudia užívajú, odíď od tejto myšlienky alebo situácie tým, že sa okamžite ponoríš do aktivity, ktorá pohltí tvoje telo a myseľ. Takouto aktivitou môže byť čokoľvek od prechádzky cez návštevu priateľa až po telefonát. Cravingy prichádzajú a odchádzajú ako vlny, takže ak dokáže prekonať prvú vlnu tým, že sa ponoríš do zdravej aktivity, výrazne zvýšiš svoje šance na ich zdolanie.

https://drugabuse.com/kicking-drugs-and-cravings-to-the-curb/