Ako zvládať osamelosť počas sviatkov

Sviatky sú za rohom a kým sa mnohí tešia na to, že budú tráviť čas s rodinou a priateľmi, iní budú sami a budú zápasiť s osamelosťou. Keď sa človek cíti sám, je to skutočný problém, ktorý môže spôsobiť veľa smútku a depresie. Občas to človeka môže úplne premôcť. Ak si na ceste uzdravovania sa z alkoholizmu, osamelosť sa v tomto čase môže správať ako spúšťač.

Tu je niekoľko tipov, ako to počas sviatkov zvládnuť.

  1. Choď na stretnutia AA. Stretnutia AA predstavujú cennú podporu, ktorá ti môže pomôcť cítiť sa menej osamelo a oslabiť pokušenie napiť sa. Môžeš tam nadviazať nové priateľstvá s ľuďmi, ktorí ťa budú akceptovať a povzbudzovať. Niektorí z návštevníkov sa môžu stať tvojimi dobrými priateľmi, čo ti pomôže zvládať osamelosť. Na stretnutiach buď otvorený a priateľský, aby si mohol nadviazať blízky vzťah s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. Takisto nezabúdaj na to, že účasť má byť pravidelná, aby si dostával povzbudenie a takisto mal príležitosť spoznať sa s druhými.
  2. Stretávaj sa s priateľmi. Stráv sviatky v spoločnosti dobrých priateľov. Už len to, že sa s nimi budeš rozprávať a lepšie ich spoznávať, ti pomôže odvrátiť pozornosť od neželaných pocitov, čo môže byť pre teba veľmi prospešné. Možno budeš musieť vynaložiť úsilie, aby si sa s nimi stretol, keďže ľudia sú zaneprázdnení a možno sami nebudú stretnutie iniciovať. Rozprávaj sa s druhými, naplánuj si veci a zapíš si ich do kalendára.
  3. Zapoj sa do dobrovoľníckej činnosti. Nič nie je užitočnejšie ako pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Pomáha nám to pochopiť, akí sme šťastní, že môžeme niečo robiť pre iných a prináša to aj skutočnú odmenu. Vyhraď si na to počas sviatkov čas a nezabúdaj, že aj tie najmenšie veci, ktoré druhým venujeme, ti môžu pomôcť zabudnúť na to, aký si osamelý. Takisto pomôže pripomínať si, že aj iní sa cítia osamelo, takže dobrovoľnícka činnosť pomáha obom stranám.
  4. Venuj sa koníčkom. Nová záľuba ti môže veľmi pomôcť prekonať osamelosť počas sviatkov. Možno môžeš ísť na túru alebo si zalyžovať. Vždy si sa chcel naučiť cudzí jazyk, tak to môžeš skúsiť online alebo sa prihlásiť na kurz. Je veľa koníčkov, z ktorých sa dá vyberať, tak môžeš skúsiť rôzne možnosti, aby si sa presvedčil, čo sa ti naozaj páči. Toto ti určite pomôže v boji s osamelosťou.
  5. Odpusť a choď ďalej. Keď sa cítime osamelo, často je tou najlepšou podporou prítomnosť našich blízkych. No staré zranenia nás môžu viesť k tomu, aby sme si stavali hradby a nepustili ich k sebe. Možno máme v sebe vzdor či iné negatívne emócie v súvislosti s tým, čo sa stalo v minulosti. Možno je čas prelomiť tie múry strachu alebo hnevu a nanovo nadviazať spojenie. Niekedy pomôže, keď povieme „je mi ľúto“ a „odpúšťam ti“; môže sa stať, že múry ihneď padnú a takmer hneď sa vzťahy uzdravia.

Čo najviac sa sústreď na veci, ktoré ti v tomto období spôsobujú radosť. Čo v tebe vyvoláva radosť? Keď sa budeš snažiť robiť drobnosti, ktoré v tebe vyvolávajú dobré pocity, je pravdepodobné, že ťa budú menej trápiť okamihy osamelosti.

https://www.soberrecovery.com/recovery/loneliness-during-the-holidays-how-to-cope/?utm_source=newsletter&utm_campaign=CO_363868/