09 jan
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Ako to zvládať v práci, keď si na začiatku uzdravovania

Bez ohľadu na to, či práve odchádzaš z liečenia alebo si už nejaký čas triezvy, počiatočné uzdravovanie môže byť občerstvujúce. Máš energiu a tešíš sa zo zmien v živote a tiež sa učíš novým spôsobom ako žiť bez drog a alkoholu. Takže keď príde čas, že sa máš opäť vrátiť do práce, môže byť zložité nájsť vyváženosť medzi starým zamestnaním a novým uzdravovaním. A ak si v zlom pracovnom prostredí, nemáš rád kolegov, tvoj šéf je zameraný na mikromanažment alebo pracuješ v prostredí, kde je vždy k dispozícii alkohol (reštauračné služby), môže to predstavovať ešte väčšiu výzvu.

Predtým, než sa vrátiš späť do práce, porozmýšľaj nad tým. Ak je tvoja práca toxická, je pre teba spúšťačom alebo máš podozrenie, že by mohla zapríčiniť tvoju recidívu, pokús sa nájsť niečo nové. Sú zamestnania, ktoré nestoja za tvoj čas a energiu a to najmä vtedy, ak by ťa mali pripraviť o tvoje uzdravovanie.

Na druhej strane sú iné druhy prác, ktoré nemusia spôsobiť okamžitú recidívu, no z dlhodobého hľadiska by mohli poškodiť tvoje uzdravovanie. Môže sa jednať o prácu s komplikovanými kolegami alebo môže ísť o nepriateľské pracovné prostredie. Časom si môžeš všimnúť, že to nie je dobré miesto a to najmä pokiaľ ide o tvoj novoobjavený pohľad na uzdravovanie. Tieto práce si často vyžadujú postoj, že to musíš nejako „doklepať“. Nemusí to byť tvojou prácou naveky, ale práve teraz ju máš a preto je najlepšie naučiť sa, ako to počas tohto procesu zvládať a posilňovať svoj charakter a uzdravovanie.

Tu je niekoľko vecí, ktoré môžeš robiť, aby si sa uistil, že máš svoje uzdravovanie pod kontrolou:

  1. Nájdi si mentora. Sponzor je užitočný, ale zváž aj profesionálneho mentora, ktorý ti môže pomôcť zvládnuť ťažkú prácu s tým, že ju využiješ ako príležitosť, aby si sa stal ešte lepším zamestnancom a posilnil svoje uzdravovanie.
  2. Urob si plán. Či sa rozhodneš zostať tam ešte mesiac alebo rok, urob si plán ako si nájsť inú prácu, kde zostaneš dlhodobo. Môže byť veľmi ľahké stratiť sa v požiadavkách každodennej práce a stratiť zo zreteľa svoje potenciálne či dlhodobé túžby. Keď si nájdeš čas na to, aby si si vytvoril plán, pomôže ti to zostať zameraným na cieľ a tiež ti to pomôže rozvinúť si malé kroky smerom k jeho dosiahnutiu.
  3. Nájdi si podporu. Ak je tvoja práca podradná, uisti sa, aby ti tvoj spoločenský život a podporný systém dávali to, čo potrebuješ: niekoho, kto ťa bude počúvať, komu sa budeš zodpovedať a kto ti poskytne bezpodmienečnú lásku. Či to nájdeš na stretnutí alebo pri káve s dobrým priateľom, pomôže ti to nájsť podporu, ktorú potrebuješ, aby si zvládal ťažké obdobia v práci.
  4. Uplatňuj obozretnosť. V práci sú dni, ktoré bývajú veľmi ťažké. Z toho dôvodu ti uplatňovanie obozretnosti môže pomôcť, aby si zostal ukotvený, zameraný na cieľ a aby ťa spúšťače nemohli ovplyvniť.
  5. Udržiavaj správnu perspektívu. Nájdi si niečo, čo ti pomôže, čo ti prinesie úľavu – môže to byť napríklad nejaký slogan – „Aj toto prejde“. Zlé zamestnanie je dočasné a často býva súčasťou života a uzdravovania. Zlá práca ti pomôže rozvíjať tvoj charakter. Ak máš dlhodobý plán, budeš takisto lepšie vyzbrojený a budeš pamätať na to, že tvoja práca nie je „naveky“, no aj napriek tomu ju potrebuješ robiť najlepšie ako vieš.

Zvládať ťažkú prácu na začiatku uzdravovania si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Choď do práce a pamätaj, že uzdravovanie aj dobrá pracovná etika sa formujú deň po dni – táto práca nemusí trvať naveky, ale lekcie, ktoré sa naučíš, ti zostanú navždy.

https://www.soberrecovery.com/recovery/how-to-navigate-a-difficult-job-when-youre-in-early-recovery/