Ako som sa oslobodila od mojej závislosti od lásky

Ak máš rád hudbu z 80. rokov, pravdepodobne si pamätáš na pieseň Roberta Palmera „Závislý od lásky“. Jej slová sú pravdivé pre tých, ktorí – ako ja – vkladajú príliš veľa úsilia do toho, aby ich niekto miloval, pretože len tak sa cítia šťastní. Napokon závislosť je hlboké baženie a toto baženie po láske môže byť rovnako silné ako baženie po alkohole či heroíne. Áno, radi by sme si mysleli, že sme voči tomu imúnni, no lepšie bude, ak tomu budeme čeliť – sme závislí od lásky.

Volám sa Dominika a som uzdravujúca sa spoluzávislá.

Čo to znamená byť spoluzávislá? Websterov slovník to definuje ako „psychologický stav, v ktorom je niekto v nešťastnom alebo nezdravom vzťahu, ktorý zahŕňa aj to, že s ním žije alebo sa o neho stará (môže ísť napr. o drogovo závislého alebo o alkoholika).“ Inými slovami je to niekto, kto vzhliada k iným kvôli svojej sebahodnote v dôsledku nedostatku sebalásky. Spoluzávislosť zahŕňa potrebu páčiť sa ľuďom, byť pre ľudí „rohožkou“, nedostatočné zručnosti starostlivosti o seba, nedostatočné hranice, obavy, manipulovanie druhých za účelom získania láska, skolabovanie v prípade, keď sa dotyčnému láska či pozornosť nedostáva atď.

Predtým, než som bola vo vzťahu, nemala som potuchy, čo je spoluzávislosť. Netrvalo mi dlho, kým som na to prišla, keď ma nakoniec zavalila a musela som horúčkovito hľadať zvyšky môjho srdca rozliateho po zemi. Muselo sa nám páčiť to toxické tango, keďže sme tancovali viac ako päť rokov a pritom sme po celý ten čas vedeli, že máme jasné „problémy“.

Pohľad späť

V uzdravujúcich sa skupinách existuje príslovie, ktoré hovorí: „Keď je bolesť dostatočne veľká, urobíš niečo inak.“ Ak je to tak, mala by som dostať ocenenie za svoju toleranciu bolesti, pretože som trpela oveľa dlhšie než bolo potrebné. Viac ako tri a pol dekády som si na svoje srdce vylievala bahno do takej miery, že som už ledva cítila vitalitu tohto živého orgánu. Nie je prekvapujúce, že celý ten čas, ktorý som trávila potláčaním negatívnych emócií, zmätkom z mizerného detstva, útekom od starých rán a nosením masky „som v pohode“, mi dobre neslúžil.

V tomto vzťahu som na tom bola celkom mizerne. Nechcela som v ňom byť, no cítila som sa taká neistá, že som jednoducho nevedela odísť. No jedného dňa sa to zlomilo. Zrazu som sa stratila – duševne aj emocionálne.

Keď sa to stalo, išla som za priateľkou a povedala som jej o svojom zrútení. Chcela som nájsť nejakú útechu alebo niečo, čo by mi dalo nádej. Nejaký čas vedela o mojej mizérii aj o tom, že som z toho vzťahu potrebovala odísť. A tak namiesto toho, aby ma kŕmila sladkými nezmyselnými rečičkami, obrátila sa ku mne a povedala: „Dobre. Je najvyšší čas. Teraz svoje zlyhanie uchop všetkými silami!“

„Čože?! Uchopiť ho?“ Pamätám si, ako som si myslela: „Cítiť všetky tie emócie vyvierajúce z každého kútika a štrbinky mojej duše?“ Nevedela som si predstaviť, ako by toto mohlo veci zlepšiť a nevyviesť ma spod kontroly. Prečo by som mala chcieť cítiť ťažobu môjho temného emocionálneho sveta čo i len o viac ako minútu?

Práve vtedy som to pochopila. Zrazu sa mi „rozsvietilo“ a uvedomila som si to – pravdu o tom, kto som, čo chcem a čo potrebujem. Slová mojej priateľky mi pripomenuli všetku múdrosť, ktorú som celé roky počúvala, no teraz som ju konečne vnímala aj vo svojom srdci.

Vzdorovanie je niekedy ako plávanie proti prúdu. Je to ťažké. Myslíte si, že plávate s prúdom, ale nie je to tak. Dajte si povolenie zastaviť sa. Vzdajte sa toho a plávajte po prúde. Tak som to urobila. Prestala som vzdorovať; vzdala som sa všetkej kontroly; otvorila som mreže väzenia a vyšla som von, aby som sa pozrela na realitu. Dovolila som chladným vodám pravdy, aby ma obmyli dôverujúc, že budem v poriadku.

Hlboko v srdci som celý čas vedela, čo mám robiť. Bolesť, ktorú som stále cítila, súvisela s tým, že som o veciach nerozprávala alebo som nežila podľa pravdy. V tom momente precitnutia som videla, že nie som zlá preto, že chcem odísť z toho vzťahu. Možno sa to ešte dá zmeniť.

Ukončila som ten vzťah a vstúpila do fázy samoty, terapie a meditácie, aby som mohla začať liečiť staré zranenia a nastúpiť cestu k zdravej sebaláske. Prvý raz v živote som si vyhradila čas pre seba. Nijaké snahy páčiť sa druhým. Nijaké veľké záväzky. Nijaký vzťah. Nijaké hľadanie pozornosti. Len ticho, meditácia a terapia.

Ako ísť ďalej

Spoluzávislosť a závislosť od lásky sú ľstivé. Musíš byť na stráži. Hoci sa ma snažili udržať pod svojou kontrolou, v skutočnosti mi pomohli uvoľniť si dušu z toho miesta ukrývania. Spôsobili, že som musela začať hľadať odpovede vo svojom vnútri a opäť objaviť, kto v skutočnosti som.

Napokon nebola som naozaj malé dievčatko túžiace po láske, uväznené v dospelom tele. Nebola som tá neistá a bojazlivá žena, ktorá sa bála samoty. Jednoducho som žila v nevedomosti. Chýbala mi jasnosť života. Bola som neprebudená.

Po čase som začala vidieť ako minulosť, vrátane môjho detstva, spôsobovala, že mi chýbala láska k sebe. Svoje pocity som zakladala na tom, ako sa ku mne správali druhí namiesto toho, aby som ich zakladala na vlastnej sebahodnote. Vyhľadala som terapiu a začala chodiť do 12-krokovej skupiny zvanej Anonymní spoluzávislí (CODA). Oboje mi pomohlo začať rozprávať svoj príbeh a uzdravovať sa. Začala som nanovo objavovať svoje skutočné ja a mať rada seba takú, aká som. A bol to dobrý pocit.

Trvalo to nejaký čas. Vyžadovalo si to úsilie. Naučila som sa, prečo odborníci hovoria, že každý človek by si mal vyhradiť rok – dva (alebo viac) v dospelosti na to, aby sa zasvätil uzdravovaniu a rastu. Aby sa naučil, kto je bez toho, aby bol intímne previazaný s iným človekom.

Dnes som vďačná za rolu, akú spoluzávislosť zohrala v mojom živote. Spôsobila, že som sa musela vážne pozrieť na svoj duševný, emocionálny a duchovný život a urobiť nejaké zmeny. Pomohla mi vrátiť sa späť a zápasiť so svojimi zraneniami z detstva, ktoré potláčali môj emocionálny rast. Priviedli ma na cestu k sebaláske. V skutočnosti mi spoluzávislosť pomohla stať sa tým, kým som dnes – radostnou, šťastnou a sebaistou ženou, ktorá sa teší z každého dňa na tejto úžasnej ceste zvanej život.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-i-finally-broke-free-from-my-love-addiction/