Sedem spôsobov ako rozpoznať majstrovského manipulátora

Manipulácia úplne zapadá do dnešného sveta. Ľudia používajú moc, médiá a vzťahy, aby druhými manipulovali. V skutočnosti sa takmer každý deň stretávame so skutočne majstrovskými manipulátormi. Manipulácia je forma emocionálneho vydierania. Manipulátori používajú určité správanie, aby ovplyvnili to, ako druhí rozmýšľajú, ako sa cítia a správajú bez toho, aby si to dotyční všimli. Následkom toho manipulátor dosiahne, že dotyční urobia všetko, čo od nich chce. A presne toto je obrovský problém manipulácie: zahŕňa skryté správanie, ktoré obeť vždy nedokáže rozpoznať. Mnohí ľudia sa nechajú navnadiť a dovolia manipulátorovi, aby ich zneužíval. To je dôvod, prečo je také dôležité naučiť sa, ako rozpoznať taktiky, ktoré manipulátori používajú. Nižšie je opísaných sedem spôsobov ako rozpoznať majstrovského manipulátora:

  1. Vyvoláva v tebe pocity viny a ty nevieš prečo. Majstri manipulácie sa spoliehajú na to, že sú neustálou obeťou. Pravdepodobne majú „žolíkovú kartu s traumou“ alebo nejakú ťažkú životnú epizódu, ktoré vždy používajú, aby ospravedlnili to, čo robia nesprávne. Medzi obľúbené patria „ťažké detstvo“, „nevďačné deti“ a „nešťastie či smola“. Tieto emocionálne jazvy ukazujú s určitou dávkou pýchy a dokonca sa s nimi chvália. Ak sa napríklad sťažuješ na to, že nie sú dostatočne ohľaduplní, reagujú zvyčajne nasledovne: „Hneváš sa, že ti nevenujem dostatočnú pozornosť, ale ja som mal otca, ktorý ma opustil, keď som mal tri roky!“ To ťa odzbrojí. Kto by mohol byť taký necitlivý, aby kritizoval niekoho, kto musel prežiť takúto traumu? Je to ich hra.
  2. Nenápadne sa ti vyhrážajú. Nepriame vyhrážky sú ďalšou bežnou taktikou, ktorú manipulátori používajú. Sú bežné medzi známymi lídrami rovnako ako u malých domácich tyranov či dokonca u expertov na reklamy. Táto taktika zahŕňa očakávanie toho najhoršieho možného výsledku ako dôsledku tvojho správania. „Ak budeš ďalej takto jesť, do pol roka budeš vyzerať ako veľryba.“ Nechcú, aby si jedla a pravdepodobne k tomu nemajú nijaký argument, ktorým by to mohli podložiť. Možno ich hnevá to, že si šťastná, keď ješ zmrzlinu alebo si myslia, že na stravu míňaš príliš veľa peňazí. Nepovedia to však priamo, len ťa varujú pred hroziacou katastrofou.
  3. Sarkastickými poznámkami znehodnocujú to, čo robíš. Ak manipulátori niečo neznášajú, je to priama komunikácia. Ako hovorí známe príslovie: „Nenazvú ťa psom, ale ponúknu ti kosť“. Používajú sarkazmus, aby ťa zosmiešnili alebo zminimalizovali hodnotu tvojich myšlienok, pocitov alebo činov. Ide im o to, aby sa tí druhí cítili neistí a horší ako oni. Príkladom môže byť to, keď ti pošlú zdanlivo priateľskú správu, no medzi riadkami je skrytý pomerne agresívny obsah: „Možno keby si trochu viac čítala, mala by si aj viac významnejších priateľov“, čo sa dá preložiť ako „si nevzdelaná a tvoji priatelia sú obyčajní chudáci.“ Niekedy obete manipulácie začnú veriť tomu, že takéto zhodnotenie je skutočne snahou, ako im pomôcť, aby boli lepší. No nič nemôže byť ďalej od pravdy. Keď chce niekto niekomu pomôcť, používa priamu a úprimnú komunikáciu. A nezhadzuje toho druhého, ale ponúkne mu konkrétnu radu.
  4. Manipulátori sú takmer vždy šarmantní, očarujúci ľudia. Vedia, že skôr, než nasadneš na koňa, musíš ho pohladkať. Obyčajne začínajú tým, že sa správajú veľmi príjemne a úžasne. Budú ti lichotiť a snažiť sa ti ukázať, že majú dobrý vkus, ich rozhovory sú úžasne zábavné a sú veľmi vnímaví na tvoje očakávania. To je prvý krok. V druhom kroku sa veci začnú meniť. Keď ťa už presvedčili, akí sú úžasní, začnú ťa manipulovať celým svojím šarmom. Nastavia ti sieť s klamstvom a ty to nedokážeš objektívne zhodnotiť. Na to, čo robia, sa pozeráš dobrými očami a hoci máš občas pochybnosti, dotyčný vždy nájde spôsob ako ti pripomenúť, že o niekom, kto je taký fantastický, nemôžeš takto uvažovať.
  5. Sú samozvanými sudcami tvojho života. Bez toho, aby si to vedela, sa manipulátor zrazu stane akýmsi „duchovným vodcom“ tvojho života. Sú nesmierne zruční v tom, že druhým hovoria ako by mali žiť, hoci sami nepraktizujú to, čo kážu. Dajú ti radu a citujú pritom múdre filozofické zásady. Hovoria ti, čo máš robiť – krok po kroku. Ak to nerobíš, obviňujú ťa. Povedia ti, čo si mala urobiť a je to preto, lebo si neposlúchla ich radu, ktorú ti tak veľkoryso ponúkli. Dobrý priateľ alebo radca ti nebude hovoriť, čo máš robiť, ale pomôže ti, aby si na to prišiel, pretože každý je iný a odpoveď, ktorá platí pre jedného, sa nemusí hodiť tomu druhému. Ľudia, ktorí ťa skutočne majú radi, chcú, aby si bol slobodný, a nie na niekom závislý.
  6. Vedia veľmi dobre rozprávať a meniť tému. Majstri manipulácie sú zruční v používaní reči. Používajú kvetnatý a plynulý jazyk a vždy majú po ruke prekvapivý a duchaplný argument, hoci je založený na klamstve. Ak ťa napr. zosmiešňujú tým, že ti hovoria: „V tých šatách vyzeráš ako tučniak“ a teba to trápi, dodajú: „Prepáč. Nemyslel som si, že si taká precitlivelá.“ Víťazstvo je vždy na ich strane. Sú majstrami v tom, že z tých druhých urobia zakaždým hlupákov. Ak ich konfrontuješ, pravdepodobne vôbec nezareagujú. Rozhovor odvedú iným smerom a skôr, ako si to uvedomíš, rozprávajú o veciach, ktoré absolútne nesúvisia s tým, čo ti predtým hovorili.
  7. Šťastne hádžu vinu na teba. Rozbijú pohár a skončí to tak, že to zaplatíš ty a ešte sa im aj ospravedlníš. Klasickým príkladom je manžel, ktorého manželka nachytala ako ju podvádza. Keď mu ukáže účet za hotel, ktorý našla v jeho vrecku, nahnevá sa a začne na ňu kričať, že ju špehuje a hrabe sa mu v jeho osobných veciach. Začne jej kázať o dôležitosti dôvery vo vzťahu a o tom, ako máme jedni druhých rešpektovať. Nakoniec sa žena cíti taká vinná, že ho požiada o odpustenie za to, že ho tak veľmi „kontroluje“ a problém podvádzania sa zrazu javí ako nejaké nedorozumenie, ktoré nikdy nemala ani spomenúť.

https://exploringyourmind.com/7-ways-identify-master-manipulator/