Aký je rozdiel medzi triezvosťou a uzdravovaním?

Ak si „triezvy“, ale neuzdravuješ sa, môžeš zápasiť s tým, že sa usiluješ dosiahnuť svoj cieľ stať sa menej závislým od alkoholu. Je to preto, lebo v živote človeka s poruchou užívania alkoholu sú toto dve veľmi odlišné štádiá. Hoci je triezvosť dôležitá, je iba prvým krokom na ceste uzdravovania.
Tento článok vysvetľuje rozdiel medzi triezvosťou a uzdravovaním a poukazuje na to, že oboje je nevyhnutné pre ovládanie závislosti. Prečo je triezvosť iba jedným krokom na ceste uzdravovania?

Čo je triezvy život?
Alkoholici, ktorí sa usilujú „zvládnuť so sami“, sa môžu usilovať o triezvosť jednoducho tým, že sa vyhýbajú alkoholu. Hoci to môže nejaký čas fungovať, obyčajne tento prístup neadresuje samotnú závislosť. Môže to znamenať, že prechádzaš sériou období triezvosti, po ktorých nasledujú obdobia ťahov a tento cyklus závislosti sa stále opakuje.
Podľa časopisu Psychology Today sa to nazýva triezvosť pomocou „zaťatých pästí“ – je to len akási „polovičatosť“, ktorá len zriedkavo zasahuje kľúčové zložky, ktoré v skutočnosti spôsobujú závislosť od alkoholu.

Pravdou je, že alkohol zapĺňa to vnútornú prázdnotu, takže pravdepodobnosť nahradenia jednej závislosti inou je pri snahe o triezvosť veľmi vysoká. Hoci zastaviť pitie je dôležité, je to len prvý krok smerom k uzdravovaniu.

Ako sa odlišuje triezvosť od uzdravovania?
Liečenie v našom zariadení ti pomáha zvládať emocionálne, behaviorálne a fyzické zložky choroby. Byť triezvy znamená len to, že nepiješ. To je imperatív pre zahájenie uzdravovania, no je to iba začiatok cesty.

Na druhej strane uzdravovanie je dôsledný proces sebaskúmania, ktorý sa zaoberá všetkými záležitosťami vedúcimi k problému s alkoholom. Hoci je základná porucha fyzická, emocionálny stres, ktorý viedol k tejto „samoliečbe“, fyzický nie je. V našej liečebni (v Seattli) riešime obidve zložky. Uzdravovanie je celkový proces hojenia emocionálnych zranení, ktoré viedli k chorobe alkoholizmu.

Uzdravovanie sa usiluje o zahojenie trhlín medzi tebou a tvojimi blízkymi. Takisto má za cieľ zmeny v správaní, ktoré ti pomôžu zvládať situácie, kedy túžiš zdvihnúť pohárik. Rozpoznanie vnútorných pocitov, ktoré prichádzajú s týmito situáciami, nemá nič spoločné s triezvosťou, no triezvosť je nevyhnutná pre konfrontáciu týchto problémov s jasnou hlavou.
Hoci je veľa ciest, ktoré vedú k uzdraveniu, triezvosť je len prvý krok na dlhej ceste sebaobjavovania, rastu a liečby. Liečba v Seattli je zostavená tak, aby ti pomohla riešiť vnútorné aj vonkajšie problémy, ktoré viedli k látkovému užívaniu. Tieto programy ťa naučia novým zručnostiam potrebným pre to, aby sa tvoj život zmenil k lepšiemu. Táto liečba je nevyhnutnou súčasťou zlepšenia tvojho života.

(Poznámka k prekladu: Hoci sa v článku spomína liečebňa v Seattli, aj na Slovensku je veľa liečební, ktoré ponúkajú podobný prístup.)

https://www.ridgefieldrecovery.com/blog/difference-sobriety-recovery-seattle-rehab/