Desať oblastí, v ktorých sa tvoj život zlepší, keď budeš žiť triezvo

Rozmýšľaš, aké by to bolo, keby si bol triezvy? Potrebuješ si pripomenúť, prečo je lepšie byť triezvym? Pozri si týchto desať oblastí, v ktorých sa život definitívne zlepší, keď si triezvy

Na začiatku uzdravovania pravdepodobne stále zápasíš s predstavou, aký bude život bez tvojej závislosti. Žiť triezvo je niečo nové a divné, no zároveň je to neuveriteľne odmieňajúce. Keď si si myslel, že výhody ti prinášala konzumácia drog a alkoholu, nedá sa to porovnať s výhodami, ktoré získaš z triezveho života.

Tu je iba 10 príkladov z mnohých oblastí, ktoré urobia tvoj život úžasným.

1. Zlepšia sa ti vzťahy

Keď si triezvy, dokážeš nadväzovať a udržiavať zdravšie vzťahy. Ak si rodič, toto je obrovská oblasť, v ktorej triezvy život bude pozitívne ovplyvňovať nie len tvoj život, ale aj životy tvojich blízkych. Opätovne si vybudovať zdravé vzťahy s deťmi môže trvať nejaký čas, no bez pochýb budeš oveľa trpezlivejším, reálnejším a pozitívnejším rodičom.

Takisto sa staneš lepším priateľom. Budeš mať viac času pre podporovanie zmysluplných vzťahov a okrem toho sa asi staneš aj spoľahlivejším a úprimnejším. Keď sa v uzdravovaní lepšie spoznáš, budeš vedieť, aké veci ťa zaujímajú a nájdeš si priateľov, ktorí majú rovnaké záujmy ako ty. Triezve vzťahy sú pravdepodobne tie najpodporujúcejšie a najnaplňajúcejšie vzťahy, aké si kedy mal.

2. Zlepší sa ti pamäť

Nebudeš zabúdať ani vynechávať dôležité udalosti, ako sú narodeniny tvojich detí. Už sa nebudeš budiť plný hanby, ľútosti a premýšľania nad tým, čo sa stalo predošlý večer. Keď si triezvy, pamätáš si všetko. Viac si uvedomuješ detaily svojho života – napr. úsmev neznámeho človeka či novo zakvitnutý kvet. Okrem toho ti triezvy život poskytne mentálnu jasnosť, aby si objavil osobné záujmy a splnil si svoje ciele.

3. Budeš lepšie vyzerať

Keď prestaneš svoje telo otravovať toxínmi, tvoja pleť bude nevyhnutne vyzerať lepšie. Vyčistia sa kožné závady, zjemnia sa vrásky aj tmavé kruhy. Niektorí ľudia zistia, že potom, čo začali triezvo žiť, vyzerajú o 10 rokov mladšie. No nie je to len nejaký povrchný prínos. Keď lepšie vyzeráme, nevyhnutne máme zo seba lepší pocit. Takisto to prispeje k tomu, že sa budeme viac usmievať – čo definitívne prispieva k tomu, že človek vyzerá lepšie.

4. Môžeš si udržiavať zdravú hmotnosť

Mnohí z tých, čo sa uzdravujú, uvádzajú ako benefit triezveho života úpravu hmotnosti. Keď prestaneš konzumovať prázdne alkoholové kalórie a zúčastňovať sa na pijáckych záťahoch, prirodzene schudneš. Ak si mal naopak kvôli poruchu zneužívania látok nedostatočnú hmotnosť, je pravdepodobné, že v triezvom stave sa hmotnosť taktiež upraví na zdravú úroveň. Pomôže ti to cítiť sa lepšie po fyzickej stránke a zníži sa tým riziko zdravotných komplikácií súvisiacich s hmotnosťou.

5. Budeš mať viac peňazí

V triezvom živote ti zostanú peniaze, ktoré by si minul na alkohol či drogy. Je to automatický plán sporenia. Keď budeš mať viac peňazí, môže splácať dlhy, šetriť na väčšie nákupy a investovať do nových koníčkov. Namiesto toho, aby si pravidelne vyprázdňoval svoj bankový účet, môžeš míňať peniaze na to, aby si získal zmysluplné skúsenosti s ľuďmi, ktorí ťa naozaj majú radi a ktorým na tebe záleží.

6. Budeš mať viac času

Pravdepodobne si si neuvedomoval, koľko času si trávil rozmýšľaním nad alkoholom a drogami a nad ich konzumáciou. Spočiatku môže byť mať čas naviac premáhajúce a nebudeš vedieť, čo s ním robiť. No nepotrvá to dlho, kým si uvedomíš, že existuje nekonečné množstvo vecí, ktoré môžeš robiť, keď vytriezvieš. Svoj čas môžeš využívať na veci sú ako prechádzky so psom, návšteva rodiny a priateľov, učenie sa nových vecí a viac spánku – všetko to je oveľa prospešnejšie než to, keď sa opiješ či nadroguješ.

7. Budeš mať viac energie

Neustála únava v dôsledku zlého spánku je minulosťou. Kým spočiatku môže byť spánok zložitý, keďže tvoje telo sa prispôsobuje novému stavu, keď budeš triezvy, uvedomíš si, že tvoj spánok má vyššiu kvalitu a je dostatočnejší. Okrem toho tvoje telo nebude musieť tak tvrdo pracovať na opravách škôd v dôsledku zneužívania drog a alkoholu, čo uvoľní energetické zdroje. Kto by si neprial mať viac energie? Triezvosť ti ju dá.

8. Môžeš sa viac zabávať

Áno, v triezvom stave budeš mať viac zábavy než v stave intoxikácie (hoci spočiatku sa ti to nemusí tak zdať). Keď máš viac času, peňazí a energie, možnosti zábavy sú nekonečné a nikdy ich súčasťou nie je stav po opici. Tvoja definícia zábavy sa pravdepodobne zmení a nakoniec si pomyslíš: „Ako som si niekedy mohol myslieť, že to, ako som žil, bolo zábavné?“ Keď si triezvy, dokážeš sa viac zabávať, bude z teba vyžarovať zdravá aura, keď tvoj smiech bude úprimný a môžeš si vychutnávať skúsenosť každodenného života.

9. Získaš si rešpekt

Keď budeš triezvy, získaš si rešpekt iných, keď uvidia tvoj záväzok pre zmenu. Budeš zanechávať pozitívny dojem na ľudí dookola, keď im budeš dobrovoľne pomáhať. Ľudia budú k tebe vzhliadať a obdivovať tvoju triezvosť. Keď budeš triezvy, dokážeš splniť svoje záväzky a ľudia ti znovu začnú dôverovať. Stať sa triezvym je obrovským indikátorom sebaúcty, keď sa rozhodneš, že prestaneš zneužívať svoje telo a myseľ – a keď budeš rešpektovať seba, je pravdepodobné, že ťa budú rešpektovať aj druhí.

10. Budeš mať zo seba dobrý pocit

Mať zo seba dobrý pocit je jeden z najlepších darov, ktorý ti triezvosť môže dať. V prvom rade sa oslobodíš od hanby a viny, ktoré boli späté s tvojím návykovým správaním. Každý deň môžeš byť hrdý na seba za to, že si ďalší deň prežil v triezvosti. Hoci zvyšovanie svojej sebaúcty si stále bude vyžadovať určitú prácu a neudeje sa automaticky, keď budeš žiť triezvo, bude to z dlhodobého hľadiska prispievať k zdravej sebaúcte.

Stále nie si presvedčený, že život je lepší, keď máš viac energie, času a čistú myseľ? Alebo keď každý deň vstávaš z postele a cítiš sa občerstvený a pripravený zvládnuť deň, ktorý máš pred sebou? Tak si prečítaj niektoré z nasledujúcich príbehov (alumni update stories), aby si sa presvedčil o tom, ako sa životy týchto reálnych ľudí zlepšili potom, čo prešli liečbou.

https://www.thecabinchiangmai.com/10-ways-how-life-gets-better-when-you-are-living-sober/