Väčšina ľudí si asi nespája rakovinu s konzumáciou alkoholu, no nové štúdie zistili, že aj striedme pitie môže zvýšiť riziko rozvoja niekoľkých druhov rakoviny.

Podľa Americkej spoločnosti klinickej onkológie môže 5-6 percent úmrtí na rakovinu vo svete byť priamo spojených s konzumáciou alkoholu. Medzi druhy rakoviny, ktoré jasne súvisia s pitím, patrí rakovina úst, hrtana, hltana, pažeráku, pečene, prsníka, hrubého čreva a konečníka.

Užívanie alkoholu modifikuje bunky DNA

Alkohol, známy aj ako etanol, patrí podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny do prvej skupiny karcinogénov. Do rovnakej skupiny patrí aj plutónium, arzén a formaldehyd.

Alkohol pri kontakte nielen zabíja bunky, ale aj poškodzuje ich štruktúru ako aj DNA v nich. Keď sa bunky s poškodenou DNA replikujú, posúvajú toto poškodenie novým bunkám, ktoré zapríčiňujú abnormálny rast alebo rakovinu, ktorá sa potom môže rozšíriť do ostatných orgánov. Tkanivo, ktoré prichádza do priameho kontaktu s etanolom, ako je tkanivo na hlave, v ústach a na krku, je v najvyššom riziku vzniku rakoviny.

Keď pečeň spracuje etanol, mení sa na acetaldehyd, čo je vysoko karcinogénny vedľajší produkt, ktorý taktiež spôsobuje úmrtnosť buniek a poškodzuje DNA. Vystavenie tomuto vedľajšiemu produktu zvyšuje riziko rozvoja rakoviny kože a pečene.

Najmä ženy sú vo vysokom riziku rozvoja určitých druhov rakoviny, ako je rakovina prsníka kvôli nedostatočnému štiepeniu estrogénu. Keď sa úroveň estrogénu v tele hromadí, rovnako stúpa riziko rozvoja rakoviny prsníka, vaječníkov a maternice. Štúdia, ktorá bola realizovaná v Spojenom kráľovstve, zistila, že na každých 10 gramov alkoholu skonzumovaného v priebehu dňa pripadá 12 percentné zvýšenie rizika rozvoja rakoviny prsníka.

Ďalšie zdravotné riziká

Niektoré štúdie, vykonávané na zvieratách, zistili, že alkohol môže povzbudzovať nárast rakoviny, ktorá je už v tele prítomná, v dôsledku poškodenia imunitného systému a/alebo zvyšovaním produkcie rastových hormónov.

Okrem toho alkohol poškodzuje schopnosť tela absorbovať a štiepiť výživné látky vrátane vitamínu C, B, A, D a E, ako aj kyseliny listovej a karotenoidov, ktoré znižujú riziko rozvoja chorôb ako je rakovina.

Priberanie na hmotnosti, ktoré je ďalším možným vedľajším účinkom pitia alkoholu a ďalšou z vedúcich príčin rakoviny, ešte viac zvyšuje toto riziko.

Hoci riziko v sebe skrýva aj striedme pitie, najväčšie riziko je u tých, ktorí pijú nárazovo alebo pijú dlhodobo. Okrem toho sa veľmi odporúča, aby jednotlivci v spojitosti s užívaním alkoholu neužívali aj tabakové výrobky, pretože toto spárovanie ešte výraznejšie prehlbuje riziko rozvoja niektorých foriem rakoviny – najmä rakoviny úst, hltanu a hrtanu.

https://www.soberrecovery.com/addiction/how-does-alcohol-cause-cancer/