27 mar
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Ako závislosť ovplyvňuje mozog?

A. TOM HORVATH, PH.D., ABPP, KAUSHIK MISRA, PH.D., AMY K. EPNER, PH.D., AND GALEN MORGAN COOPER, PH.D.

Mozog je najdynamickejší a najkomplexnejší orgán v našom tele. Jeho správne fungovanie zaisťuje samotné naše prežitie. Keď náš mozog funguje správne, neustále sa prispôsobujeme nášmu prostrediu, okoliu. Ironicky je to práve schopnosť tak dobre sa adaptovať, ktorá prispieva k vytváraniu závislosti. Závislosť spôsobuje v mozgu zmeny prinajmenšom štyrmi základnými spôsobmi:

1. Závislosť spôsobuje zmeny v prirodzenej rovnováhe mozgu (homeostáza).
2. Závislosť mení chemické prostredie v mozgu.
3. Závislosť mení komunikačné vzorce v mozgu.
4. Závislosť spôsobuje zmeny v štruktúre mozgu a v ich fungovaní.

Ako závislosť spôsobuje zmeny v prirodzenej rovnováhe mozgu (homeostáze)

Závislosť narušuje dôležitý biologický proces zvaný homeostáza. Vedci považujú ľudské telo za biologický systém. Všetky biologické systémy sa pokúšajú udržiavať „normálnu“ rovnováhu, známu ako homeostáza. Mozog funguje ako „dozorca“ tejto rovnováhy. Rôznymi spôsobmi sa prispôsobuje za účelom udržania vyváženého, dobre fungujúceho biologického systému. „Normálna“ rovnováha u každého človeka je určená individuálne. Zneužívané drogy a návykové správanie vedú k zmenám v tejto normálnej rovnováhe.

Chronická prílišná stimulácia mozgu (ako tá, ktorá sa objavuje pri závislosti) narušuje udržiavanie tejto rovnováhy (homeostázy). Keď má mozog problém udržať homeostatickú rovnováhu, úžasne adaptívny mozog sa prispôsobuje. Robí to tak, že vytvára nový vyvážený bod nastavenia. Takéto vytvorenie novej rovnováhy sa nazýva allostáza.

Tieto koncepty ľahšie pochopíme, ak použijeme príklad, ktorý pozná väčšina ľudí. Povedzme, že priberiem 5 kg. Najprv sa budem iba snažiť dostať sa do svojich šiat. No obtiahnuté šaty nie sú príjemné. V určitom bode sa budem musieť prispôsobiť zmene mojej veľkosti. Nakoniec uznám, že si potrebujem kúpiť väčšie šaty. Keď to urobím, budem sa cítiť lepšie. Dospel som k akceptovaniu skutočnosti, že teraz nosím veľkosť L, kým predtým to bolo M. V dôsledku toho som zmenil moju „homeostatickú rovnováhu“ z veľkosti M na L. Keďže som si „zresetoval“ svoju veľkosť na L, teraz sa cítim pohodlnejšie. Musím mať na pamäti, že ak kvôli zlepšeniu svojho zdravia tých 5 kg schudnem, opäť si budem musieť prispôsobiť veľkosť mojich šiat. Takže hoci som teraz zdravší, stále musím urobiť nepríjemnú a nákladnú zmenu, t. j. musím si kúpiť nové šaty menšej veľkosti. Toto sa veľmi podobá nepríjemnému prispôsobovaniu, ktorým musí prechádzať mozog, keď sa ľudia snažia vzdať svojej závislosti. Hoci je to pozitívna zmena, počas toho, keď sa bude mozog prispôsobovať, budeme sa cítiť nepríjemne.

Iróniou je, že táto úžasná schopnosť mozgu prispôsobovať sa (prostredníctvom allostázy) spôsobuje výrazné zmeny vo fungovaní mozgu. Tieto zmeny zodpovedajú za mnoho druhov správania, ktoré sa spája so závislosťou, napr. 1) silná potreba zohnať drogy alebo pokračovať v škodlivých aktivitách napriek tomu, že tým škodím sebe alebo svojim blízkym; 2) problém prestať s návykovou drogou alebo aktivitou; 3) obsesívna, všetko pohlcujúca prirodzenosť závislostí do takej miery, že nič ostatné v živote nie je dôležité. Je to preto, lebo závislosť spôsobila to, že rovnováha v mozgu sa musela zmeniť tak, aby sa prispôsobila závislosti. Keď k tejto zmene dôjde, mozog si vyžaduje návykovú látku či aktivitu, aby mohol udržiavať svoju novú homeostatickú rovnováhu.

https://www.mentalhelp.net/articles/how-does-addiction-affect-the-brain/