Ako zvládať tých, ktorí sa hnevajú na tvoje hranice

Keď si vo vzťahu k niekomu stanovíš nové hranice, najbežnejšia forma odporu je hnev. Ľudia, ktorí sa na iných hnevajú kvôli stanoveniu hraníc, majú problém s charakterom. Sú zameraní na seba a myslia si, že svet existuje pre nich a pre ich pohodlie. Druhých vnímajú ako určitý „prídavok, predĺženie“ seba.

Tu je šesť krokov na zváženie v situácii, keď niekto reaguje na tvoje hranice hnevom:
1. Uvedom si, že ten, čo sa na teba hnevá kvôli tomu, že si si stanovil hranice, je práve ten, čo má problém.
2. Vnímaj hnev realisticky. Hnev je iba pocit vo vnútri druhého človeka. Nemôže sa „dostať do tvojho vnútra“, ak to nedovolíš. Nechaj, nech hnev zostáva v tom druhom.
3. Nedovoľ, aby sa jeho hnev stal podnetom preto, aby si ty niečo urobil. Ľudia, ktorí si neurčili hranice, automaticky reagujú na hnev druhých. Zachraňujú ich, vyhľadávajú ich súhlas, schválenie alebo sa hnevajú sami na seba.
4. Zaisti, aby bol tvoj podporný systém funkčný. Ak si ideš stanoviť určité limity vo vzťahu k človeku, ktorý ťa ovláda svojím hnevom, najprv sa porozprávaj s ľuďmi v tvojom podpornom systéme a urob si plán. Priprav sa na to, čo povieš. Priprav sa aj na to, čo povie dotyčný, ktorý je nahnevaný a svoju odpoveď si dopredu naplánuj.
5. Nedovoľ, aby ťa nahnevaný dotyčný nahneval. Udržiavaj láskyplné stanovisko, no zároveň mu povedz „pravdu v láske“. Ak máme nastavené hranice, budeme mať od dotyčného dostatočný odstup, aby sme ho dokázali milovať.
6. Buď pripravený použiť fyzickú vzdialenosť a iné limity, ktoré posilňujú dôsledky. Život jednej ženy sa zmenil, keď si uvedomila, že môže povedať: „Nedovolím, aby na mňa niekto kričal. Pôjdem do inej miestnosti a budem tam dovtedy, kým sa rozhodneš, že o tom môžeš hovoriť bez toho, aby si na mňa útočil. Keď to dokážeš, budem sa s tebou rozprávať.“

Ak si budeš udržiavať hranice, tí, ktorí sa na teba hnevajú, sa budú musieť prvý raz naučiť sebakontrole namiesto toho, aby kontrolovali iných, čo im aj tak škodilo. Keď viac nebudú mať nad tebou kontrolu, nájdu si iný spôsob, akým sa k tebe budú správať.

https://www.boundaries.me/blog/how-to-handle-those-who-get-angry-at-your-boundaries?fbclid=IwAR3nbYlIKdNizt-ixrfsl3FIidV0ijPzyEYSwMg4oiDYJwgB5m6oUyAWT9w