Prežívanie abstinenčných príznakov od alkoholu je veľmi nepríjemné a pre niektorých ľudí dokonca životu nebezpečné. Niekedy môže človek medzi ostatnými príznakmi ako sú trasúce sa ruky, potenie, nevoľnosť, zvracanie a nespavosť zažiť aj delírium tremens, ktoré môže ohroziť život.
Čo je delírium tremens?
Je to forma zmien v duševných či nervových systémoch, ku ktorých dochádza, keď človek po ťažkom pití prestane piť alkohol. Najčastejšie sa objavuje u ľudí, ktorí nadmerne pijú viac ako 10 rokov a potom naraz prestanú. Jeho symptómy sa často prejavia do 48-96 hodín po poslednom napití, no v niektorých prípadoch sa môžu objavovať aj po 7-10 dňoch.
Ako dlho delírium tremens trvá?
Toto je častá otázka tých, ktorí sa znepokojujú kvôli symptómom spojeným so zastavením konzumácie alkoholu. U niektorých môže trvať len 24 hodín, no u iných aj päť dní. Dĺžka typicky závisí od toho, ako dlho dotyčný pil a koľko alkoholu vypil.
Čo spôsobuje delírium tremens?
Hoci sa o presnej príčine niekedy diskutuje, za jeden z najrozšírenejších dôvodov sa považuje to, že nadmerné pitie alkoholu narušuje schopnosť tela regulovať neurotransmiter GABA.
Keď niekto nadmerne pije, telo si mýli alkohol s týmto neurotransmiterom a v dôsledku toho znižuje jeho produkciu. Keď chronický alkoholik prestane piť a úroveň alkoholu v organizme klesne, telo zisťuje, že nemá dostatok tohto neurotransmiteru, aby správne fungovalo a v dôsledku toho dochádza k delíriu.
To môže v závislosti od pacienta trvať rôzne dlhý čas. Súčasná psychiatria uvádza, že „sa zdá, že mozog dokáže kompenzovať vzostup alkoholových GABA neurónov reguláciou dráždivých neurónov (dehydrogenázou). Alkohol vplýva na neuróny, dôsledkom čoho je, že odňatie alkoholu spúšťa „dráždivý stav“, až kým sa mozog dokáže prispôsobiť delikátnej nerovnováhe medzi dráždením a spomaľovaním, čo je proces, ktorý trvá týždne až mesiace.“
Symptómy delíria tremens:
Záchvevy tela, zmeny v duševných funkciách, zmätok, znížená pozornosť, hlboký spánok trvajúci viac ako deň, delírium (blúznenie), rýchle zmeny nálady, halucinácie, nepokoj, malátnosť.
V ťažkých prípadoch môže dôjsť aj ku kŕčom, pri ktorých sa celé telo prudko trasie (ako pri epileptických záchvatoch) a najpravdepodobnejší výskyt je medzi 6-48 hodinami po poslednom napití.
Liečba delíria tremens
Dotyčný je vo väčšine prípadov hospitalizovaný, aby mohol byť monitorovaný. Bežnou liečbou je podávanie sedatív ako Librium či Valium. Dôvodom je, že tieto lieky umožňujú potlačenie podráždenosti nervového systému, čím znižujú príznaky delíria. Hoci delírium je pod primeranou starostlivosťou zvládnuteľné, u 5-15 % pacientov je SMRTEĽNÉ.
https://www.therecoveryvillage.com/recovery-blog/understanding-delirium-tremens-dts/