12 sep
  • By ZBZ Admin
  • Cause in

Čo robiť, keď sa nemáš na koho obrátiť

Prechádzať liečbou závislosti je jednou z najťažších skúseností,  akú človek môže mať. Vyžaduje si nespočetné hodiny, skúmanie dobre poukrývaných pocitov a nanútenie vyniesť ich na svetlo a prediskutovať. Liečba si taktiež vyžaduje podporu celého tímu, keďže je prakticky nemožné, aby pacient úspešne prekonal svoju závislosť sám. Obyčajne je potrebný odborný tím ako terapeut a psychiater, no integrálnou súčasťou je aj podpora rodiny a priateľov.

Takže čo robiť, keď nemáš podporu rodiny ani priateľov? Pre tých, ktorí sa nachádzajú v tejto zložitej situácii – nestrácajte nádej. Stále existujú spôsoby ako úspešne zvládnuť liečbu.

  1. Oslovte odborného poradcu – Odborníci v terapii majú skúsenosti a cit, aby pomáhali závislým jednotlivcom. Je to to, čo študovali a čomu zasvätili svoj život. Využívajte ich čo najviac. Väčšina terapeutov je v naliehavých prípadoch otvorená pre telefonické hovory. Ak cítite potrebu naliehavo riešiť svoju závislosť, spojte sa so svojím terapeutom. Pravdepodobne vám rád poskytne rýchlu pomoc, aby vám pomohol upokojiť sa. Účasť na terapeutických sedeniach je takisto veľmi dôležitá. Využite svoj čas, aby ste prediskutovali čokoľvek, čo vás počas týždňa znepokojovalo a využite každú asistenciu tam, kde ste mali nutkanie vrátiť sa k svojej závislosti. Napokon na to je terapeut. Poskytne vám potrebnú radu ako sa posunúť ďalej. Ak vás vaša rodina počas liečby nebude podporovať, hovorte o tom so svojím terapeutom a odkomunikujte mu rodinnú situáciu. Je pravdepodobné, že váš terapeut sa už stretol s bývalými pacientami, ktorí boli v rovnakej situácii a bude vedieť, ako ďalej postupovať, aby bola vaša liečba úspešná.
  2. Nadviažte spojenie s ostatnými pacientmi na skupinových sedeniach – Existuje rozdiel medzi bežnými priateľmi a priateľmi, s ktorými chodíte na terapiu. Títo priatelia sú veľmi dobrou pomocou, pretože vám najlepšie budú rozumieť. Takisto ich nebudete vnímať ako autority, čo môžete niekedy pociťovať v súvislosti s terapeutmi. Vedia, aké to je trpieť závislosťou, rozumejú tomu, aké je to ťažké a aké nemožné sa občas zdá uzdravovať sa. Keď budete potrebovať vyplakať sa a nebudete mať k dispozícii podporu svojej rodiny, obráťte sa na kolegu, ktorý podstupuje rovnakú liečbu ako vy. Bude vedieť presne ako sa cítite viac, než ktokoľvek iný, pretože zažil rovnaké emócie na vlastnej koži.
  3. Pripojte sa ku komunite online – Ak sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžete zúčastniť osobných stretnutí, aj napriek tomu môžete čerpať výhody z toho, že ste súčasťou triezvej komunity. Hoci sú osobné interakcie stále primárnym prostriedkom podpory, kontakt s inými v uzdravovaní cez podporné skupiny online môže pomôcť doplniť váš plán uzdravovania a pripomenúť vám, že v tom nie ste sami.
  4. Využívajte poradenské linky – V živote budú momenty, keď to budete musieť zvládnuť sami. Keď to bude ťažké a budete mať pocit, akoby na vás nikomu nezáležalo, pamätajte, že to hovorí váš závislý hlas a to, čo vraví, je nesprávne. Majte po ruke zoznam krízových liniek a využite ho skôr, než budete v recidíve. Budete v spojení s človekom, ktorý vie ako počúvať a dávať otázky súvisiace s vaším problémom. Snažte sa s ním rozprávať o tom, čo v danom momente cítite a uvidíte, ako sa budete cítiť potom.

Každý má dostatok síl, aby porazil závislosť. Nemusíte mať po boku rodinu, aby ste sa uzdravili. Pomoc je okolo vás, len ju musíte využiť.

https://www.soberrecovery.com/addiction/when-you-have-no-one-to-turn-to/