Ako tvoje stravovanie ovplyvňuje tvoje dlhodobé uzdravovanie sa zo závislosti

Stravovanie zohráva v dlhodobom uzdravovaní zo závislosti dôležitú úlohu. Adekvátna strava a hydratácia sú nevyhnutné, keď zneužívanie alkoholu alebo drog spôsobilo v tvojom tele spúšť. Jedlo môže pomôcť aj s depresiou a hnevom, čo môžeš prežívať, keď sa začneš uzdravovať zo závislosti potom, čo si dlho žil s poruchou užívania látok.
Ako ovplyvňuje výber stravy dosiahnutie a udržiavanie dlhodobej triezvosti? Aké je spojenie medzi zdravým stravovaním a uzdravovaním sa zo závislosti? Môže správne stravovanie pomôcť vyhnúť sa opätovnému užívaniu?

Správna výživa a uzdravovanie sa zo závislosti idú ruka v ruke. Schopnosť tela uzdraviť sa vždy súvisela s dobrou, zdravou stravou. No v prípade liečby závislosti je dobré stravovanie obzvlášť dôležité. Keď máš poruchu užívania látok, je ľahké zanedbávať svoje fyzické zdravie tým, že ješ príliš veľa nezdravého jedla, nepiješ dostatok vody alebo úplne jedlo vynechávaš. Nedostatok dobrej výživy zhoršuje účinky vyčerpania, depresie, hnevu a zmeny nálad.

V prípade zneužívania opiátov sa môžu objaviť poruchy v tráviacom trakte ako je zvracanie a hnačky, čo zvyšuje možnosť podvýživy. Stimulanty potláčajú chuť do jedla, čo znamená, že ak ich človek zneužíva, môže úplne zabudnúť, že má jesť. Ak trpíš poruchou užívania alkoholu, Národný inštitút zdravia uvádza, že 50 percent tvojho každodenného príjmu kalórií môže pochádzať z toho, čo piješ, nie z toho, čo by si mal jesť.

Avšak existujú klinické dôkazy, ktoré ukazujú, že správne stravovanie počas uzdravovania sa zo závislosti môže zvýšiť šance na dlhodobý úspech. Správna výživa môže:
• znížiť depresiu
• zvýšiť energiu
• napraviť poškodenie tkanív a orgánov
• posilniť imunitný systém
• zlepšiť náladu.

Stravovanie ti môže pomôcť, aby si sa lepšie cítil po duševnej aj fyzickej stránke. Dobrá výživa umožňuje tvojmu telu a mozgu rýchlejšie sa uzdraviť z poškodenia napáchaného drogami a alkoholom. Správne stravovanie ti dokonca pomôže vyhnúť sa recidíve.

Práca s poradcom pre výživu počas uzdravovania sa zo závislosti môže pomôcť podporiť tvoj proces uzdravovania. Vyhýbať sa cukru, piť viac vody a jesť rôznorodé čerstvé ovocie, zeleninu a nemastné bielkoviny – to všetko sú dôležité kroky k celkovému zdraviu. Obzvlášť dôležité je vyhýbať sa cukru, ak sa uzdravuješ z poruchy užívania alkoholu; telo premieňa alkohol na cukor, preto je dobré vyhýbať sa obidvom týmto látkam.

Uzdravovanie sa zo závislosti je proces, ktorý opätovne štartuje telo aj myseľ učiac ich novým spôsobom zvládania životných stresov. Zmena stravovacích návykov v tom zmysle, že sa človek zameria na správnu výživu, je iba jeden z mnohých krokov potrebných pre opätovné získanie zdravia.

https://www.ridgefieldrecovery.com/blog/nutrition-and-recovery/