Aký je skutočný význam uzdravovania?

Myslel som si, že keď už neberiem drogy, znamená to, že som sa „uzdravil“ zo svojej závislosti. Už som nebral lieky ani drogy, a tak – podobne ako pri rakovine – som bol v remisii (teda choroba bola na ústupe). To som si aspoň vtedy myslel.

Keď som v jedno popoludnie sedel a napoly počúval moju terapeutku, ktorá rozprávala o spôsoboch ako sa posúvať v triezvosti, zrazu ma zaujalo niečo, čo povedala a čo zmenilo smerovanie môjho života. Vravela: „Môžete celý zvyšok svojho života stráviť triezvy alebo sa môžete uzdraviť a zvyšok svojho života naozaj žiť.“ Až do tohto momentu mi nikdy nenapadlo, že je niečo viac, o čo by som sa mal usilovať než len zostať triezvy. Abstinencia, triezvosť a uzdravovanie – všetky tieto výrazy som pokladal za to isté. Nevedel som, že je medzi nimi veľký rozdiel.

Každý deň, keď zostávam triezvy, je o tom, že vyhrávam fyzickú časť boja proti závislosti. No závislosť zahŕňa oveľa viac než len fyzickú stránku. Je to choroba, ktorá zahŕňa aj myseľ a dušu. Bol som dosť dlho triezvy, kým som začal skutočné uzdravovanie, ktoré bolo a stále je procesom uzdravovania sa a učenia sa toho, ako milovať človeka, ktorým som.

Ako závislí trávime veľa času v pocitoch viny a sebanenávisti. Potom sa posunieme k tomu, že nenávidíme aj ostatných (okrem predavačky v obchode s alkoholom). Keď začneme proces uzdravovania, naučíme sa, že hoci sme robili zlé rozhodnutia, stále sme hodní byť milovaní.

Chceme sa dostať na to isté miesto slobody a pokoja, no to, ako sa tam dostaneme, je u každého z nás iné. Pre niektorých je pre úspech potrebná štruktúra 12-krokového programu. Iní si vyberú liečbu, terapiu, cirkev alebo kombináciu všetkých troch. Moja triezvosť sa začala, keď som bol v liečebni, no skutočne uzdravovať som sa začal až počas následnej terapie. Využívam celý proces uzdravovania a usilovne pracujem na budovaní života, ktorý je zmysluplný a šťastný. Je pre mňa vzrušujúce rozmýšľať nad budúcnosťou a nad tým, čo má pre mňa pripravené.

Ďalšie nástroje, ktoré môžu pomáhať v uzdravovaní, zahŕňajú cvičebné programy, jogu, meditáciu, akupunktúru, svojpomocné semináre či iné aktivity, ktoré ti prinášajú pokoj a radosť.

Tak, ako bola predtým závislosť spôsobom tvojho života, tak sa spôsobom tvojho života teraz stáva uzdravovanie. Uzdravovanie znamená oveľa viac než len zostať triezvy. Je to celoživotná skúsenosť spoznávania samého seba a naozajstného vychutnávania si života.

https://www.soberrecovery.com/recovery/what-is-the-true-meaning-of-recovery/