Sedem vecí o alkohole, kvôli ktorým si pitie dvakrát premyslíš

Na základe populárneho presvedčenia, že alkohol je úžasným prostriedkom ako sa zabaviť, musím povedať, že mnohí ľudia si vôbec neuvedomujú realitu dôsledkov konzumácie alkoholu – alebo ju vidia, no radšej sa pozerajú iným smerom. Jasné, že v reklamách vidíš, ako priatelia spolu pijú, smejú sa a tešia sa zo spoločnej aktivity. Vyzerajú celkom šťastne, či nie?

No to, čo tam vidieť nie je, je to ako alkohol a ich návyky negatívne ovplyvňujú ich životy po stránke duševnej, emocionálnej, fyzickej a duchovnej. Ak si myslíš, že nárazoví pijani netrpia vedľajšími účinkami pitia, si na omyle.

Rád by som poukázal na sedem vecí, ktoré o alkohole viem a dúfam, že aj ty sa nad nimi zamyslíš a prestaneš piť.

1. Alkohol negatívne ovplyvňuje tvoje telo

Určite si to už počul, ale aj sa podľa toho správaš? Vieš, že keď piješ, prijímaš do tela plný pohár jedov, ktoré tvoje telo dehydratujú a poškodzujú? Ak piješ pravidelne, je pravdepodobné, že tvoja pečeň je prepracovaná v snahe zbaviť sa toho toxického nákladu. Dlhodobé pitie môže poškodiť tvoje srdce, pankreas, mozog, imunitný systém atď.

2. Alkohol ťa ohrozuje rozvojom depresie

Možno piješ preto, že si v depresii, a ak to tak nie je, pitie ťa tomuto riziku vystavuje. V takom prípade čelíš dvom monštrám, ktoré môžu tvoj život veľmi skomplikovať.

3. Alkohol znižuje zábrany

Vieš, že keď si opitý alebo máš ten dobrý pocit, si oveľa náchylnejší správať sa rizikovo, napr. mať nechránený sex, sadnúť si za volant, hádať sa a posielať sms-ky každému, kto ťa nedávno podpichol.

4. Veľké množstvo alkoholu ťa môže zabiť

Možno si myslíš, že vypiť nejaké pivo a potom to zapiť pár pohárikmi ostrého je úžasné, to môže to zapríčiniť otravu alkoholom a zabiť ťa. Tvoje telo zvládne len určité množstvo jedu. Ešte horšie je, že to zabíja rovnako pijanov, ale aj tých, čo nepijú. Spôsobuje až 2,5 milióna úmrtí ročne. Naozaj. 2,5 milióna životov – bez ohľadu na to, či pijú alebo nie – je preč kvôli tejto tekutej otrave.

5. Miešanie alkoholu s inými drogami je nebezpečné

Ak užívaš nejaké lieky a zmiešaš ich s alkoholom, vystavuješ sa vážnemu riziku. Odborníci hovoria, že napr. kombinácia acetaminofénu, ktorý je bežnou súčasťou liekov proti bolesti a horúčke, s alkoholom môže poškodiť pečeň.

6. Chronické pitie môže viesť k poškodeniu mozgu

Chronické pitie mení mozog tým, že poškodzuje predné laloky a zapríčiňuje zmenšovanie mozgu.

7. Polovica smrteľných dopravných nehôd u ľudí vo veku od 17-24 rokov zahŕňa alkohol

Je to veľa životov, ktoré by mohli byť ušetrené, keby nechali alkohol na pokoji alebo si aspoň nesadli za volant potom, čo sa napijú.

Toto je len sedem vecí o alkohole, ktoré môžu negatívne ovplyvniť životy ľudí. Existujú stovky ďalších faktov o alkohole, ktoré by ťa prekvapili v súvislosti s tým, aká nebezpečná je konzumácia alkoholu.

Ak zápasíš s pitím alebo sa snažíš prestať, je čas vyhľadať pomoc. Existuje veľa odborníkov a liečební, ktoré ti pomôžu dozvedieť sa, ako sa oslobodiť od nutkania piť. Vyhľadaj pomoc ešte dnes.

https://www.soberrecovery.com/addiction/7-things-about-alcohol-that-will-make-you-think-twice-about-drinking/