Cesta uzdravovania zo závislosti v 9 krokoch

Cesta každého človeka zo závislosti je odlišná. Dôležité je nikdy sa nebáť požiadať o pomoc.

Špecifiká cesty každého človeka zo závislosti sú odlišné, no u väčšiny nasleduje podobný vzorec: „dno“, po ktorom nasleduje rozhodnutie niečo urobiť; počiatočné, často traumatizujúce fyzické a duševné prispôsobovanie sa životu bez látky; postupné ustanovenie „nového normálneho“ a niekde tam aj práca na ťažkostiach, ktoré viedli k závislosti a pomoc, aby sa dotyčný cítil oveľa silnejšie než kedykoľvek predtým.

Pamätaj, že každý je iný – len buď k sebe úprimný v súvislosti s tým, ako to zvládaš a využívaj všetky nástroje uzdravovania, ktoré ti pomáhajú. Nikdy sa neboj požiadať o pomoc.

1. Priznaj, že máš problém

U mnohých tento krok nasleduje po zlej skúsenosti: možno po hroznej noci, či strate práce alebo vzťahu. Nech je tvoja zlá skúsenosť akákoľvek, pamätaj, že hoci byť na dne je hrozný pocit, už sa odtiaľ nedá ísť nikam, len nahor. Je to pokorujúce, no zároveň zmocňujúce miesto. Ak si sa rozhodol prečítať si to, zrejme máš problém. Je celkom v poriadku, ak ti chvíľu potrvá dostať sa k tomuto kroku; len ďalej čítaj všetky informácie, ktoré o uzdravovaní nájdeš a buď k sebe úprimný.

2. Vyhľadaj podporu

U mnohých, ktorí sa uzdravujú, tento krok spôsobil rozdiel medzi konečným, úspešným pokusom o triezvosť a všetkými predchádzajúcimi, ktoré boli neúspešné. Podpora nemusí vždy znamenať AA; môže to byť aj priateľ, príbuzný, lekár či podporná skupina online. Pre väčšinu ľudí je podstatné, aby sa porozprávali s niekým o tom, čo sa deje. Udržiava ťa to v stave zúčtovateľnosti a poskytuje podporu vtedy, keď ju potrebuješ. Vždy môžeš svoju triezvu komunitu rozširovať, no je dobré, ak si uvedomuješ, akú podporu máš práve teraz.

3. Detoxifikácia

Niekoľko prvých dní triezvosti môže byť po fyzickej stránke veľkou výzvou; môžeš prežívať abstinenčné príznaky alebo mať hrozný stav „po opici“ po poslednom záťahu. V závislosti od závažnosti svojej závislosti môžeš počas detoxifikácie potrebovať medicínsku supervíziu. Ak máš pochybnosti, poraď sa s odborníkom. Vydrž; prejde to.

4. Začiatok triezvosti + postakútne abstinenčné príznaky

Syndróm postakútnych abstinenčných príznakov je kontroverzná téma: niektorí hovoria, že neexistuje. Je to stav hneď potom, čo odozneli bezprostredné fyzické vzruchy a môže mať veľa podôb, napr. podráždenosť, paniku, úzkosť, problémy so spánkom, depresiu, problém sústrediť sa. Takisto môže trvať dlhý čas – v niektorých prípadoch aj niekoľko rokov, hoci vo všeobecnosti sa jeho prejavy časom výrazne zoslabujú. Bez ohľadu na to, či si presvedčený o syndróme postakútnych abstinenčných príznakov alebo nie, je veľmi nepravdepodobné, že by si sa odrazu začal cítiť veľmi dobre a to najmä v počiatočných štádiách; pravdepodobne sa budeš musieť veľa učiť o svojej triezvej komunite. Budeš čeliť ťažkostiam, ako keď si bol triezvy prvý víkend, a začneš žialiť nad stratou vzťahu so svojou drogou. Môžeš mať pocit, akoby si strácal starého oddaného priateľa, no nezabúdaj, aký bol tento vzťah dysfunkčný a akým peklom si musel na jeho konci prechádzať. Nie si sám. Každý uzdravujúci sa závislý prechádza touto ťažkou fázou a potom sa ocitne na lepšom mieste.

5. Nové rutiny

V určitom bode pominie fáza smútenia aj hnev a uvedomíš si, že si sa zabehal v určitých nových rutinách. Možno je to 12-krokové stretnutie, kde sa vždy po práci zastavíš, keď máš pocit, že si zraniteľný alebo večerná rutina či ranné cvičenia, keď ti rána opäť patria. Nahradenie zlých návykov novými zdravými môže byť jednou z najsilnejších súčastí uzdravovania. Po rokoch, čo drogy a alkohol riadili každé tvoje rozhodnutie, začínaš teraz robiť svoje vlastné rozhodnutia o tom, ako tráviš čas.

6. Ružové oblaky

Počas prvých niekoľkých mesiacov triezvosti, keď začneš pevne kráčať, možno budeš mať také dobré dni, že si budeš pripadať akoby si kráčať vo vzduchu. Niektorí to nazývajú „ružové oblaky“. V tejto fáze už lepšie spávaš, dokážeš ušetriť dosť peňazí, vyzeráš lepšie, opäť máš čas na koníčky a to najdôležitejšie – chemikálie ti už nekolujú v tele a nenarušujú tvoje chemické telesné procesy. Realita je taká, že budeš mať aj dni bez ružových oblakov, no všetky tie pozitívne zmeny ti už zostanú.

7. Daj si svoj život do poriadku

Každý, kto zápasí so závislosťou, nechá niektoré veci tak. Možno si nezaplatil dane alebo si až po krk v dlhoch, možno si desať rokov nebol u zubára, možno potrebuješ trocha zhodiť. Veľa ľudí v AA chce skočiť rovno do 8. kroku: „Urobili sme zoznam všetkých ľudí, ktorým sme ublížili a boli sme ochotní to napraviť.“ Určite príde čas, keď budeš mať dosť sily riešiť tieto veci, ale neuponáhľaj to. Zostať triezvym je samo o sebe veľkou prácou – na toto sa zameraj v počiatočných fázach triezvosti. Keď si na seba naložíš veľa úloh, keď ešte nie si celkom pripravený, je to najlepšia cesta k recidíve. Niektoré z týchto vecí budeš pravdepodobne pripravený urobiť, keď budeš mať za sebou niekoľko mesiacov triezvosti.

8. Vyhýbaj sa recidíve

Keď si už zabehnutý v novom spôsobe života a všetko je oveľa ľahšie zvládnuteľné, je ľahké sa uspokojiť. Choroba závislosti si vyžaduje neustálu bdelosť a jedným z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť recidíve, je rozpoznať „recidívu“ – stav, kedy sa cítiš neschopný zvládať beci bez pitia, resp. dávky. Možno si prestal s pravidelným cvičením alebo pravidelnými spojeniami so svojou triezvou komunitou alebo si veľa pracoval či nepožiadal o pomoc. Nech je to čokoľvek, recidíva udrie, keď sa cítiš zraniteľný, takže úspešné uzdravovanie závisí od toho, či sa o seba staráš a učíš sa rozpoznávať stavy, ktoré predchádzajú pád.

9. Teš sa z triezveho života, ktorý máš pred sebou!

V určitom štádiu si uvedomíš, že od tvojej poslednej myšlienky na pitie/drogy uplynuli celé dni, týždne či dokonca mesiace. Keď nie si ničím posadnutý, otvára sa ti život a dokážeš si vychutnávať krásu každého dňa. Nebude to dokonalé a stanú sa aj zlé veci, lebo taký je život. No ak nepoľavíš a budeš využívať všetky nástroje, ktoré ti pomáhajú, onedlho si uvedomíš, že zvládaš aj životné výzvy v triezvom stave a to je naozaj úžasný pocit. A teraz, keď máš každý deň ambíciu urobiť viac než len zájsť do obchodu, aby si si kúpil kolu, začneš žať odmeny v každej oblasti života.

https://drugabuse.com/addiction-recovery-process/