Cvičenie môže pomôcť fajčiarom zbaviť sa tohto návyku, odhaľuje nový výskum.
Odborníci na Univerzite St George v Londýne skúmali mechanizmus, ktorý sa skrýva za tým, ako cvičenie chráni telo pred nikotínovou závislosťou a abstinenčnými príznakmi.
Štúdia ukazuje, že dokonca mierne intenzívne cvičenie značne znižuje závažnosť nikotínových abstinenčných príznakov.
Odborníci tiež ukázali, že dochádza k zvýšenej aktivácii receptora v mozgu, nazývaného alfa7 nikotínový acetylcholin, ktorý je cieľom nikotínu.
Zistenia podporujú ochranný účinok cvičenia, ktorý predchádza ukončeniu fajčenia a bráni rozvoju fyzickej závislosti, čo môže pomáhať zbaveniu sa fajčenia znížením intenzity abstinenčných príznakov.
Dr Alexis Bailey, neurofarmakologický docent na Univerzite St George v Londýne povedal: „Tento dôkaz ukazuje, že cvičenie znižuje nikotínové abstinenčné príznaky u ľudí; avšak mechanizmus sprostredkujúci tento účinok zostáva neznámy. Náš výskum objasňuje ako ochranný účinok cvičenia proti nikotínovej závislosti naozaj funguje.“
V tejto štúdii myši, ošetrené nikotínom, robili dve alebo 24-hodinové cvičenia denne na točiacom sa kolese a ukázalo sa, že u nich došlo k výraznému zníženiu intenzity abstinenčných príznakov v porovnaní so skupinou, ktorá bola bez fyzickej aktivity.
Tento výskum je publikovaný v Britskom farmakologickom časopise.
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171219220355.htm