Ako ti môže správny vzťah pomôcť uchopiť tvoje uzdravovanie

Väčšina programov uzdravovania odporúča, aby si na začiatku svojho uzdravovania nenadväzoval žiaden vzťah. Najprv musíš venovať čas sebe a vstúpiť do nového vzťahu až potom, keď si skutočne pripravený. To znamená, keď sa dokážeš s láskou starať o seba a mať jej dostatok aj pre druhého. Dovtedy sa teš zo svojej slobody a zdravej sebalásky, pretože tak sa pripravíš na svoju nasledujúcu fázu.

Keď si uzdravený, tvoja myseľ je v zdravom stave a dokáže milovať niekoho kvôli správnym dôvodom, tvoja cesta sebaobjavovania v triezvom stave sa v skutočnosti posunie ešte na hlbšiu úroveň. Nasleduje opis toho, ako nezničiť niečo, čo môže mať potenciálne dlhodobé trvanie (tvoj vzťah alebo tvoje uzdravovanie) a ako sa namiesto toho môžeš stať v tomto procese ešte lepším človekom.

Tvoj vzťah odráža to, kto si
Keď v správnom čase nájdeš správny vzťah, tvoj nový partner posunie tvoje „sebazlepšovanie“ na vyššiu úroveň – bez ohľadu na to, či si to bude uvedomovať alebo nie. Je to tak preto, lebo pre mnohých z nás slúži vzťah ako zrkadlo. Keď sa doňho pozrieš, to, čo tam uvidíš, je odraz samého seba. Keď sa vo vzťahu pozrieš na svojho partnera, nájdeš v ňom aj aspekty samého seba.
Pre lepšie vysvetlenie toho, ako to funguje, prikladáme tento scenár. Povedzme, že máš problémy s neistotou. Tvoj partner sa vráti domov z práce neskoro a teba to vytočí. Automaticky predpokladáš, že trávil čas so svojou dobre vyzerajúcou kolegyňou. Žiarliš, ale namiesto toho, aby si za to prevzal zodpovednosť, spochybňuješ svojho partnera a správaš sa k nemu pasívno-agresívne. Netušíš, že tvoj partner prišiel neskoro preto, lebo pomáhal pri autonehode.
V tejto situácii ti tvoj partner odráža tvoju vlastnú neistotu. To sa vo vzťahoch deje dosť často, keďže partneri si navzájom odrážajú pozitívne aj negatívne kvality. Občas môžeš odrážať pozitívne veci ako je bezpodmienečná láska alebo môžeš odrážať negatívne veci ako je hnev či žiarlivosť.

Ako používať „zrkadlo“ pozitívnym spôsobom
Poznanie toho, ako tento vzťah pozitívne alebo negatívne odráža tvoje najvnútornejšie ja ti môže pomôcť v tvojom individuálnom rozvoji, ak budeš silu tohto odrazu používať zámerne. Keď budeš vnímať, že v tebe vzniká negatívna emócia ako je napr. hnev, žiarlivosť, frustrácia, strach atď., vyhraď si čas na to, aby si skutočne skúmal svoje srdce a zistil, či je pre teba táto emócia problémom alebo nie.

Skôr, než ukážeš prstom na svojho partnera alebo to naň prenesieš, skontroluj si svoje srdce. Ak si nie si istý, buď „zraniteľný“ vo vzťahu k svojmu partnerovi. Daj mu vedieť, že sa cítiš neisto a nie si si istý, či to vychádza z tvojho vnútra alebo z niečoho, čo urobil. Niekto, kto ťa miluje a chce pre teba to najlepšie, bude k tebe pristupovať úprimne. Tvrdé fakty môžu ukázať ktorýmkoľvek smerom, no je múdre v prvom rade zhodnotiť seba skôr, než budeš čokoľvek predpokladať.
Napokon je známe, že naše zatienené ja niekedy dobehne náš vzťah. Keď rozpoznáme, že už vystrkuje hlavu, poskytuje nám to príležitosť dozvedieť sa o problémoch, ktoré sme sa snažili vo svojom vnútri pochovať. Keď ich objavíš, môžeš začať novú cestu zápasu s týmito problémami a hľadať uzdravenie, aby si sa mohol posunúť ďalej s ľahším bremenom a dokonca ďalšou dávkou lásky, ktorú môžeš dať tomu druhému.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-the-right-relationship-can-help-you-dive-deeper-into-recovery/